A karrierépítés szempontjából a megfelelő önbizalom elengedhetetlen kelléke a sikerességnek. Rendelkezhet ugyanis valaki alapvetően kiváló képeségekkel, ha gondjai vannak az önbizalmával, valószínűleg meggyűlik majd a baja a munkavállalás és a karrierépítés során. A következőkben ezt a témakört fogjuk mélyebben megvizsgálni, vagyis bemutatjuk, hogy miért fontos a magabiztosság a munkahelyi helytállást illetően, továbbá szót ejtünk arról is, hogy miként tudja fejleszteni munkájával kapcsolatos önbizalmát az, akinek esetleg problémái vannak ezen a területen.
Ám mielőtt ezt megtennénk, fontos, hogy egyfajta definícióval illessük az önbizalom fogalmát. Röviden megfogalmazva az önbizalom alatt a készségeinkbe, képességeinkbe vetett hitet értjük, amire alapozva képesek vagyunk olyan döntéseket hozni, melyek helyességét illetően erős bizonyosságot érzünk. Mindezen tényezők közvetlen befolyással bírnak az egyes feladatokkal kapcsolatos hozzáállásunkra, illetve az erősségeink és gyengeségeink helyes felmérésére.
Azt azonban fontos megjegyezni, hogy az önbecsülés és az önbizalom korántsem ugyanaz. Bár a két fogalmat gyakran szinonimaként használják, az eltérés jelentős közöttük: az önbecsülés önmagunk értékelését, megítélést foglalja magában, míg az önbizalom az egyes feladatok végrehajtásával kapcsolatos szemléletmóddal és a sikeres teljesítésbe vetett bizalom mértékével jellemezhető.
Miért fontos a magabiztosság a munkahelyi feladatokkal kapcsolatban?
Ahogy azt a korábbiakban említettük, az önbizalom szoros összefüggésben van a döntéshozatallal. Egy munkahelyen pedig pozíciótól függően, akár napi szinten kerülhetünk döntéshelyzetbe. Amennyiben önbizalmunk a helyén van, ezeket a helyzeteket képesek vagyunk a kellő higgadtsággal kezelni, és képességeinkben bízva, akár kockázatos lépésekre is rátudjuk szánni magunkat. Ez az attitűd egyfajta talpraesettséget és erős problémamegoldói képességeket egyaránt sejtet, melyek a munkáltatók által különösen keresett kvalitások, többek között Szegeden is.
Az önbizalom továbbá elengedhetetlen a vélemény kinyilatkoztatást illetően is. Ahhoz, hogy feljebb tudjunk lépni a vállalati hierarchiában, néha hangot kell adnunk véleményünknek, be kell dobjuk esetleges ötleteinket. Az önbizalomhiánnyal küzdők az esetek többségében inkább visszahúzódnak, és a némaságot választják álláspontjuk megfogalmazása, elképzeléseik megosztása helyett. Ez azonban sajnos gyakran azt eredményezi, hogy átnéznek rajtuk, és az elvégzett munkájukat sem értékelik a megfelelőképpen.
Végső soron pedig az önbizalom elengedhetetlen az általános munkahelyi hangulatunkat illetően is. Ha ezt érezzük, hogy felkészültek vagyunk a feladatainkat illetően, és képességeinknek köszönhetően a váratlan kihívásokat is a kellő hatékonysággal tudjuk kezelni, akkor jobban is fogjuk magunkat érezni a céges hétköznapok során. Ez pedig a munkahelyi kapcsolatainkat is nagymértékben befolyásolhatja, hisz önbizalom birtokában könnyebben adunk teret valódi személyiségünknek, ezáltal pedig munkahelyi kapcsolatokat is sikeresebben építünk. Ezzel szemben az önmagunkba vetett hit hiányában napjainkat az aggódás és a stressz jellemezheti. Erről részletesebben itt írtunk:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/881/a-munkahelyi-kieges-okai-hatasai-kezelese
Mit lehet tenni a munkahelyi önbizalom növelése érdekében?
Természetesen az önbizalom is fejleszthető, tehát nem kell beletörődniük az önbizalomhiányos állapotba azoknak, akik ezzel küzdenek. Az első és legfontosabb a célok tisztázása, rövid- és hosszútávon egyaránt. A hosszútávú célok mindig egyfajta iránymutatóként fognak szolgálni karrierünk építését tekintve, míg a rövid távúak a rendszeres sikerélmény lehetőségét teremtik meg. A kis sikerek ugyanis elengedhetetlenek a motivációnk fenntartásához, továbbá ezek elérésével az önbizalmunk is szépen lassan kiépül.
Merjünk továbbá kilépni a komfortzónánkból. Ez azt jelenti, hogy ha lehetőségünk nyílik rá, akár bátran vállaljunk el olyan feladatokat is, melyeket korábban nem tettünk, de képzettségünk és tapasztalatunk alapján minden esély megvan rá, hogy sikerrel vesszük az akadályt. Ehhez persze az is fontos, hogy a gondolkodásmódunkon változtassunk, vagyis, hogy arra fókuszáljunk, hogy mi tesz minket alkalmassá a feladat sikeres abszolválására, és ne arra, hogy milyen hiányosságaink vannak ezzel kapcsolatban.
Végül pedig az új készségek elsajátítását említenénk, mint önbizalomnövelő tényező. A folyamatos tanulással ugyanis nemcsak, hogy jobb szakemberekké válhatunk, de az önbizalmunk is a helyére kerülhet. Szeged ilyen szempontból nagyszerű, hisz a városban rengeteg lehetőség biztosított az önfejlesztésre. Éljünk tehát a munkahelyi tanfolyamok, vagy egyéb általunk választott külsős oktatási formák adta lehetőségekkel, és képezzük magunkat szakterületünket illetően. Ez ugyanis az önbizalmunk helyreállítása mellett a karrierépítésünket is elősegítheti.
Előfordulhat azonban az is, hogy a rossz munkahelyi környezet az önbizalomhiányunk forrása. Ezesetben nem árt elgondolkodni a váltáson, ennek érdekében pedig érdemes nyomon követni a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legfrissebb állásajánlatokért.
SzegedAllas.hu / N.G.