Tippek és tanácsok a munkahelyi stressz kezelésére

Tippek és tanácsok a munkahelyi stressz kezelésére

A hétköznapi életünk egy jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, így korántsem mindegy, hogy milyen hangulatban, illetve légkörben tesszük azt. Bármennyire is jól hangzó frázis, hogy a munkahelyen történteket hagyjuk is ott, a valóság sajnos azt mutatja, hogy sokaknak az úgymond civil életére is kihat az, ha a héten 40-50 órát stresszes környezetben töltenek. A következőkben tehát végig vesszük, hogy pontosan mit is jelent a túlzott munkahelyi stressz, annak milyen kihatása lehet az egészségünkre és a mindennapi életünkre, továbbá néhány tanáccsal is fogunk szolgálni azzal kapcsolatban, hogy miként tudjuk ezt hatékonyan kezelni.

Mit is foglal magában az, hogy munkahelyi stressz?

A munkával kapcsolatos stressz egyfajta válaszreakció, ami a ránk bízott feladatokkal kapcsolatos elvárások váltanak ki. Sokszor érezhetjük ugyanis azt, hogy ezek túlmutatnak tudásunkon, vagy meghaladják képességeinket. Persze a mai modern munkakörnyezetben a munkáltatók gyakran tudatosan magas igényeket támasztanak a munkavállalóik felé, annak érdekében, hogy motivációjukat fenntartsák és a lehető leghatékonyabb munkavégzésre késztessék őket. A probléma akkor van, ha ez a fajta nyomás az egyén számára túlzottá válik és stresszt vált ki benne, mivel az károsíthatja az egészségét és magánéletét egyaránt. Továbbá ez a szint már a munkáltató számára sem előnyős, hisz egy ponton túl romolhat a dolgozó teljesítménye, plusz a kellemetlen körülményekről kifolyólag könnyen a felmondása mellett dönthet.

A munkáltatón tehát nagy a teher, hogy az amúgy széles skálán jelentkezhető stresszfaktorokat kordában tartsa. A menedzsment részéről érkező támogatás szerepe ebben megkérdőjelezhetetlen, hisz ennek hiányában gyakran a dolgozók nemképesek tovább ellenőrzésük alatt tartani az egyes munkafolyamatokat, és zűrzavar lehet úrrá a cégen belül. Nehézséget okoz továbbá az is, hogy a munkavállalók egyénenként eltérő stressztűrő képességgel rendelkeznek. A teljes képet nézve tehát egyrészt feladatot jelent a megfelelő emberek megtalálása, másrészt – a már említett módon – a meglévő dolgozók szükséges mértékű támogatása.

Melyek a munkahelyi stressz legfőbb kiváltó okai?

A munkahelyi stresszfaktorok csoportosítását tekintve megkülönböztetünk a munka jellegéből, illetve a munkahelyi körülményekből adódó stresszt kiváltó tényezőket. A munka jellegére vonatkozó csoport magában foglalja az adott pozícióval járó feladatok jellemzőit, a munka mennyiségét, a munkaidőt és a vezetés részéről a dolgozói vélemények figyelembevételének mértékét. A másik csoportot, vagyis a munkahelyi körülményekből adódó stresszfaktorok csoportját pedig a karrierrel kapcsolatos előre lépési lehetőségek, a bérezés, a cégen belül betöltött szerep, a munkahelyi személyes kapcsolatok, a vállalati kultúra, illetve a munka és magánélet egyensúlya adja.

Munkahelyi stressz kezelése

Az előbbiekben felsorolt tényezőkkel kapcsolatban fennálló negatív szokások, élmények, tapasztalások könnyen a munkahelyi stressz okozóivá válhatnak. Konkrét példákat említve, ha feladataink monotonok, az elvégzendő munkamennyiségünk túl sok, a munkaidőnk szigorú és rugalmatlan, a bérezésünk alacsony, a munkahelyi kapcsolataink kifejezetten rosszak vagy esetleg a munkánk összeegyeztethetetlen a magánéletünkkel, az mind-mind olyan faktor lehet, ami stresszes érzést kelthet bennünk a munkavégzés során. A munkahelyi stressz legfőbb kiváltó okairól és a mérgező munkahelyi légkör leggyakoribb jellemzőiről részletesebben az alábbi linkeken olvashatunk:

https://www.fitpuli.hu/munkahelyi-stressz-mik-a-kivalto-okai-es-mit-tehetunk-ellene/

https://allasorias.hu/blog/mitol-lesz-egy-munkahely-toxic/

 

Hogyan kezeljük a munkahelyi stresszt?

A felvezetést követően pedig el is érkeztünk a cikk egyben címadó pontjához, vagyis a következőkben vázlatszerű felsorolásban bemutatunk néhány a munkahelyi stressz kezelésére szolgáló technikát. Szegeden és egyéb más városokban is jellemző, hogy a dolgozóként a fentebb felsorolt lehetséges problémákból kifolyólag szembe kell néznünk néhány idegőrlő helyzettel munkánk során, azonban ezen praktikák követésével jó eséllyel csillapítható a feladatainkkal járó stresszérzet.

  • Fordítsunk hangsúlyt a szervezettségre: Rendkívül fontos, hogy a munkaidőnk alatt valamilyen előre meghatározott tervhez igazodjunk. A szétszórt munkavégzés, vagyis az, ha egyszerre több feladatba is belekezdünk miközben a korábbiakat félbehagyjuk, könnyen azt eredményezheti, hogy a hullámok egyszerre csapnak majd össze a fejünk felett.
  • Teremtsünk komfortos környezetet: Talán nem meglepő, de fontos megemlíteni, hogy a környezetünk nagymértékben képes befolyásolni nyugalmunkat. Éppen ezért fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsunk annak a helynek rendben tartására, ahol a munkavégzésünk folyik. Letisztult környezetben ugyanis sokkal könnyebb higgadtan gondolkodni.
  • Tartsuk kordában a maximalizmusunkat: Munkavállalóként hajlamosak lehetünk arra, hogy a tökéletességre való törekvésünk akkora méreteket öltsön, hogy az már a nyugalmunkra is befolyását teheti és stresszelhet bennünket. Fontos azonban, hogy elfogadjuk annak tényét, hogy nem lehet mindig mindent azonnal, a legmagasabb szinten kivitelezni.
  • Keressünk szabadidős tevékenységeket: A leghatékonyabb módja annak elkerülésére, hogy a munkahelyi nehézségeket hazavigyük az az, ha keresünk valamilyen szabadidős kikapcsolódási lehetőséget. Szeged egy kifejezetten nagyváros, így érdemes utánajárni az itt lévő sportolási- és egyéb hobbilehetőségeknek. Ebben segítségünkre lehet az alábbi link: http://www.szegedsport.hu/szegedi-egyesuletek
  • Ne fojtsuk el magunkban a problémáinkat: Sokaknak nehezére esik beszélni a munkahelyi problémáikról, kvázi panaszkodni – ennek oka pedig a szó részben pejoratív értelmezéséből fakad. A problémák másokkal történő megosztása azonban egyáltalán nem szégyen, sőt bizonyítottan hasznos a stresszcsökkentésben. Alkalmanként tehát érdemes lehet beszámolni nehézségeinkről hozzátartozóinknak, közeli barátainknak, ismerőseinknek.

Ha azonban úgy érezzük, hogy semmi sem segít és végleg betelt a pohár, akkor nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb álláslehetőségekért!

 

SzegedAlllas.hu / N.G.