Ha álláskeresőként benyújtottuk a jelentkezésünket egy vagy akár több álláshirdetésre, akkor nem szabad, hogy váratlanul érjen bennünket a munkáltató telefonos megkeresése. Sokszor ezen hívások egyúttal részét is képezik a felvételi procedúrának, ugyanis egyre több cég alkalmazza a telefonos előszűrés módszerét arra, hogy kiválogassák azon jelentkezőket, akik főbb kompetenciáikat és motivációjukat tekintve akár alkalmasak lehetnek az állás betöltésére. Ez a módszer mindkét fél részére időt spórol, ugyanakkor valljuk be: álláskeresőként egy plusz terhet is jelent egyben, hisz így kvázi bármikor belecsöppenhetünk egy interjús szituációba.
Nem szabad azonban megijedni, ugyanis ahogy a személyes úgy természetesen a telefonos állásinterjúra is vannak módszerek, amiket követve feltudunk készülni. A következőkben ezeket mutatjuk be, vagyis rávilágítunk arra, hogy milyen lépéseket érdemes megtenni a sikeres felkészül érdekében. Ezt követően pedig azzal kapcsolatban nyújtunk néhány jótanácsot, hogy magán az interjún milyen tényezőkre figyeljünk oda a sikeres szereplés érdekében.
Így készüljünk fel egy potenciális telefonos interjúra
Egy telefonos interjún nagy valószínűséggel hasonló kérdések hangzanak majd el, mint amelyek egy személyes elbeszélgetés során megszokottak. Ez azt jelenti, hogy biztosan kapunk tanulmányainkat, eddigi tapasztalatainkat és motivációnkat érintő kérdéseket is. Egy telefonos interjú során azonban némileg előnyben vagyunk, hisz akár a jegyzeteinket is használhatjuk. Éppen ezért érdemes átrágni magunkat az állásinterjúk leggyakoribb kérdésein, és vázlatosan papírra vetni azokat a fontosabb dolgokat, melyeket mindenképpen megszeretnénk osztani az interjút készítő HR-essel. Az állásinterjúk gyakori kérdéseivel kapcsolatban az alábbi cikkek nyújthatnak segítséget:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/857/10-gyakori-kerdes-az-allasinterjukon
https://allasorias.hu/blog/alap-kerdesek-alap-valaszok/
Emellett a házifeladatunkat se felejtsük el elvégezni: nézzünk utána a cég tevékenységének. Tájékozódjunk afelől, hogy mely iparágban tevékenykedik a vállalat, kik a főbb versenytársai, és hogy jelenleg körülbelül milyen pozíciót foglal el az iparági versenyben. Ezenfelül, ha esetleg nagyobb céghez, például egy multinacionális vállalathoz jelentkezünk – amelyből egyébként Szegeden jópár akad –, akkor nagy valószínűséggel a vállalati kultúrával kapcsolatban is találunk információkat a cég honlapján, amit szintén érdemes áttekinteni. Különösen jó benyomást tudunk kelteni, ha véleményt tudunk formálni ezzel kapcsolatban, és megtudjuk fogalmazni, hogy melyek azok a pontok, amikkel a leginkább tudunk azonosulni és ami bennünket is teljes mértékben jellemez.
Fontos továbbá megjegyezni, hogy ha olyan pozícióra jelentkezünk, ahol a nyelvtudás is megkövetelt, számítanunk kell rá, hogy az már a telefonos beszélgetés során felmérésre kerül – ez egyébként Szegeden is bevett szokás. Ezzel kapcsolatban sem kell azonban, hogy különösen nagyobb félelmeink támadjanak, pontosan úgy készüljünk fel, ahogy azt egy személyes interjúra is tennénk. Az ezzel kapcsolatos útmutató az alábbi cikkben olvasható:
Végezetül pedig gondoskodjunk a helyszínről is, ahol a beszélgetést le szeretnénk bonyolítani. Semmi esetre sem tanácsos zajos környezetben részt venni az interjún, még akkor sem, ha az telefonon zajlik, hisz mindkét fél számára kellemetlen, ha a beszűrődő háttérzaj miatt a kérdés vagy a válasz érthetetlenné válik.
Ezekre figyeljünk az interjú során
Talán sokaknak természetes, de azért nem árt hangsúlyozni, hogy amennyiben van aktív álláspályázatunk benyújtva, úgy mindig fordítsunk különös figyelmet arra, hogy addig nem ismert számról beérkező hívás esetén udvarias hangnemben bemutatkozva vegyük fel a telefont. Ezt követően valószínűleg kérdést kapunk azt illetően, hogy alkalmas-e az időpont egy interjús elbeszélgetésre. Amennyiben nem, azt őszintén jelezzük, és kérjünk lehetőséget egy számunkra alkalmasabb időpontban történő hívásra.
Ha az interjú kezdetét veszi, akkor a beszélgetés folyamán végig törekedjünk arra, hogy tisztán, jól artikulálva beszéljünk és kerüljünk mindenfajta szlenges kifejezést. Továbbá semmi esetre se együnk, rágózzunk vagy folytassunk bármi olyan tevékenységet az interjú közben, ami befolyásolhatná beszédünket, esetleg elterelhetné figyelmünket.
Ezenkívül fontos, hogy lényegre törően fogalmazzunk, ne kezdjünk bele hosszas körmondatokba, hanem igyekezzünk magunkat választékosan, ugyanakkor egyértelműen kifejezni. A beszélgetés alatt végig tanúsítsunk tiszteletet az interjúztató felé, ennek pedig az egyik legalapvetőbb módja, ha nem vágunk a szavába, azaz kérdéseinkkel, megjegyzéseinkkel várunk addig, míg befejezi a mondandóját.
Az interjú végeztével egyébként is lesz alkalmunk kérdezni, ezzel a lehetőséggel pedig tanácsos is élni, egyrészt azon okból, hogy több információt megtudjunk a pozícióval, céggel kapcsolatban, másrészt, hogy az állás iránti valós érdeklődésünket bizonyítva jó benyomást keltsünk az interjú készítőjében.
Ha pedig még csak gondolkodunk egy új állás lehetőségén, mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.
SzegedAllas.hu / N.G.