Készíts ütős pályázati anyagot pályakezdőként!

Készíts ütős pályázati anyagot pályakezdőként!

A fiatal álláskeresőknek sokszor okoz nehézséget, hogy tartalommal töltsék meg pályázati anyagaikat. Ez részben abból fakad, hogy pályakezdő mivoltukból adódóan nincs túl sok olyan szakmai tapasztalatuk, amiről beszámolhatnának, részben pedig abból, hogy nem teljesen vannak tisztában azt illetően, hogy mik azok a tényezők, amelyeknek létjogosultságuk van az az önéletrajzukban, motivációs levelükben. A következőkben tehát ezzel kapcsolatban fogunk tanácsokat nyújtani, vagyis megmutatjuk, hogy pályakezdőként miként érdemes egy pályázati anyagot összeállítani, és hogy mivel lehet ellensúlyozni a tapasztalat hiányát.

Milyen dokumentumokból épül fel egy pályázati anyag?

A pályázati anyag két legfontosabb dokumentuma – ahogy arra a bevezetőben is utaltunk – az önéletrajz, illetve a motivációs levél. Előbbi fontossága megkérdőjelezhetetlen, míg utóbbival kapcsolatban megoszlanak a vélemények, ugyanakkor jó lehetőséget biztosít arra, hogy feldobd pályázati anyagod, illetve olyan kiegészítéseket tegyél, melyre az önéletrajz keretrendszere nem ad lehetőséget. Ezen okokból kifolyólag pályakezdőként is érdemes motivációs levelet írni, akár Szegeden, akár bárhol máshol az országban vállalnál munkát.

Pályakezdő önéletrajz

Ezenkívül pályakezdőként is érdemes lehet LinkedIn profilt létrehozni, ugyanis sok fejvadász kifejezetten a pályakezdőkre specializálódva, ezen a szakmai közösségi oldalon keresztül keresi meg a fiatal munkavállalókat. A portálon kvázi az önéletrajzod fogja a profilodat képezni, és könnyen előfordulhat, hogy például a tanulmányaidból kifolyólag keres meg egy cég. Emellett böngészhetsz az állások között is, továbbá a kapcsolati hálódat is bővítheted. Pályakezdőként tehát ezek a legfontosabb elkészíteni valók, további információk a pályázati anyaggal kapcsolatban az alábbi cikkben olvashatók:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/849/igy-keszithetunk-sikeres-palyazati-anyagot

Miként lehet tartalommal kibővíteni a pályázati anyagot sokéves tapasztalat híján?

Ha úgy érzed, hogy önéletrajzod túl rövid, nem árt még egyszer ellenőrizned, hogy vajon minden szerkezeti elemet feltüntettél-e. Felépítését tekintve egy pályakezdő önéletrajz ugyanis nem különbözik egy tapasztalt munkavállalóétól. Erről részletesebben itt tájékozódhatsz:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/855/a-legfontosabb-oneletrajz-keszitesi-tippek

Persze előfordulhat, hogy minden szempont megvan, és ennek ellenére mégis rövidnek találod a CV-t. Semmi probléma sincs ezzel, ekkor kell némi kreativitást igénybe venni. Először is gondold végig a korábbi diákmunkáidat, esetleges önkéntesi tevékenységeidet. Függetlenül attól, hogy milyen hosszan dolgoztál 1-1 munkahelyen, ha tapasztalat híján vagy, érdemes lehet ezeket feltüntetni már csak azért is, hogy a munkáltatók lássák, hogy nem ismeretlen számodra a munka világa.

Ezt követően gondold végig az iskolához kapcsolódó projektjeidet, tapasztalataidat. A szakmai gyakorlatod helyszínének, illetve az ennek során ellátott feladataid feltüntetésének fontosságát talán nem kell részletezni, pályakezdőként ez kiemelt jelentőséggel bír. Ezenkívül, ha például részt vettél tanulmányi versenyeken, vagy tagja voltál olyan szövetkezeteknek, kluboknak, szakköröknek, melyek relevánsak a meghirdetett pozíciót illetően, azt is bátran említsd meg önéletrajzodban. Ezeket a dolgokat viszont az önéletrajzon belül nem lehet mélységeiben kifejteni, tehát itt jön a képbe a motivációs levél, ami kiváló lehetőséget biztosít annak megfogalmazására, hogy mit tanultál az iskolai projektjeid során, és azt miként tudnád hasznosítani a munka világában. A motivációs levél felépítésével kapcsolatban egyébként az alábbi cikkek adhatnak részletesebb felvilágosítást:

https://allasorias.hu/blog/hogyan-irjunk-utos-motivacios-levelet-frissdiplomaskent/

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/861/fokuszban-a-motivacios-level-e2-80-93-ezek-a-legfontosabb-tudnivalok

Végezetül pedig az érdeklődési kört említenénk, ez a topik ugyanis szintén jó lehetőség lehet arra, hogy megkülönböztesd magad a többi jelentkezőtől. Ha például a hobbid releváns a meghirdetett pozíció valamelyik követelményével kapcsolatban, akkor azt bátran tüntesd fel az önéletrajzodban, és írj róla pár gondolatot a motivációs leveledben. Például versenysportolóként a CV-dben leírhatod, hogy mit csinálsz és mióta, a kísérő leveledben pedig kifejtheted, hogy a sport alázatra nevelt, sikerorientált mentalitást tanított stb.

Ha mindezek tudatában készen állsz az álláspályázásra, akkor mindenképpen nézz körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán, ahol akár pályakezdő pozíciókra is bukkanhatsz.

 

SzegedAllas.hu / N.G.