Akik folyamatosan az új munkaerőt kutatják: ők a fejvadászok!

Akik folyamatosan az új munkaerőt kutatják: ők a fejvadászok!

A tehetségek megtalálása minden cégnek érdeke a működése sikeres fenntartásának szempontjából. Sokszor azonban bizonyos pozíciók esetében nem elég csupán egy álláshirdetést feladni és várni a jelentkezőket, hanem a cégeknek maguknak kell felkeresniük a munkavállalókat, és ajánlatukkal magukhoz csábítani őket. Ezt a folyamatot nevezzük fejvadászatnak, vagyis mikor egy betöltetlen állásra a jelöltet nem egy álláshirdetés jelentkezői közül választják ki, hanem a munkáltató közvetlen megkeresése során történik mindez.

Természetesen a digitalizálódó világgal a fejvadászok kiválasztási módszerei is jelentős változásokon mentek keresztül. Magyarországon a megkeresésen alapuló munkaerő toborzás a ’90-es években kezdett kibontakozni, ez idő tájt számos munkaerő-közvetítésre, és személyzeti tanácsadásra specializálódott cég alakult az országban. A fejvadászok ekkoriban azonban még csak a hosszú évek során kiépített adatbázisaikra, piaci ismereteikre és kiterjedt kapcsolatrendszereikre támaszkodhattak.

Manapság az internet korában a különböző közösségi média platformok, különösen a LinkedIn megjelenésének köszönhetően, természetesen a fejvadászok módszerei korszerűsödtek, ezzel együtt pedig feladataik is jelentős mértékben egyszerűsödtek. A különböző szűrési lehetőségek persze nagy segítséget nyújtanak a tehetséges munkaerő megtalálásban, azonban a kiválasztási folyamat még mindig nagy erőbefektetést igényel a fejvadászoktól. A potenciális jelölt megtalálása ugyanis csak egy dolog, az interjúztatás, az ezt követő elemzés és értékelés pedig egy másik. Ezen feladatok továbbra is a fejvadászokra hárulnak.

Mit keres egy fejvadász a kiválasztáskor?

A fejvadászok több szempontot is értékelnek a kiválasztás során. Az egyik ilyen természetesen a szakmai tapasztalat. Részletesen feltérképezik a potenciális jelölt szakmai előmenetelét, tapasztalatának mélységét és azt, hogy ezen jellemzőkkel mennyire illeszkedne az adott csapatba. További fontos szempont a jelölt személyisége, illetve az azzal kapcsolatos személyes kompetenciái. Lehet ugyanis valaki kiváló szakember, ha a soft skilljeit tekintve hiányoságokkal küzd, az könnyen lehet egy visszatartó tényező az alkalmazását illetően. A hard- és soft skillekről egyébként itt írtunk részletesebben:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/918/ezekkel-a-kepessegekkel-szegeden-sem-okoz-gondot-az-elhelyezkedes

Hasonlóan fontos tényező a motiváció. Egy igazán jó fejvadász felismeri azt, ha egy jelölt a tapasztalatával kapcsolatban esetlegesen fennálló hiányosságokat, motivációjával és tanulási vágyával képes ellensúlyozni. Tudniillik egy motivált, ám még kissé tapasztalatlan munkavállaló bizonyos esetekben sokkal nagyobb értéket jelenthet egy cég számára, mint egy tapasztalt, azonban már kissé „megfáradt” szakember. Végezetül pedig a vállalati értékekhez való alkalmazkodást említenénk, mint kiválasztást befolyásoló szempontot, hisz ennek megléte nélkül a jelöltből biztosan nem lesz elkötelezett munkavállaló. További részletek az egyes szempontokról az alábbi cikkben:

https://hrbonbon.blog.hu/2019/06/13/fejvadaszat_a_linkedin_koraban

Fejvadászat, mint karrierlehetőség

Természetesen Szegeden is van lehetőség fejvadászként, vagy ahogy manapság gyakrabban nevezik, recruiterként elhelyezkedni. Mivel egy HR-es területről beszélünk a végzettség tekintetében azok indulnak a legjobb esélyekkel, akik diplomájukat emberi erőforrások szakon szerezték. Ezenkívül azonban jó eséllyel indulnak a különböző bölcsész szakon végzett munkavállalók is. Ugyanakkor nem mehetünk el amellett sem, hogy a HR alapvetően a tapasztalatokra építkező szakma, így ha valaki rendelkezik hasonló területen szakmai előmenetellel, az jó eséllyel Szegeden is könnyen elhelyezkedik valamelyik vállaltnál.

Munkaerő toborzók

A pozícióval járó feladatok rendkívül emberközpontúak, így alapvetően ezen jellemző köré csoportosulnak a munkáltatóktól megkövetelt tulajdonságok is. A kiváló kommunikációs képesség elengedhetetlen ebben a munkakörben, ez ugyanis alapfeltétele annak, hogy szimpátiát keltsenek az egyes potenciális jelöltekben. Emellett a kiváló időmenedzsment sem elhanyagolható képesség recruiterként, hisz egyszerre akár több szálon is futhatnak különböző projektfeladataik, amelyeket hatékonyan kell tudniuk összehangolni. Végül pedig a folyamatos fejlődésre való törekvéssel jellemzett gondolkodásmódot sem szabad kihagynunk a sorból, a HR-ben ugyanis rendkívül gyorsan változhatnak az egyes munkamódszerek, ezzel pedig lépést kell tartaniuk az ezen a területen dolgozóknak.

Ha pedig álláskeresőként nem várnánk tovább egy megkeresésre, hanem mi magunk cselekednénk, akkor mindenképpen megéri körülnézni a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.