Így járhatsz sikerrel egy állásinterjún pályakezdőként

Így járhatsz sikerrel egy állásinterjún pályakezdőként

Egy állásinterjú mindig nagy izgalmakkal jár, különösen akkor, ha pályakezdőként vesz részt rajta az ember. A tapasztalt munkavállalók helyzete némileg könnyebb, hisz többéves szakmai múlttal a hátuk mögött magabiztosan tudnak beszélni korábbi munkahelyeikről és az ott megszerzett tapasztalataikról. De mi a helyzet egy iskolából éppen kijövő pályakezdőkkel? Ezzel a cikkel az ő segítségükre próbálunk lenni, és azokat a legfontosabb tanácsokat gyűjtöttük össze, melyeket követve sikerrel vehetik az első állásinterjúk jelentette akadályokat.

Készülj az alapvető kérdésekből

Legyen szó Szegedről vagy más városról, pályakezdőről vagy tapasztalt munkavállalókról, vannak olyan interjús rutinkérdések, melyek mindezektől függetlenül biztosan felmerülnek majd. Ezek a kérdések általában személyes jellegűek és motivációs irányultságúak. Előbbieket megválaszolva egy összetettebb kép alakulhat ki az interjú készítőiben a jelentkező jelleméről, személyisége legfőbb jegyeiről, míg utóbbi esetében választ kaphatnak arra, hogy mi az, ami az aspiránst igazán motiválja az állás megszerzését illetően, mit jelentene a cég a karrierje szempontjából, és hogy miként látja magát rövid- és hosszú távon. Fontos, hogy ezekre legyenek begyakorolt válaszaid, tudd megfogalmazni, hogy miért is tekinted az adott céget jó helynek a karriered elkezdését illetően és hogy mik a legfőbb terveid a jövőre nézve. A leggyakoribb állásinterjús kérdésekből egyébként itt szemezgettünk néhányat:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/857/10-gyakori-kerdes-az-allasinterjukon

Gondold végig az eddigi tapasztalataidat

Az iskola mellett dolgoztál? Esetleg szervezőként részt vettél különböző sulis projekteben? Mi a helyzet a szakmai gyakorlattal? – Ezeket a kérdéseket mindenképpen érdemes végig gondolnod egy állásinterjú előtt, mivel ezek is rendkívül sokat számíthatnak az elbírálás során. Szegediként valószínűleg minden esélyed megvolt arra, hogy iskola mellett dolgozz, vagy csupán csak a szünetekben szerezz némi munkatapasztaltot. Függetlenül attól, hogy ezek nem főállású munkák ugyanúgy számítanak, hisz azt bizonyítják, hogy nem ismeretlen számodra egy ledolgozott műszak, a csapatban való együttműködés vagy a munkával járó felelősség vállalása.

Ha ez valamilyen okból mégsem valósult meg, akkor gondold végig, hogy az iskolában mennyire voltál aktív, ha dolgoztál valamelyik tanárod mellett bizonyos projekt során, vagy rendszerint korrepetáltad hallgatótársaidat, esetleg önkénteskedtél valahol, azt mindenképpen említsd meg egy interjú során, hisz lehet, hogy pont ez lesz majd, ami megkülönböztet a többi jelentkezőtől.

Állásinterjú tippek pályakezdőknek

Tudd bemutatni egyéni kvalitásaidat

Pályakezdőként nyilván nem lesz majd több tucat megvalósított projekt mögötted, amit referenciaként tudsz majd lobogtatni. Ettől függetlenül érdemes végig gondolni, hogy a gimnáziumi és egyetemi évek alatt milyen tantárgyak álltak hozzád igazán közel, mi az, amit igazán az erősségednek gondolsz. Mindig is a reál tárgyak álltak közel hozzád? Nagyszerű! Bátran tegyél erről említést, mert ez például jelentős előny lehet az analitikus gondolkodásmódot igénylő pozíciók esetében. Persze ezenkívül még lehetne tömérdek példát említeni, a hangsúly csupán azon van, hogy lássák rajtad, hogy egy tiszta önképpel rendelkezel és pontosan tisztában vagy erőségeiddel, illetve azok hasznosításának mikéntjével.

Fejezd ki érdeklődésed a kérdéseiddel

Ne úgy tekints egy interjúra, mint egyfajta vallatásra, ahol sorra bombáznak kérdésekkel neked pedig állnod kell a sarat. Próbáld egyfajta beszélgetés élményét megteremteni azzal, hogy kérdéseket teszel fel. Persze ahhoz, hogy releváns és jól átgondold kérdéseket tudj feltenni végezned kell az interjú előtt némi kutatómunkát, ahol megbizonyosodsz a cég tevékenységi köréről, illetve vállalati kultúrája legfőbb értékeiről. Ezeket érintő kérdésekkel ugyanis nagy valószínűséggel jó benyomást keltesz majd az interjúztatókban. Íme ehhez néhány tipp:

https://allasorias.hu/blog/10-kerdes-amit-jo-feltenni-egy-allasinterjun/

Gyakorlat teszi a mestert

Egyáltalán nem szégyen jegyzeteket készíteni, esetleg tükör előtt elgyakorolni a legfontosabb elmondani kívánt mondatokat. Nem szabad a rögtönzőképességedre bíznod a helyzetet, az csak nagy valószínűséggel néhány kellemetlen pillanatot szül majd. A legjobb, ha tervvel érkezel, vagyis van néhány olyan begyakorolt mondatod, melyekhez bármikor nyúlhatsz, ha úgy érzed, hogy elakadtál, esetleg összeakadtak a szavaid. Ez azért is jó, mert egyben magabiztossá is fog tenni és egy állásinterjún a kisugárzás korántsem egy utolsó szempont.

Szegedi pályakezdőként pedig érdemes böngészni a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legfrissebb álláslehetőségekért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.