Egy gondolattól a megvalósításig: a felmondás lépései

Egy gondolattól a megvalósításig: a felmondás lépései

Az, hogy egy munkavállaló munkahelyet vált teljesen természetes, és manapság egyre gyakoribb. Ezt részben a járványhelyzet okozta átalakuló munkaerőpiaci trendekkel is lehet magyarázni, azonban általánosságban is megfigyelhető az a tendencia, hogy a mai fiatalabb generáció sokkal gyakrabban vált munkahelyet, mint az korábban volt tapasztalható. Függetlenül attól, hogy sokan 2-3 évente, vagy akár még ennél is rövidebb időközönként néznek új kihívás után, a felmondáshoz alapvetően kellemetlen érzéseink párosulnak. Vajon mit szól majd a főnök? Mennyire lesz kellemetlen a felmondási idő? Ilyen és ehhez hasonló kérdések fordulhatnak meg a fejünkben, így a következőkben összeszedjük azon lépéseket, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy nyugodt lelkiismerettel távozzunk.

Mérlegeljünk!

Még mielőtt azonban magára a felmondás procedúrájára rátérnénk, fontos, hogy az azt megelőző lépéseket is áttárgyaljuk. Ezek közül a legfontosabb egy mérlegelési folyamat, melynek során áttekintünk minden olyan releváns tényezőt, ami a távozásunk ellen és mellett szól. Ennek a lépésnek a fontosságát korántsem szabad lebecsülni, ugyanis döntésünk nem csak a karrierünket, de a hétköznapi életünket is befolyásolja.

Több szempontot is mérlegelnünk kell, abban az esetben, ha egy állásajánlat következtében gondolkodnánk el a váltáson. Természetesen mindenki pénzből él, így jelentős szempont, hogy anyagilag vajon megéri-e a váltás. Ezenkívül a leterheltség sem hagyható figyelmen kívül, így érdemes végiggondolni azt is, hogy például a munkaórák vagy a feladatok mennyiségét tekintve mit jelentene az új kihívás. A karrierépítési lehetőségek ugyancsak nem elhanyagolhatók, mérlegelni kell tehát, hogy mik a jövőbeli kilátásaink a maradás, illetve a távozás esetén. Végezetül pedig a céges kultúrák közti különbséget említenénk, elvégre nem mindegy, hogy hol töltjük a hétköznapjaink egy jelentős részét. Nem árt tehát, ha azon is elrágódnunk, hogy mennyire illünk bele az ajánlattevő cég vállalati kultúrájába.

Előfordulhat az is, hogy nincs konkrét ajánlatunk, de nem érezzük jól magunkat jelenlegi helyünkön, és így a felmondásunkat fontolgatjuk. Ezesetben is érdemes megtölteni a mérleg két serpenyőjét érvekkel, ellenérvekkel. Előszöris kezdjünk egyfajta önreflexióval, vagyis vizsgáljuk azt meg, hogy megtettük-e a kellő lépéseket ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a munkakörünkben. Itt a beilleszkedésre, illetve a főnökkel ápolt viszonyra kell elsődleges gondolni. Ezután a terveinket is fontos, hogy szemügyre vegyük, vagyis gondoljuk végig, hogy mihez kezdünk felmondás után, illetve a képzettségünkkel és eddigi tapasztalatainkkal várhatóan mennyire gyorsan találunk állást Szegeden, – vagy amennyiben költözni is hajlandóak vagyunk – más városokban. Végül pedig természetesen az sem egy másodlagos szempont, hogy mennyi tartalékunk van, és az meddig tudja fedezni kiadásainkat munkanélküliként. További tényezők mérlegelésével kapcsolatban az alábbi cikk lehet a segítésünkre:

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/797/ezeket-a-kerdeseket-tegyuk-fel-magunknak-felmondas-elott

Így mondjuk fel korrekt módon

Amennyiben döntést hoztunk és a felmondás mellett határoztuk el magunkat, törekedjünk arra, hogy ennek folyamatát a törvényeknek megfelelően és a munkáltatónkkal szemben korrekt módon eljárva tegyük meg. Fontos, hogy a felmondással kapcsolatban a Munka Törvénykönyve kimondja, hogy azt mindenképpen írásban kell indítványozni, ha ugyanis az írásba foglalás elmarad, akkor a munkaviszony megszüntetése annak ellenére is jogellenes lesz, ha egyébként minden más megfelel a törvényi előírásoknak. A jogi tudnivalókról részletesebben az alábbi cikkek foglalkoznak:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/888/a-jogszeru-munkavallaloi-felmondas-lehetosegei

https://officina.hu/belfoeld/94-munkavallaloi-felmondas-minta

Ezenkívül a jogi dolgokon túl, az emberi oldaláról is érdemes megközelíteni a helyzetet. Ez azt jelenti, hogy a korrekt felmondás érdekében, mindenképpen tartsuk magunkat bizonyos normákhoz, melyek a békés elválás feltételeit megteremthetik. A korrektség jegyében eljárva például ne kürtöljük szét cégen belül a felmondásunkat, hanem a felettesünket tudassuk erről előszőr. Egyeztessünk időpontot egy személyes találkozóra, mikoris nyugodt körülmények között feltudjuk vázolni helyzetünket – már amennyit meg akarunk osztani ezzel kapcsolatban.

A felmondási időnk alatt törekedjünk arra, hogy munkánkat továbbra is a megfelelő minőségben végezzük, ne váljunk hanyaggá, és ne keltsük annak az érzetét, hogy fejben már máshol járunk. Könnyen előfordulhat, hogy ránk hárulnak a helyünkre érkező kolléga betanításával kapcsolatos feladatok, ennek igyekezzünk maradéktalanul eleget tenni, és lelkiismeretesen próbáljuk átadni tudásunk legjavát.

Így mondjunk fel

Távozásunk előtt rakjunk rendet magunk körül, gondoskodjunk arról, hogy minden személyes holminkat elpakoltuk, továbbá a cég által biztosított eszközökkel is számoljunk el. Ezenkívül az utolsó napokban tehetünk arra is kísérletet, hogy referenciát kérjünk a munkáltatónktól. Egy próbát mindenképp megér, hisz jelentősen feldobhatja pályázati anyagunkat, és ha a megfelelő udvariassággal kérjük, talán még sikerrel is járunk.

Ha pedig a felmondásunkat követően esetlegesen munkanélkülivé váltunk, akkor érdemes nyomon követni a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.