Tanácsok az első munkanaphoz egy új munkahelyen

Tanácsok az első munkanaphoz egy új munkahelyen

Teljesen természetes, ha a sikeres felvételről való értesülést követően a kezdeti örömöt némi idegesség váltja fel az új környezet miatt. Különösen az első nap jelenthet nagy izgalmakat, hiszen ilyenkor mindenki megpróbálja a legjobbját hozni és igyekszik jó első benyomást kelteni az új kollégáiban. Az ennek sikeres megvalósulásával kapcsolatban felmerülő kételyek pedig okozhatnak némi előzetes feszültséget. A munkahelyváltás Szegeden sem ismeretlen, továbbá sokan vannak a városban olyanok is, akik az iskolából kilépve itt találják meg első munkahelyüket. Ennek folytán a következőkben néhány olyan jótanácsot hozunk, melyeket megfogadva ez a kétely alaptalanná válik, és jó benyomást tudunk tenni mind az újdonsült kollégáinkra, mind a feletteseinkre.

Ne tűnjünk ki öltözékünkkel

Nagyon fontos, hogy ha igazán a csapat részévé akarunk válni és beakarunk illeszkedni a céges kultúrába, akkor ahhoz az öltözékünket is igazítanunk kell. Nézzünk utána a cég honlapján, esetleg a kezdést megelőző napokban érdeklődjünk a HR-nél az öltözék felől. A lényeg, hogy semmiképp se öltözzünk túl, se alul. Ha mindenki hétköznapi viseletben van, akkor tegyünk mi is így, ha az elegancia az elvárt, akkor öltözzünk ennek megfelelően. Legkönnyebb helyzetben talán akkor vagyunk, ha olyan pozícióra jelentkeztünk, ahol adnak munkaruhát, hisz ezesetben nincs miről beszélni, a kapott ruhát kell hordanunk. A munkahelyi dress code-ról egyébként itt olvashatunk részletesebben:

https://www.eutax.hu/munkahelyi-oltozkodes-szabalyozasa/

Tulajdonítsunk nagy szerepet a bemutatkozásnak

Az első napon, sőt vállalat méretétől függően akár az első héten rengeteg új emberrel fogunk találkozni, és fontos, hogy a jó benyomás érdekében senkinek se rohanva mutatkozzunk be. Fordítsunk időt akár 2-3 mondat váltására is, amelynek során mutassunk érdeklődést a beszélgetőpartnerünk mondanivalója iránt. Az ugyanis rendkívül megtudja könnyíteni a beilleszkedésünket, ha mindenkiről tudunk néhány információt, hisz ez alapján a közös hang megtalálása is egyszerűbben fog menni.

Jegyezzük meg a neveket

Nagymértékben kapcsolódik az előző ponthoz, azonban fontos külön is kiemelni, hogy a nevek megjegyzésére fordítsunk kiemelt hangsúlyt. Egyrészt ezzel megadjuk a tiszteletet munkatársunknak, másrészt a saját dolgunkat is megkönnyítjük, hisz az első napon vagy akár az első hetekben biztos számtalan olyan utasítást fogunk kapni, amelyek teljesítéséhez különböző kollégák részvétele is szükséges. Ha emlékezünk a nevekre sokkal könnyebben be tudjuk azonosítani, hogy az adott problémával kit keressünk.

Hallgassunk aktívan, de bátran kérdezzünk is

Talán kissé úgy tűnhet, hogy a két dolog ellentmond egymásnak, pedig ez közel sincs így. A hangsúly az egyensúly megtalálásán van, fontos ugyanis, hogy észrevegyük mikor van ideje a hallgatásnak, mikor kizárólag csak a minket betanító munkatárs mondandójára figyelünk, és mikor jött el a kérdések ideje. Ha lehetőségünk van kérdezni, akkor viszont bátran kérdezzünk rá minden olyan dologra, amiben nem vagyunk biztosak. Ne feledjük: az elején szinte semmit sem ciki megkérdezni, később viszont már okozhat kellemetlenséget, ha valamilyen evidenciára kérdezünk rá.

Munkahelyi beilleszkedés

Építsünk már az első nap kapcsolatokat

Ezt legegyszerűbben például a munkahelyi közös ebéd során tehetjük meg. Törekedjünk arra, hogy már az első napon a legközelibb munkatársaink mellett foglaljunk helyet, hisz ez egy jó alkalom lehet arra, hogy a munkán kívül más is szóba kerüljön. Ez mindenképpen megalapozhatja a beilleszkedésünket, amivel kapcsolatban további tippeket a szegedi munkavállalóknak ebben a cikkünkben szedtünk össze:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/854/a-sikeres-munkahelyi-beilleszkedes-legfobb-szabalyai

Alkalmazkodjunk a céges kultúrához

Kifejezetten fontos, hogy már az első nap megkezdjük a feltérképezését a céges kultúra gyakorlati megvalósulásainak, legyen szó napirendről, kommunikációs csatornákról vagy bármi egyéb olyan normáról, ami a cég hétköznapi életét befolyásolja. Különösen a nagy vállalatoknál kap kiemelt szerepet a céges kultúra, Szeged pedig bővelkedik ezekben, így mindenképpen érdemes utánajárni, hogy ez pontosan mit is takar. Részletesebben erről egyébként itt olvashatunk:

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/822/vallalati-kultura-a-hatekony-mukodes-alapja

Ha pedig szegedi álláskeresőként a legújabb állásajánlatokra vagyunk kíváncsiak, akkor kövessük figyelemmel a https://szegedallas.hu/ főoldalát.

 

SzegedAllas.hu / N.G.