A munkahelyi kiégés okai, hatásai, kezelése

A munkahelyi kiégés okai, hatásai, kezelése

A munkahelyi kiégés olyasvalami, amit a megfelelő komolysággal szükséges kezelni, ugyanis komoly kihatásai lehetnek a magánéletünkre is. A túlzott stressz, a produktivitás és motiváció hiánya, illetve a munkakör jelentette feladatok iránti közöny csak néhány olyan jellemző, ami a burnout szindrómának az eredménye. Persze néhány nehezebb nap, hét, esetleg hónap korántsem jelenti azt, hogy ebbe az állapotba kerültünk volna, ez egy ennél jóval hosszabb és összetettebb folyamat, ami alapos vizsgálódást igényel. Éppen ezért a következőkben egyfajta definíciót próbálunk szolgáltatni arra, hogy mit is értünk kiégés alatt, milyen tényezők állhatnak ennek hátterében, miként befolyásolhatja az életünket, és hogyan tudjuk a lehető leghatékonyabban kezelni.

Mit értünk munkahelyi kiégés alatt?

A munkahelyi kiégés összességében egy hosszútávú folyamat eredménye, aminek közvetlen következményeképp, a rendszeres stresszhatásokból adódóan – ami egyébként fakadhat a magas elvárásokból és teljesítménykényszerből egyaránt – a munkavállalót egyfajta általános fásultság, érzelmi és fizikai fáradtság jellemez.

A burnout szindrómát kezdetben olyanoknál vizsgálták, akik munkájuk során egyfajta társadalmi segítő funkciót látnak el (pl. orvos, ápoló, pedagógusok) ebből adódóan a munkájuk magasabb empátiát is követel tőlük meg. Manapság azonban már általánosan elfogadott, hogy a fokozódó munkáltatói elvárások következtében a munkahelyi kiégés bármilyen munkakörben jelentkezhet.

Milyen jelei/szakaszai vannak a munkahelyi kiégésnek?

A munkahelyi kiégés bizonyos jelei szorosan kapcsolódnak az egyes szakaszokhoz, melyek ezt a folyamatot jellemzik. A kutatók szerint az első szakasz az ún. idealizmus szakasza, amikor a munkavállaló túlzott lelkesedéssel, nem reális célkitűzésekkel és a munkakör idealizálásával veti bele magát a munkavégzésbe. Ezt követi a realizmus szakasza, mikor a kezdeti lelkesedés láttán a munkavállaló pozitív visszacsatolást kap főnökétől, ami csak tovább növeli a hatékonyságát.

Kedvezőtlen esetben ezt a stagnálás időszaka követi, ami egyúttal már nem jár a teljesítmény emelkedésével, sőt csökkenés is mutatkozhat a teljesítőképesség, érdeklődés és nyitottság tekintetében. Ha ez a helyzet rosszabbodik, azt nevezzük a frusztrációs szakasznak, aminek során a dolgozó egyre több időt kényszerül munkájával tölteni és így a magánélete egyre inkább háttérbe szorul majd ezt követően problémái is adódnak e téren. A munkahelyi kiégés utolsó szakasza az ún. apátia, ez már teljes mértékben a negatív érzelmek uralta állapot, ekkor a munkavállaló elutasít minden segítő szándékot és a jövőjével kapcsolatos gondolkodásmódját teljes mértékben a pesszimizmus jellemzi. A folyamatról részletesebben egyébként itt tájékozódhatunk:

https://www.webbeteg.hu/cikkek/psziches/3284/a-kieges-burnout-szindroma

Mit lehet tenni ellene?

A legfontosabb, hogy még idejében észleljük a problémát és azelőtt tegyünk ellene, hogy annak komoly kihatásai lennének mentális egészségünkre, családi életünkre vagy baráti kapcsolatainkra. Természetesen a szakemberhez való fordulás lehetősége mindenki számára, így a szegedieknek is adott, azonban annak a lehetőségét is érdemes megvizsgálni, hogy mi magunk mit tudunk tenni a problémáink orvosolása érdekében.

Tippek a munkahelyi kiégés ellen

A legjobb talán, ha felettesünkhöz fordulunk aggályainkat illetően. Sokan nem mernek ilyen jellegű beszélgetést kezdeményezni főnökeikkel, pedig problémáink nyílt és egyértelmű felvázolásával könnyen lehet, hogy kompromisszumra tudunk jutni. További fontos lépés lehet, ha családtagjaink, barátaink támogatását kérjük a problémáinkkal kapcsolatban. Nem minden esetben vagyunk ugyanis képesek problémáinkat a kellő racionalitással kezelni, egy külső szemlélő pedig sokat segíthet ebben.

Ezenkívül Szegeden minden lehetőség adott arra, hogy időt fordítsunk testmozgásra, illetve relaxációs szabadidős tevékenységekre is. Utóbbival kapcsolatban rendszerint a jógát és a meditációt javasolják, ezek ugyanis kifejezetten előnyösen hatnak a stresszkezelést illetően. Az aktív testmozgás pozitív hatásait pedig aligha kell bárkinek is bemutatni, amit azonban talán sokszor nem hangsúlyoznak igazán az az alvásra gyakorolt pozitív hatásai. A testmozgás ugyanis hozzájárulhat az alvás minőségének fokozásához, ami elengedhetetlen a kiegyensúlyozott és jó közérzet elérése érdekében. További jótanácsok a munkahelyi kiégés megelőzése érdekében itt olvashatóak:

https://teamguide.hu/munkahelyi-kieges/

Ha pedig úgy érezzük, hogy környezetváltozásra és új munkahelyre van szükségünk, nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.