Milyen szempontokat vegyünk figyelembe bértárgyaláskor?

Milyen szempontokat vegyünk figyelembe bértárgyaláskor?

A felvételi eljárás során a bértárgyaláshoz érkezve teljesen természetes, hogy van bennünk némi bizonytalanság, illetve aggodalom. Jelentkeztünk az állásra, részt veszünk a felvételi procedúrán, tehát el szeretnénk nyerni a pozíciót. Ugyanakkor mindenki pénzből él, így egyértelmű, hogy vannak bizonyos jövedelmet illető elvárásaink. A probléma akkor van, ha igényeink nem egyeznek, sőt akár merőben eltérnek a munkáltató elképzeléseitől. Ilyenkor könnyen felvetődhet bennünk a kérdés: talán túl magasak az elvárásaink? Nos könnyen lehet, de természetesen ott a másik lehetőség is, vagyis, hogy a munkáltató bánik szűkmarkúan alkalmazottjaival, és más helyen akár jobb anyagi feltételek mellett is vállalhatnánk munkát.

Ennek eldöntése érdekében a következőkben sorra vesszük azokat a szempontokat, amelyek alapján „beárazhatjuk” magunkat a munkaerőpiacon, illetve néhány tanácsot is nyújtunk a bértárgyaláshoz kötődően. A cikkben ezen szempontokat általános jelleggel tárgyaljuk, tehát bizonyos pontokat illetően további utánajárás lehet szükséges.

Milyen tényezők befolyásolják értékünket a munkaerőpiacon?

A fizetési igényeink beárazásakor egyértelműen figyelembe kell vegyük azt is, hogy mi magunk mit tudunk nyújtani a vállalatnak, mekkora az értékteremtő képességünk. Ennek alapján az iparágban szerzett tapasztalat egy meglehetősen fontos szempont értékünk meghatározásakor, hisz például egy több éve a pályán lévő, hatalmas rutinnal rendelkező szakember integrálása a cégbe, minden bizonnyal sokkal könnyebb és hamarabb válik kifizetődővé, mint egy pályakezdő teljeskörű betanítása. Ezek alapján, ha megfelelünk az állás követelményeiben meghatározott tapasztalat mértékének, a tárgyalási pozíciónk is sokkal kedvezőbb lesz.

Az iskolai végzettségünk szintén olyasvalami, ami befolyásolhatja a tárgyalási pozíciónkat. Például, ha a szakirányt és a képzettség szintjét tekintve is teljes mértékben megfelelünk az elvártaknak, akkor sokkal jobb helyzetben vagyunk a bértárgyalást illetően, mintha csak kompromisszumok árán felelnénk meg ennek a kritériumnak. Sokan mondják persze, hogy az iskolai végzettség „csak egy papír”, és a meglehetősen sarkos megfogalmazása ellenére ez az állítás hordozhat is magában némi igazságtartalmat, hisz az elsajátított kompetenciák hiányában a végzettség valóban nem sokat ér, és az elhelyezkedési lehetőségeinket sem javítja túlságosan. Tehát például hiába rendelkezünk pénzügyes végzettséggel, ha közben számviteli ismereteink meglehetősen korlátozottak. Éppen ezért egy kompromisszumkész hozzáállással érdemes ezt kezelni, vagyis kár egyik vagy másik tényező fontosságát elvitatni.  

A már említett iskolai végzettséghez némileg kötődik a különböző oklevelek és tanúsítványok megléte, mivel sok esetben megkövetelik, vagy előnyként tekintenek arra, ha papírral tudjuk igazolni, hogy a pozíció feladatkörével kapcsolatban releváns kurzuson részt vettünk és sikerrel teljesítettük azt. Az ilyen dokumentumokkal szintén előnyösebb helyzetbe pozícionálhatjuk magunkat.

Végül pedig egy olyan példát említenénk, ami nem kifejezetten személyünkhöz kötődik, hanem sokkal inkább a körülményekhez és egyéb sajátosságokhoz. Konkrét példát említve a bérigényeink meghatározása előtt kiemelten fontos, hogy utána nézzünk az iparági átlagfizetéseknek, és ezt tudjuk földrajzi régióhoz is kötni. Tehát szegedi munkavállalóként a dél-alföldi régió átlagához érdemes igazítanunk bérigényeinket. Ebben az alábbi weboldal lehet segítségünkre:

https://www.fizetesek.hu/partner/region/csongrad-megye

Miként tárgyaljunk bérigényünkről?

Fontos, hogy a bértárgyalásra úgy tekintsünk, hogy az gyakorlatilag már az interjú elején kezdetét veszi. Ez azt jelenti, hogy az interjú teljes egészében az interjúztatók meggyőzésére kell törekednünk afelől, hogy minden kompetenciánk, tapasztalatunk megvan ahhoz, hogy sikeresen ellássuk a pozícióval járó munkakört, ezáltal értéket tudunk teremteni a vállalat életében. Egy kiemelkedő állásinterjús szerepléssel ugyanis a tárgyalási pozíciónkat is megerősíthetjük. Itt olvashatunk egyébként részletesebben az állásinterjús felkészülésről:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/850/hasznos-tippek-az-allasinterjura-valo-felkeszuleshez

https://blog.cvonline.hu/2020/karriertanacsok/felkeszules-allasinterju/20940

Emellett érdemes a beszélgetés során azzal kapcsolatban is puhatolózni, hogy mióta üres a pozíció, vagy van-e esetleg olyan induló projekt, ami kifejezetten sürgőssé teszi az állás betöltését.  A lényeg, hogy próbáljunk meg olyan kérdéseket feltenni, ami alapján kirajzolódik számunkra egy kép azzal kapcsolatban, hogy a cég úgymond mennyire kiszolgáltatott annak tekintetében, hogy új munkaerőt találjon.

Bérigény tárgyalás

Függetlenül attól, hogy szegedi vagy bármely más városbeli céggel tárgyalunk, fontos, hogy a magabiztosság mellett egyfajta rugalmasságot is mutassunk. A magabiztosság annak tekintetében fontos, hogy ha az ajánlat úgy érezzük, hogy jelentősen elmarad elvárásainktól, akkor képesek legyünk ellenajánlat tételére, és ezt határozott érvekkel alá is tudjuk támasztani. A rugalmasság pedig olyan szempontból lényeges, hogy tudjuk a juttatási csomag egészét értékelni, és ne kizárólag a pénzben kifizetett összegre koncentráljunk egy ajánlat elfogadása kapcsán.

Ahhoz azonban, hogy részt vehessünk egy állásinterjún először valahova jelentkezni kell. Ezt a https://szegedallas.hu/ főoldalán pedig könnyedén megtehetjük!

 

SzegedAllas.hu / N.G.