Bárkinek az életében eljöhet az a pillanat, mikor megelégeli addigi munkáját és valami egészen másba fogna. Természetesen itt nem csak egy hosszú nap végén adott dühös reakcióra kell gondolni, hanem egy gondolatmenetre, ami hosszasan érlelődik az emberben. A karrierváltás ugyanis nem olyasvalami, ami egyik napról a másikra történik. A legtöbb esetben a döntést egy hosszas mérlegelési folyamat, akár vívódás előzi meg. Ez persze teljesen normális, hisz a megszokottból kilépve belevágni az ismeretlenbe korántsem egyszerű feladat. Tudatos tervezéssel azonban jelentősen megkönnyíthetjük a dolgunkat, éppen ezért összeszedtük a sikeres és zökkenőmentes karrierváltást biztosító legfontosabb tanácsokat.
Tisztázzuk a miérteket
Nagyon fontos, hogy tisztán lássuk jelenlegi helyzetünket és ne hozzunk semmi esetre sem elhamarkodott döntést. Pontosan meg kell tudnunk magunkban fogalmazni, hogy melyek azok a tényezők, amik jelenlegi problémáink alapját adják, és hogy ezek valóban a betöltött pozícióval, munkakörrel, esetleg iparággal kapcsolatosak, vagy csupán az aktuális munkahelyünkkel. Nem biztos ugyanis, hogy mindent fel kell égessünk magunk mögött és teljesen új irányokba terelni életünket, hisz könnyen előfordulhat, hogy egy hasonló pozícióba történő munkahelyváltás megoldást jelenthet a problémáinkra.
Határozzuk meg a pontos célt
Megeshet, hogy az előző pontban történt miértek tisztázását követően egyértelművé vált számunkra, hogy más területen, más iparágban próbálnánk szerencsét. Ekkor jön az igazán nehéz rész: annak pontos meghatározása, hogy milyen irányba szeretnénk elindulni. Az ezzel kapcsolatos döntésünk során érdemes figyelembe venni az eddigi tapasztalatainkat is, hisz sokkal nagyobb eséllyel leszünk sikeresek egy olyan területen, ahol némiképp kamatoztatni tudjuk az eddig elsajátított kompetenciákat, mint egy olyanon, ahol teljesen a nulláról kell induljunk. Erről bővebben itt olvashatunk:
https://allasorias.hu/blog/ha-mas-szektorba-mennenk/
Készítsünk tervet
Ha megvan a célunk, nincs más hátra, mint egy ennek elérését támogató terv elkészítése. Előfordulhat, hogy vannak hiányosságaink a megcélzott területet illetően, így lehet, hogy tanfolyamokra kell beiratkoznunk, esetleg neki kell állnunk nyelvet tanulni, de az is megeshet, hogy a kapcsolatrendszerünket kell bővítsük. Bármiről is legyen szó, Szegeden minden bizonnyal megtaláljuk azokat az eszközöket, melyek a terveink megvalósításában lehetnek a hasznunkra. A városban rengeteg tanfolyam indul meglehetősen sűrű rendszereséggel, ezenkívül nyelviskolából is bő a választék, továbbá a népességéből adódóan a kapcsolatépítésre is minden lehetőség adott. Íme két link a szegedi nyelviskolákról, illetve programozói képzésekről, ha valaki esetleg ezeken a területeken szeretne fejlődni:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/851/ezekben-a-nyelviskolakban-tanulhatunk-szegeden
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/865/ezek-a-programozoi-tanfolyamok-indulnak-szegeden
Tegyük bele az erőfeszítést
Természetesen egyáltalán nem lesz könnyű helytállni egyszerre két frontvonalon is, vagyis jól teljesíteni aktuális munkahelyünkön, illetve ezzel párhuzamosan egy új karrier építését is menedzselni. Fontos azonban, hogy ne veszítsük el a fókuszt és a lelkesedést, ezt pedig úgy tudjuk elérni, ha folyamatosan nyomon követjük fejlődésünket. A nagy végső célunkon belül határozzunk meg kisebbeket is, ezek elérésével ugyanis látni fogjuk fejlődésünket, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy motivációnkat hosszabb távon is fenntartsuk.
Kezdjük meg a helyezkedést
Ha úgy érezzük, hogy teljes mértékben készen állunk a váltásra, belevethetjük magunkat az álláskeresésbe. Frissítsük pályázati anyagainkat, különös hangsúlyt fordítva az önéletrajz és a motivációs levél precíz elkészítésére. Néhány cikk a témával kapcsolatban:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/849/igy-keszithetunk-sikeres-palyazati-anyagot
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/855/a-legfontosabb-oneletrajz-keszitesi-tippek
Ezenkívül fordítsunk időt LinkedIn profilunk frissítésére, immár arra területre specializálva, amiben a jövőbeli pályánkat képzeljük. Továbbá használjunk ki minden olyan eseményt, amin szakmai kapcsolatot építhetünk, hisz például a szakmai konferenciák, különböző szemináriumok, esetleg tréningek rendkívül jó lehetőséget biztosítanak kapcsolati hálónk építésére.
Álláskeresőként pedig kövessük nyomon a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legújabb lehetőségekért.
SzegedAllas.hu / N.G.