10 gyakori kérdés az állásinterjúkon

10 gyakori kérdés az állásinterjúkon

Akik már részt vettek pár állásinterjún és ezáltal rendelkeznek viszonyítási alappal, azok pontosan tudják, hogy vannak bizonyos kérdések, melyek szinte minden alkalommal felmerülnek cégtől és pozíciótól függetlenül. Ez mindkét fél számára némi könnyebbséget jelent, hisz a munkavállalók így feltudnak készülni az interjúra, a munkáltatóknak pedig jó lehetőséget teremt arra, hogy az egyes jelentkezőket összehasonlítsa. A következőkben arra fogunk kísérletet tenni, hogy összeszedjünk 10 olyan kérdést, illetve beszélgetés indító mondatot, melyekkel nagy valószínűséggel találkozni fogunk az állásinterjú során, legyen szó szegedi vagy bármilyen más székhelyű cégről.

Meséljen magáról!

Nemtúlzás azt állítani, hogy az állásinterjú tartalmi része leggyakrabban ezzel a mondattal kezdődik. Semmi esetre se essünk abba a hibába, hogy hosszas történetmesélésbe, vagy esetleg az önéletrajzunk visszamondásába kezdünk. Természetesen tehetünk említést olyan dolgokról, melyeket az önéletrajzunkba is beleírtunk, de törekedjünk arra, hogy a pozícióval kapcsolatban leginkább releváns pontokat emeljük ki és beszéljünk róluk nagyobb részletességgel. Készüljünk tehát néhány begyakorolt bemutatkozó mondattal, mivel a rögtönzéssel igencsak megnöveljük a hibázás (nyelvbotlások, előnytelenül megfogalmazott mondatok) esélyét, ami nem túl kedvező mindjárt az interjú elején.

Miért jelentkezett erre az állásra?

A motivációs jellegű kérdések kikerülhetetlenek az állásinterjúkon. Ez talán közülük az egyik legáltalánosabb. Ennek a kérdésnek a megválaszolása során kifejthetjük, hogy hol találkoztunk az álláshirdetéssel, és abban melyik volt az a pont, ami leginkább felkeltette az érdeklődésünket. A lényeg, hogy egy kerek történetet fogalmazzunk meg, akár arról is szót ejthetünk, hogy miként jelenik meg a cég hosszú- és rövidtávú karrierterveinkben.

10 gyakori állásinterjú kérdés

Mit tud a cégről?

Szorosan kapcsolódik az előző kérdéshez, hisz ahhoz, hogy kimerítő választ tudjunk adni azirányú motivációs indíttatásainkra, hogy mi okból jelentkeztünk az állásra, óhatatlanul magáról a cégről is szükséges lesz beszélnünk. Ez igényel természetesen némi előzetes kutatómunkát, ugyanakkor ezt a „házi feladatot” mindenképp érdemes elvégezni, hisz rendkívül kellemetlen, ha nem tudunk egy pár mondatos összefoglalót adni a cég tevékenységi köréről, az iparágban betöltött szerepéről.

Miért Ön a legalkalmasabb a pozícióra?

Ennél a kérdésnél már nem elég csupán a motivációnkat megfogalmazni, hanem szakmai vizekre is kell eveznünk. Soroljuk fel azokat a képességeinket, amelyek leginkább alkalmassá tesznek a pozícióra, legyen szó akár tanult kompetenciákról, akár a személyiségünkből adódó előnyös tulajdonságokról. Állításainkat minden esetben valós példákkal támasszuk alá, tehát ha jó vezetőképességek meglétét fogalmazzuk meg, akkor emeljünk ki néhány olyan pontot eddigi karrierünkből, melyekben vezetőként vállaltunk szerepet.

Eddigi tapasztalatai miként készítették fel erre a pozícióra?

Persze ezt a kérdést sokféle formában megkaphatjuk, a lényeg azonban egyértelmű: mondjuk el, hogy mik azok a tapasztalataink, amik leginkább illeszkednek a meghirdetett pozícióhoz, és az ezekből nyert tudást miként tudnánk sikerrel kamatoztatni. Ennek a kérdésnek a megválaszolására érdemes úgy felkészülni, hogy figyelembe vesszük az álláshoz tartozó elvárásokat, majd azokat az iskoláinkat, tapasztalatainkat emeljük ki, melyek leginkább összepárosíthatóak a hirdetésben leírtakkal.  

Miért keres állást?

Ezt a kérdést valószínűleg csak abban az esetben fogjuk megkapni, ha az interjú megtörténtekor nem vagyunk munkanélküliek, hanem egy másik cég alkalmazásában állunk. Válaszunkban legfőképpen két szempontot vegyünk figyelembe: egyrészt, hogy legyünk őszinték, másrészt egyben maradjunk diplomatikusak is. Ez azt jelenti, hogy ha esetleg problémánk van jelenlegi munkáltatónkkal, akkor azt igyekezzünk finoman és körültekintően megfogalmazni, ne kezdjünk bele az éles kritizálásába.

Milyen elképzelései vannak a hosszútávú karrierjét illetően?

Az interjú készítőit valószínűleg érdekelni fogja, hogy mik az elképzeléseink a hosszútávú karrierünket illetően, és hogy abban milyen szerepet játszik a vállalat. A legszerencsésebb ilyenkor az, ha megerősítést adunk azzal kapcsolatban, hogy hosszú távra tervezünk a céggel. Persze ahhoz, hogy ezt őszintén tudjuk megválaszolni érdemes kizárólag olyan álláshirdetésekre jelentkezni, amellyel kapcsolatos pozíciókban valóban hosszabbtávon eltudjuk magunkat képzelni. Erről a témakörről részletesebben itt olvashatunk:

https://allasorias.hu/blog/mik-az-elkepzeleseid-a-kovetkezo-1-3-5-evre/

Mik a legnagyobb erősségei?

A korábbiakban már utaltunk ránk, de nem árt megismételni: ha állítunk magunkról valamit, akkor azt tanácsos valós példákkal alátámasztani. Bárki képes ugyanis arra, hogy magára aggasson néhány pozitív jelzőt, arra viszont már kevesebben, hogy ezeket a jelzőket tartalommal is megtöltsék. Óvatosak legyünk tehát ennek a kérdésnek a kapcsán, jó előre gondoljuk át, hogy mik azok a tulajdonságaink, melyeket szépen keretbe tudunk foglalni néhány példán keresztül.

Mik a legnagyobb gyengeségei?

Könnyen lehet, hogy az előző kérdést ellentétes formában is felteszik, vagyis, hogy a gyengeségeinket is firtatják majd. Ezesetben jó taktika lehet, ha valami olyan tulajdonságot említünk, aminek a javításán már dolgozunk, esetleg már teljesen levetkőztük. Ekkor ugyanis beszélhetünk arról, hogy milyen lépéseket tettünk ennek érdekében, és milyen akadályokkal kell vagy kellett szembesülnünk a folyamat során.

Mi a fizetési igénye?

Az itt adott válaszunk meglehetősen sok (előzetes) mérlegelést igényel. Mindenképpen járjunk utána mélységeiben a témának, és vegyük figyelembe a reális bérigényt meghatározó legfőbb szempontokat. Többek között például a földrajzi régió is egy befolyásoló szempont. Szegedi munkavállalóként pedig érdemes a dél-alföldi régió adott iparághoz kötődő átlagához viszonyítanunk. A bértárgyalásról egyébként részletesebben ezeken a linkeken olvashatunk:

https://gerillaoneletrajz.hu/dupla-vagy-semmi/

https://allasinterjutechnika.hu/bertargyalas-allasinterjun/

Ha úgy érezzük készen állunk egy felvételi folyamatban való részvételre, a szegedi lehetőségekért nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán.

 

SzegedAllas.hu / N.G.