Kerülendő hibák a motivációs levélben

Kerülendő hibák a motivációs levélben

Motivációs levelet általában azért írunk, hogy javítsuk az esélyeinket egy meghirdetett állásért folyó versenyben. Ez a dokumentum ugyanis lehetőséget biztosít arra, hogy részletesebben beszámoljunk a karriercéljainkról és az ehhez kapcsolódó motivációnkról, továbbá felvillanthatunk néhány olyan értéket, illetve kompetenciát, amelyről azt gondoljuk, hogy alkalmassá tesz bennünket az adott pozíció betöltésére. Összességében tehát a motivációs levéltől azt várjuk, hogy feldobja pályázatunkat és megnövelje esélyeinket egy személyes állásinterjú lehetőségeivel kapcsolatban.

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy egyáltalán nem is írnak motivációs levelet, csupán önéletrajzukat küldik el e-mailben, esetleg töltik fel az adott cég karrieroldalára. Megoszlanak a vélemények a motivációs levél, másnéven kísérőlevél fontosságát illetően, az azonban bizonyos, hogy ez a dokumentum egy jó lehetőséget biztosít arra, hogy kitűnjünk a többi jelentkezőtől. Szegeden nemritka, hogy egy pozícióért több tucat jelentkező is versenybe száll, így minden alkalmat érdemes megragadni, amivel előnyre tehetünk szert a többi aspiránssal szemben.

Azonban ahhoz, hogy a motivációs levél valóban egy pluszt adjon és ne kontraproduktív módon egy negatív képet fessen rólunk, érdemes néhány hibalehetőség elkerülésére fokozottan odafigyelni. A következőkben ezeket vesszük sorra, vagyis megmutatjuk, hogy mik azok a hibafaktorok, amelyek elkerülésére különös gondot kell fordítanunk, ha pályázati anyagunk részeként motivációs levél írását fontolgatjuk. A pályázati anyag további elemeiről egyébként itt olvashatunk:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/849/igy-keszithetunk-sikeres-palyazati-anyagot

Túlzott önfényezés

A motivációs levél lehetőséget nyújt arra, hogy állításokat tegyünk személyes készségeinket illetően, illetve eredményeinken keresztül bizonyosságot adjunk azzal kapcsolatban, hogy megállnánk a helyünket a meghirdetett pozícióban. Fontos azonban, hogy óvatosan bánjunk a szavakkal levelünk megírása során, és kerüljük önmagunk túláradó dicséretét. Ehelyett próbáljuk inkább a céget a középpontba helyezni, és azt kihangsúlyozni, hogy megszerzett tapasztalatainkkal, kompetenciáinkkal miként tudnánk annak működését szolgálni.

Zavaró részletesség, indokolatlan hosszúság

Egy motivációs levél nem arra szolgál, hogy a karrierünk során betöltött pozícióink feladatkörét teljes részletességgel ecseteljük. Ha így teszünk az egy zsúfolt, átláthatatlan és összességében céltalan összképet fog eredményezni, így mindenképpen karrierünk azon szegmenseit emeljük csak ki, melyekről azt gondoljuk, hogy relevánsak a meghirdetett állást illetően. Ezeket sem szükséges barokkos körmondatokban kifejteni, maximum háromnegyed oldalban lényegre törően foglaljuk össze azon pontokat, melyek növelhetik az esélyeinket az állás megszerzéséért vívott versenyben.

Az önéletrajz megismétlése

Többek között Szegeden is gyakori hiba, hogy a jelentkezők gyakorlatilag semmi újat nem fogalmaznak meg motivációs levelükben, csupán az önéletrajzukat ismétlik meg a vázlatpontok helyett egész mondatokat használva. Pedig a motivációs levélnek egyfajta kiegészítő funkciót is szükséges lenne betöltenie, vagyis azt, ami a CV-be csak vázlatosan került bele és fontos információ az eddigi karrierutunkra nézve, azt mindenképpen érdemes mélyebben tárgyalni a kísérő levélben. A tartalmi elemeket illetően innen meríthetünk ötleteket:

https://mersz.hu/blog/motivacios-level-otletek/

Megerősítés nélküli állítások

Légből kapott jó tulajdonságokat bárki képes írni magáról, olyan tulajdonságokat viszont, melyeket konkrétumok támasztanak alá már kevesebben. Ezalatt azt értjük, hogy motivációs levelünkben kizárólag olyan kvalitásokat fogalmazzunk meg önmagunkkal kapcsolatban, melyeket az eddigi pályánk is képes megerősíteni. Tehát például, ha úgy gondoljuk, hogy kiválóan tudunk csapatban együttműködni, akkor ezt egy valós példán keresztül igazoljuk is, azaz írjuk le, hogy korábbi projektekben hány kollégával dolgoztunk együtt és hogy mik a tapasztalásaink a csapatmunkával kapcsolatban.

Elgépelések, szerkesztésbeli hibák

Ha már motivációs levelet írunk, a tartalmi elemeken túl fordítsunk kiemelt figyelmet a helyesírása, illetve a külsőségekre is. Rendkívül rossz képet festhet ugyanis rólunk, ha a szövegünket több elgépelés is csúfítja, továbbá az egyes bekezdések sem különülnek el jól láthatóan. Olvassuk át tehát többször is az elkészült anyagunkat, a szerkesztést tekintve pedig egy sémához igazodjunk.

Amennyiben úgy érezzük készen állunk az álláskeresésre és egy ütős pályázati anyag összerakására, nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

Motivációs levél

 

SzegedAllas.hu / N.G.