Biztosak lehetünk benne, hogy ha egy álláshirdetésben elvárásként fogalmazzák meg valamely idegen nyelv magabiztos használatát, akkor azt a kiválasztási folyamat egy bizonyos részén tesztelni is fogják. Könnyen előfordulhat, hogy mindez egy telefonos előszűrés keretein belül történik meg, de az is lehet, hogy csak később, a személyes interjún egy kötetlen beszélgetés vagy írásbeli teszt formájában teszik ezt meg.
Sajnos sokan vannak olyanok, akik alapvetően értik az adott idegen nyelvet, sőt fejben könnyedén mondatokat is képesek alkotni, azonban mikor a beszédre kerül a sor az izgalomtól leblokkolnak és egycsapásra mintha minden tudásuk odaveszne. Egy állásinterjú pedig különösen nehezített pályának tűnhet, hisz ott maga az interjú jelentette izgalomra rakódik rá még az idegennyelven való megszólalás jelentette stressz is. Ennek hatására azonban nem szabad eltántorodnunk a jelentkezéstől, ugyanis vannak olyan praktikák, melyek figyelembevételével és követésével sikeresen szerepelhetünk az interjú idegen nyelven történő részén is.
A valós nyelvtudásunkat írjuk az önéletrajzunkba
Egy önéletrajzban vagy esetleg motivációs levélben semmi esetre se túlozzuk el a nyelvtudásunk szintjét. Ezzel ugyanis csak magunknak ártunk, mivel amennyiben a pozíció hatékony betöltése valóban megköveteli a nyelvtudást, akkor annak letesztelése szinte készpénznek vehető, és egyúttal a lebukás is biztos. Ha pedig nincs nyelvtudást illető követelmény, akkor teljesen felesleges bármit odafüllenteni, ugyanis a kiválasztás során aligha fogják figyelembe venni, továbbá fennáll annak a lehetősége, hogy a későbbiekben pont ez miatt kerülünk kellemetlen helyzetbe.
Készüljünk az általános jellegű kérdésekből
Ha beszélgetés formájában történik a nyelvtudás felmérése, akkor jó eséllyel hasonló kérdéseket kapunk majd, mint az normál esetben történne. Érdemes tehát ezekre előzetesen felkészülni és néhány panelmondatot begyakorolni, főképp olyanokat, amelyekhez akkor is nyúlhatunk, ha esetleg leblokkolnánk vagy megakadnánk mondandónkban. Ebben a korábbi cikkünkben egyébként 10 meglehetősen gyakori állásinterjús kérdést szedtünk össze, nem árt ezekből szemezgetni és idegen nyelven is felkészülni a megválaszolásukra:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/857/10-gyakori-kerdes-az-allasinterjukon
Ezenkívül érdemes elolvasni az alábbi cikket is, ahol kategóriákra bontva is találkozhatunk a leggyakoribb kérdésekkel, méghozzá a legtöbb helyen megkövetelt idegen nyelvre, vagyis angolra lefordítva:
https://www.szotar.net/blog/angol-interjukerdesek/
Időben álljunk neki a felkészülésnek
Minél többet gyakorlunk, annál inkább magabiztosabbak leszünk az interjút illetően. Ebből kifolyólag a legjobban akkor cselekszünk, ha már a jelentkezésünket követően nekiállunk a felkészülésnek, hogy semmi esetre se érjen váratlanul, ha egy előszűrés lebonyolítása érdekében megcsörren a telefonunk.
Látogassunk el nyelvtanárhoz
Szegeden rengeteg nyelviskola található, ahol akár magánórákra is befizethetünk. Ezen nyelviskolákat gyakran keresik meg valamilyen munkavállalással kapcsolatos ambíciók miatt a tanulni vágyók, aminek egyértelműen része egy állásinterjúra való felkészülés is. Tehát bátran keressünk fel egy nyelviskolát, ha egy idegennyelű beszélgetőpartnerre vágyunk vagy esetleg a nyelvtani szabályokat ismételnénk át. A szegedi nyelviskolákról egyébként itt írtunk részletesebben:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/851/ezekben-a-nyelviskolakban-tanulhatunk-szegeden
Készüljünk fel a szakkifejezésekből
Könnyen előfordulhat, hogy a motivációs jellegű kérdések mellett bizonyos szakmai témák, vagy esetleg szituációs feladatok is felmerülnek majd az idegennyelvű blokk során. Ahhoz, hogy sikerrel vegyük ezt az akadályt, biztosan szükségünk lesz a szakmai szókincs használatára is, így nem árt, ha az interjú előtt átismételjük a legfontosabb kifejezéseket.
Törekedjünk a gördülékenységre
Ha idegen nyelven kell megszólalnunk, az elsődleges szempont az legyen, hogy megteremtsük annak az érzését az interjú készítőjében, hogy képesek vagyunk a folyamatos beszédre. Ez azt jelenti, hogy ne görcsöljünk túlságosan rá a nyelvtani szabályok szigorú követésére, hanem inkább a kommunikációképességre fektessük a nagyobb hangsúlyt. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az előbbi szempontot, tehát a nyelvtani tényezőket hagyjuk figyelmen kívül, csupán arra szerettük volna rávilágítani, hogy nem kell pánikba esnünk, ha valaminek a megfogalmazása nem sikerült teljes mértékben nyelvtanilag korrektre.
Ha úgy érezzük ezek után készen állunk akár egy idegen nyelvű állásinterjúra is, nézzük körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb ajánlatokért.
SzegedAllas.hu / N.G.