Dolgozz részmunkaidőben Szegeden!

Dolgozz részmunkaidőben Szegeden!

Számtalan oka lehet annak, hogy nem tudunk főállásban munkát vállalni. Ilyen esetekre nyújthat megoldást a részmunkaidős foglalkoztatás, ami alapjaiban nem sokban különbözik a teljesmunkaidős foglalkoztatástól, ettől függetlenül vannak bizonyos eltérések, melyekre érdemes odafigyelni. Ezen foglalkoztatási forma természetesen Szegeden is elterjedt, így a következőkben összeszedjük ezzel kapcsolatban a legfontosabb információkat munkavállalói szempontból, továbbá szót ejtünk a város adta részmunkaidős lehetőségekről is.

Információk a munkaórákról

A részmunkaidős alkalmazásról szóló megállapodás – akárcsak a teljes munkaidős esetében – általában munkaszerződésen keresztül történik, melyben a felek egyben megállapodnak a napi munkavégzés hosszáról. Ez részmunkaidő esetén természetesen rövidebb, mint az általános esetben meghatározott napi 8 óra. Azt is fontos megjegyezni, hogy törvényi korlátok nem vonatkoznak a napi minimum óraszámra, ennek értelmében csak a felek megállapodásán múlik a munkavállaló napi munkavégzésének hossza. Ez akár lehetővé teszi a napi vagy heti 1 órás munkavégzést is – persze ez nem túl gyakori, hisz ezzel gyakorlatilag egyik fél sem jár jól.

Ezenkívül gyakori tévhit, hogy a 8 óránál rövidebb napi munkavégzés egyből részmunkaidős foglalkoztatást jelent. Ez közel sincs így, ugyanis a felek megállapodhatnak például napi 6 órás munkaviszonyban is és tekinthetik azt is teljes munkaidős jogviszonynak. A teljes munkaidős jogviszony esetében azonban már létezik napi minimum óraszám, ezt a törvény napi 4 órában határozza meg, tehát teljes állás esetén a naponta kötelezően ledolgozandó órák száma ennél kevesebb nem lehet.

Munkabérrel, szabadsággal kapcsolatos tudnivalók

Főszabály szerint részmunkaidős foglalkoztatás esetén a munkavállalót időarányosan a teljes foglalkoztatáshoz viszonyítva kevesebb munkabér illeti meg. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy az egyenlő bánásmód követelményéből adódóan, a részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottak semmiféle hátrányt nem szenvedhetnek a béren kívüli juttatások, cafeteria, bónuszok, jutalmak tekintetében.

A szabadságra vonatkozó előírások tekintetében sincs különbség, vagyis a részmunkaidőben dolgozókat is ugyanannyi szabadság illeti meg, mint a teljes munkaidős alkalmazottakat. A különbség nyilvánvalóan csak annyi, hogy a távolléti díj az ő esetükben a részmunkaidőre járó díjazásuk szerint kerül kifizetésre. További információkat, esetleges tévhitekről szóló cáfolatokat az alábbi linkeken lehet olvasni:

https://piacesprofit.hu/kkv_cegblog/mire-kell-figyelni-reszmunkaido-eseten/

https://kocsisszabougyved.hu/a-reszmunkaido-5-legfontosabb-tudnivaloja/

https://erthetojog.hu/munkajog/5-tevhit-a-reszmunkaido-korul/

Milyen lehetőségek vannak Szegeden?

Részmunkaidős állásra természetesen Szegeden is van lehetőség szert tenni. A leggyakrabban áruházakban szoktak keresni 4-6 órás munkavégzéssel pénztárosokat, árufeltöltőket. Figyelmesnek kell azonban lenni, mert sok esetben ezen állások kizárólag az adott cég karrieroldalán kerülnek meghirdetésre, és a különböző állásportálokon nem is találkozhatunk ezekkel. Konkrét példákat említve a Tesco, Lidl, illetve Decathlon hirdetéseit különösen érdemes lehet figyelni, mivel ezen cégek rendszerint hirdetnek részmunkaidős pozíciókat, többek között Szegeden is.

Részmunkaidős áruházi állás

Ezenkívül különböző takarítói pozíciókban is lehet találni részmunkaidős állásokat, így ezek után is megéri időről időre érdeklődni. Végezetül pedig az ügyfélszolgálatos pozíciókat említenénk, ebben a munkakörben szintén gyakori a részmunkaidős foglalkoztatás. Az ügyfélszolgálatos pozíciókról egyébként részletesebben itt írtunk:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/870/szegeden-is-elerhetoek-az-ugyfelszolgalatos-poziciok

További részmunkaidős lehetőségekért pedig érdemes böngészni a https://szegedallas.hu/ főoldalát is, ahol szintén belefuthatunk ilyen lehetőségekbe.

 

SzegedAllas.hu / N.G.