Hasznos tippek az állásinterjúra való felkészüléshez

Hasznos tippek az állásinterjúra való felkészüléshez

Egy állásinterjú nagyszerű lehetőség arra, hogy bizonyosságot adjunk a munkáltatónak azzal kapcsolatban, hogy a kellő motiváltság és rátermettség megléte mellett, szakmailag is rendelkezünk minden kompetenciával, amit a meghirdetett pozíció megkövetel. Az interjú tehát egy nagy bizonyítási lehetőség, ugyanakkor csúfos vége is lehet, ha nem fordítunk kellő időt a felkészülésre és úgy összességében félvállról vesszük a dolgot.

Az interjúra való készülés folyamata azonban nembiztos, hogy mindenki számára egyértelmű. Ez teljes mértékben érhető is, hisz könnyen gondolhatnánk, hogy egy felvételi elbeszélgetésen többnyire magunkról és eddigi pályafutásunkról kell beszélnünk, ami elsőre nem hangzik akkora ördöngösségnek, hogy felkészülést igényeljen. A dolog persze ennél azért jóval árnyaltabb, és nagy valószínűséggel több olyan kérdést is fogunk kapni, amit nembiztos, hogy rögtönzéssel megtudunk oldani, így nem árt, ha szánunk időt némi előzetes felkészülésre. A következőkben ehhez hozunk néhány jótanácsot!

Készüljünk fel a cégből

Az interjú készítőit természetesen érdekelni fogja, hogy miért szeretnénk az adott cégnél dolgozni, így minden bizonnyal rá fognak erre kérdezni. Legyen szó akár szegedi, akár más városbeli cégről, járjunk alaposan utána annak tevékenységi körének, piaci pozíciójának, illetve a vele kapcsolatos aktuális iparági híreknek. Ez többszempontból is hasznos: egyrészt képet kapunk azt illetően, hogy valóban beleillünk-e a vállalat kultúrájába, másrészt az állásinterjún kifejezetten jó benyomást kelhetünk, ha apró részletekkel is tisztában vagyunk a céget illetően. Persze nem kell hosszas cégtörténeti elemzésekben elmélyednünk, ugyanakkor az alapvető információkkal mindenképpen legyünk tisztában, hisz rendkívül kellemetlen helyzetben találhatjuk magunkat, ha nem tudunk legalább 2-3 állítást megfogalmazni a pozíciót hirdető céggel kapcsolatban.

Állásinterjú várakozás

Tudjuk megfogalmazni az erősségeinket

Egy állásinterjún gyakorlatilag el kell adni magunkat. Ez azt jelenti, hogy meg kell tudnunk fogalmazni azon tulajdonságainkat, melyek leginkább alkalmassá tesznek minket az adott pozíció betöltésére, továbbá megkülönböztetnek bennünket a többi jelentkezőtől. Persze fontos, hogy óvatosak maradjunk ezen a területen, vagyis csak olyan állításokat fogalmazzunk meg magunkról, melyeket aztán gyakorlati példákkal alá is tudunk támasztani. Ezenkívül kerüljük a fellengzős megfogalmazásmódot, tehát egyfajta aranyközéputat kell megtalálnunk, amikor egyszerre mutatunk magabiztosságot képességeinket illetően, továbbá alázatot és tanulási vágyat a munkánk felé.

Legyenek válaszaink a leggyakoribb kérdésekre

Természetesen az egyes állásinterjúk mutatnak egymástól bizonyos fokú eltéréseket, ugyanakkor vannak olyan általános motivációs, illetve karriertervet érintő kérdések, melyek szinte minden elbeszélgetésen felmerülnek. Ez Szegeden sincs másképp, tehát érdemes néhány választ előre megfogalmazni magunknak és akár papírra vetni azokat, ha a városban vállalnánk munkát. Ebben a cikkben a gyakorta felmerülő kérdésekre konkretizálva nem térnénk ki, azonban itt hagyunk néhány linket, ami segítségül szolgálhat:

https://allasorias.hu/blog/16-kerdes-az-allasinterjun-amire-ha-jol-valaszolunk-nyerunk-1-resz/

https://blog.cvonline.hu/2020/interju/a-leggyakoribb-allasinterju-kerdesek/20269

https://karrierszerviz.hu/blog/5-leggyakoribb-kerdes-az-allasinterjun/

Fektessünk nagy hangsúlyt az első benyomásra

Egyes tanulmányok bebizonyították, hogy egy állásinterjú során a felvételiztetők gyakorlatilag az első öt percben döntenek a sorsunkról, és az interjú további részében csak a döntésüket megerősítő tényezőket keresik. Tehát mi is ennek kutatási eredménynek az üzenete? Az, hogy az első öt percben különösen érdemes magunkat odatennünk. Érkezzünk tehát energiával és kellő lelkesedéssel a beszélgetésre, majd fektessünk nagy hangsúlyt az első kérdések megválaszolására, melyek jó eséllyel a bemutatkozásra irányulnak. Ezenkívül jó pontot szerezhetünk azzal, ha esetleg elejtünk 1-2 olyan megjegyzést, amiben arra utalunk, hogy mennyire vártuk a találkozót és hogy milyen izgatottak vagyunk a lehetőség kapcsán.

Ne feledkezzünk meg a nonverbális kommunikációról

Kommunikálni nem csak kimondott a szavainkkal, mondatainkkal tudunk, hanem testbeszédünkkel, sőt akár öltözetünkkel is. Ezt nevezzük nonverbális kommunikációnak, amire sokan nem fektetnek kellő hangsúlyt, pedig fontossága megkérdőjelezhetetlen. Az öltözettel kapcsolatos tanácsokról itt olvashatunk bővebben:

https://blog.cvonline.hu/2018/interju/igy-oltozkodj-allasinterjura/17145

Ami a testbeszédet illeti: minél inkább igyekezzünk magabiztos, ám egyben barátságos benyomást is kelteni. Különösen ügyeljünk a szemkontaktus fenntartására, a határozott kézfogásra és a nyitott testbeszédre. Utóbbi azt jelenti, hogy kerüljük például a karunk összekulcsolását, ami egyértelműen elzárkózásra utal. Összességében a nonverbális kommunikáció gyakorlását semmiképp se felejtsük el, függetlenül attól, hogy ösztönös dolognak tűnik, mivel mint mindenben, kellő odafigyeléssel és gyakorlással ezen a területen is képesek vagyunk a fejlődésre.

Készüljünk kérdésekkel

Rendkívül fontos, hogy ne csak kérdésekre válaszoljunk, hanem mi magunk is kérdezzünk. Egy-két jól átgondolt, a céggel és a pozícióval kapcsolatban releváns kérdéssel ugyanis rendkívül jó benyomást tehetünk a felvételiztetőkre. Éppen ezért az állásinterjú előtt érdemes néhány olyan kérdést összeírnunk, melyekkel a mélyebb érdeklődésünkről tehetünk tanúbizonyságot. Ezen kérdések vonatkozhatnak a napi rutinfeladatokra, a munkakörben való sikeres boldogulás titkaira, de akár a felvételi eljárás következő lépéseire is. A lényeg, hogy motiváltnak és érdeklődőnek mutatkozzunk, akár Szegeden, akár bárhol máshol vállalnánk munkát.

Szegeden történő munkavállalás esetén mindenképpen érdemes megtekinteni a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legfrissebb lehetőségekért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.