Ezekkel a képességekkel Szegeden sem okoz gondot az elhelyezkedés!

Ezekkel a képességekkel Szegeden sem okoz gondot az elhelyezkedés!

Valószínűleg senkinek nem okoz meglepetést, ha azt mondjuk, hogy egy álláspályázat elbírálása során döntő jelentőséggel bír az egyes képességek megléte. Ezeket, vagyis a munkavállalói képességeket alapvetően két kategóriára bonthatjuk, ún. hard- és soft skillekre. Az álláshirdetések között böngészve általában mindkét típusú kompetenciára találhatunk megfogalmazott követelményeket, ami nemcsoda, hisz a két kategória alapvetően kiegészíti egymást, éppen ezért egy feladatkör hatékony ellátásához mindkettőből szükség lesz bizonyos képességekre.

Mi a különbség a hard skillek és soft skillek között?

Hard skilleknek azokat a képességeket tekintjük, melyeket egzakt módon képesek vagyunk elsajátítani, és a megszerzett tudásunk hasonlóképp mérhető is. Ez azt jelenti, hogy különböző felmérések és tesztek segítségével teljesen egyértelmű és objektív képet tudunk kapni tudásunkról. A soft skillek ezzel szemben már sokkal kevésbé megfoghatóak, ennek pedig az az oka, hogy ezen kompetenciák a személyiségjegyeinkkel állnak szoros összefüggésben, ebből adódóan pedig a mérésük is nehezen kivitelezhető, és az eredményük sem olyan objektív és megbízható, mint a hard skillek esetében.

Melyek ma a legfontosabb készségek a munkaerőpiacon?

Az egyes hard skillek között fontossági sorrend felállítása szinte lehetetlen, mivel ezen készségek meglehetősen iparágspecifikusak. Arra azonban már lehet állításokat tenni, hogy mik azok a tanult kompetenciák, amelyek különösen keresettek a munkaerőpiacon, többek között Szegeden is. Íme néhány példa:

  • Informatikai ismeretek
  • Pénzügyi ismeretek
  • Marketing ismeretek
  • Menedzseri készségek
  • Analitikus készségek
  • Nyelvtudás

Természetesen ez csak egy nagyon szűk halmaza volt azon „kemény készségeknek”, melyek hasznosíthatóak munkavállalóként, és azon kompetenciák is melyek felsorolásra kerültek tovább bonthatóak bizonyos területekre specializálódva. A példákból mindenesetre jól látszik, hogy alapvetően olyan képességekről beszélünk, amelyekhez kapcsolódó tudásszint effektíve mérhető. Tehát például egy könyvelőnek ahhoz, hogy könyvelővé váljon vizsgáznia kell, azaz számot kell adnia a könyveléshez kötődő pénzügyi ismereteiről. Ez pedig százalékos formában kiértékelésre kerül, azaz objektív képet ad tudásának szintjéről. A manapság rendkívül keresett hard skilleket egyébként ez a cikk tárgyalja részletesebben:  

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/846/ezek-manapsag-a-legfontosabb-hard-skillek

Mindezek mellett nem szabad lebecsülni a soft skillek, azaz „puha készségek” fontosságát sem. Ezek a képességek teszik ugyanis lehetővé, hogy sikeresen beilleszkedjünk egy közösségbe – jelen esetben egy munkahelyre – és ott sikerrel kamatoztassuk szakmai kompetenciáinkat. Példák fontos soft skillekre:

  • csapatban való együttműködés képessége
  • önállóság
  • megbízhatóság
  • motiváltsáság
  • szervezőképesség
  • érzelmi intelligencia
  • problémamegoldó képesség

A felsorolás ezesetben is nélkülözi a teljesség igényét, arról azonban világot képet ad, hogy legyen valaki bármekkora tudású szakember, ha soft skillek híján van, akkor számtalan problémával szembesülhet karrierje során. A soft skillek és a hard skillek ugyanis nem helyettesítik, hanem kiegészítik egymást.  Például lehet valaki nagyszerű elemzőképességgel és mély tudással rendelkező marketingszakember, ha nem tud csapatban együttműködni, akkor jó eséllyel meggyűlik a baja a munkaerőpiacon – főleg úgy, hogy ez egy olyan munkakör, ami kifejezetten megköveteli a csapatmunkát.     

Soft skillek

Éppen ezért ma már a szegedi cégeknél is nagyobb figyelmet fordít a HR a soft skillek mérésére, még akkor is, ha ez bizonyos tekintetben nehezebb, mint a hard skillek esetében. Jó hír, hogy természetesen ezek a készségek is fejleszthetők, ehhez azonban nagyfokú önismeret szükséges. Tudnunk kell, hogy melyek azok a területek, ahol fejlődnünk kell, és hogy mi az oka annak, hogy ez a hiányosság kialakult. Ennek alapján ugyanis hatékony módszert tudunk találni a fejlődésünk megalapozásához. A soft skillek fejlesztésének egyes lehetőségeiről az alábbi cikkben olvashatunk:

https://www.szinergia.hu/blog/soft-skills/

Ha pedig új munkahelyen kamatoztatnánk készségeinket, mindenképpen vessünk egy pillantást a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokra.