Súlyos hibák, amiket az önéletrajzzal kapcsolatban elkövethetünk

Súlyos hibák, amiket az önéletrajzzal kapcsolatban elkövethetünk

Az önéletrajz pályázati anyagunk kiemelten fontos dokumentuma, szerepe megkérdőjelezhetetlen a kiválasztási folyamatra nézve. Egy szépen összerakott, lényegre törő és pozícióra specifikált önéletrajzzal – amennyiben az elvárásoknak is megfelelünk – jó esélyt teremthetünk arra, hogy a kiszemelt cég felkeressen bennünket és lehetőséget biztosítson egy telefonos/videós előszűrésen való részvételre, vagy akár egyből személyes interjúra invitáljon. Ahhoz azonban, hogy ezt elérjük és egy minőségi önéletrajzot rakjunk össze, el kell kerülnünk néhány olyan buktatópontot, amelyek figyelmen kívül hagyása könnyen azt eredményezheti, hogy nem jutunk tovább a kiválasztási folyamatban. A következőkben ezeket a főbb pontokat vesszük sorra.

Sok elgépelés, nyelvtani hiba

Egy önéletrajz nem az a fajta dokumentum, amiben hemzsegnek a hosszú, összetett mondatok, így kifejezetten kellemetlenül hathat, ha azt különböző elgépelések, esetleg súlyos helyesírási hibák csúfítják. A legegyszerűbb ellenőrzési mód természetesen az, ha a megírását követően többször is átolvassuk, esetleg családtagjainkat, közeli ismerőseinket szintén erre kérjük. Egy másik lehetséges módszer, hogy az elkészült CV-t kinyomtatjuk és így is vetünk rá egy pillantást. Sok esetben ugyanis könnyebben észrevesszük az egyes hibákat, ha a dokumentumot papír alapon nézzük, mintha digitális formában tennénk ugyanezt.

Az igazság túlzott kiszínezése

Természetesen egy önéletrajzban létfontosságú, hogy említést tegyünk az erősségeinkről. Itt fontos megjegyezni, hogy kizárólag olyan képességeket szabad feltüntetni, melyeknek valóban a birtokában vagyunk, és fontos, hogy mindezt úgy tegyük, hogy a tudásunk szintjét is a reálitásnak megfelelőlen adjuk meg. Nem mondhatjuk például azt, hogy profi módon kezeljük a táblázatokat Excelben, ha kizárólag az alapvető függvényekkel, illetve szerkesztési módszertannal vagyunk tisztában. Az elvárt tudás szintjét a szegedi álláshirdetésekben is rendszeresen feltüntetik, illetve a feladatkörből is következtethetünk arra, hogy mekkorák az elvárások egy-egy kompetenciával kapcsolatban. Rendkívül kockázatos, ha túlzóan fogalmazunk bizonyos képességeinket illetően, helyette inkább az ambíciókat és a tanulási vágyat érdemes hangsúlyozni, ha tudásunk nem éri el a megkívánt szintet.

Rossz szerkesztés

Sok esetben a HR-esek a túljelentkezésből kifolyólag csupán néhány percet szánnak az egyes aspiránsok önéletrajzainak az áttekintésére, így az első benyomás, vagyis a CV megszerkesztésének minősége rendkívül sokat nyomhat a latba. Minden szakmai tapasztalatunk és kvalitásunk ellenére ugyanis könnyen az elutasítás sorsára juthatunk akkor, ha összképét tekintve az önéletrajz összecsapott, rendezetlen. Egy korábbi szegedi álláskeresőknek szóló cikkünkben már összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az önéletrajz szerkesztését (és tartalmát) illetően. Ezek a tanácsokat általános jellegűek, tehát bárhol is keressünk állást az országban, érdemes ezekből meríteni:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/855/a-legfontosabb-oneletrajz-keszitesi-tippek

Önéletrajz szerkezeti hibák

Sablonosság

Egy szakértő számára teljesen egyértelmű, hogy mikor találkozik egy általános, többhelyre is beküldött önéletrajzzal és mikor egy olyannal, ami kifejezetten az álláshirdetésre és annak követelményrendszerére lett szabva. Utóbbi természetesen nagyobb eséllyel hordozza magában a megkeresés lehetőségét, így érdemes minden pozícióra külön önéletrajzot készíteni, és mindegyikben az adott álláshoz illeszkedő leginkább releváns információkat kiemelni.

Nem kapnak kellő felületet az elért eredmények

Az önéletrajzában általában mindenki szorgalmasan feltünteti, hogy melyik cégnél milyen feladatokat látott el, azonban sokszor ez ennyiben is marad és szó sem esik az egyes munkahelyeken elért eredményekről, és a pályázó korábbi munkaköreihez való viszonyáról sem. Persze ezek kifejtésére jobb lehetőséget biztosít a motivációs levél, azonban annak érdekében, hogy egyfajta fókuszt és érdeklődési irányt vázoljunk az önéletrajzunkban, mindenképpen érdemes abban a szakmai sikerekről is – akár vázlatos formában – beszámolni.

Hosszúsággal kapcsolatos problémák

Egyértelmű, hogy az önéletrajz hosszúsága a tapasztalattól is függ. Egy pályakezdő CV-je, jó eséllyel sokkal kevesebb tartalmi elemet foglal magában, mint egy többéve a pályán lévő, tapasztalt szakemberé. A pályakezdők esetében is vannak azonban bizonyos trükkök, melyek segítségével önéletrajzuk könnyen elérheti az esetükben ideálisnak mondott egy oldalt anélkül, hogy közben tartalmát tekintve hígulna. Erről részletesebben itt olvashatunk:

https://blog.cvonline.hu/2016/oneletrajz-es-motivacios-level/oneletrajz-minta-palyakezdoknek-letoltheto-sablonnal/10322

A tapasztalt munkavállalóknak pedig éppen az ellenkezőjére érdemes figyelni, vagyis, hogy ne egy esszé-szerű többoldalas dokumentumot hozzanak létre, hanem két oldalban lényegre törően összetudják foglalni eddigi szakmai életútjukat és az ezzel kapcsolatos minden lényeges információt.

Ha készen állunk az álláskeresésre és mindezt Szegeden tennénk, mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb ajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.