A sikeres munkahelyi beilleszkedés legfőbb szabályai

A sikeres munkahelyi beilleszkedés legfőbb szabályai

Munkahelyváltás esetén sokakban felmerülhet az azzal kapcsolatos kétség, hogy miként fognak a megváltozott környezetükhöz alkalmazkodni, illetve mennyi időbe telik majd, míg beilleszkednek új kollégáik közé. Az igazság sajnos az, hogy ebben az egyenletben annyi az ismeretlen, hogy ezt szinte lehetetlen megmondani, elvégre a személyiségünktől kezdve az új csapatunk karaktereinek összetételéig ez rengeteg mindentől függhet. Vannak azonban bizonyos jó tanácsok, melyeket követve jelentősen megkönnyíthetjük dolgunkat az integrálódást tekintve. A következőkben ezek közül szemezgetünk!

Figyeljünk alaposan

Számítsunk rá, hogy egy új munkahelyre érkezve változtatnunk kell bizonyos szokásainkon, olyanokon is, melyeket az előző munkáltatónknál természetesnek vettünk. Rengeteg minden fog múlni azon, hogy mennyire vagyunk jó megfigyelők, így már az első napokban igyekezzünk figyelemmel kísérni kollégáink mindennapi rutinját, az általuk használt kommunikációs csatornákat, a dresszkódot a gyakorlatban és úgy összességében próbáljuk meg minél inkább megismerni a teljes vállalati kultúrát. Ezt követően ugyanis sokkal könnyebben fogjuk felvenni a ritmus és integrálódni a szervezetbe.

Adjuk önmagunkat

Az, hogy megpróbálunk alkalmazkodni valami újhoz, természetesen nem azt jelenti, hogy le kellene mondanunk a személyiségünkről és egyfajta állarcot szükséges felvennünk. Igyekezzünk a kezdetektől fogva önmagunkat adni, keressük azok társaságát, akik személyiségjegyeiket tekintve leginkább közel állnak hozzánk, hisz az egyes interakciók láncreakcióként újabbakat fognak eredményezni. Előbb-utóbb azon kapjuk magunkat, hogy szinte minden emberrel akad 1-1 közös témánk.

Kezdeményezzünk

Az előző pontból is következik, hogy ha megakarjuk könnyíteni a beilleszkedésünket, akkor bizony kezdeményeznünk kell. Függetlenül attól, hogy kis-, közép- vagy nagyvállalatnál, Szegeden vagy bármely más városban vállalunk munkát, ne várjunk mások kezdeményezésére, hanem mutassunk dinamizmust és lelkesedést új kollégáink felé azzal, hogy beszélgetésbe elegyedni velük, érdeklődünk személyük felől. Igyekezzünk minél előbb levetkőzni magunkról az „új dolgozó” státuszt, ez pedig legkönnyebben úgy tudjuk, ha mihamarabb a csapat részévé próbálunk válni. Ez a cég érdeke is, hisz úgy tudják maximalizálni működésük hatékonyságát, ha mindenki komfortosan érzi magát abban a csapatban, amelyben dolgozik. A csapatmunka fontosságáról és különböző titkairól itt olvashatunk bővebben: 

https://freebees.io/blog/csapatmunka/

https://allasorias.hu/blog/9-tipp-amivel-valoban-fejleszthetjuk-a-csapatmunkat/

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/800/mi-teszi-sikeresse-a-csapatmunkat

Munkahelyi kezdeményezés

 

Merjünk kérdezni

Természetesen beilleszkedésünk gyorsasága attól is függ, hogy a munkakörünkkel járó feladatokat mekkora sikerrel látjuk el. Ez kezdetben okozhat némi nehézséget, így használjunk ki minden alkalmat a kérdezésre és készítsünk összeszedett, a betanulásunkat segítő jegyzeteket. Ne feledjük, hogy az első hetekben szinte semmit sem ciki megkérdezni, pár hónap elteltével viszont már okozhat kellemetlenséget, ha valamilyen triviális dologra kérdezünk rá.

Mutassunk elhivatottságot, tanulási vágyat

Sokszor egy új arc érkezése egy teljes csapat hétköznapjait feldobhatja és új lendületet hozhat a munkavégzésbe. Jelentsük mi ezt a fajta új impulzust. A betanulást követően teljes lelkesedéssel vessük bele magunkat a munkába, ha pedig egyes munkafolyamatokat illetően vannak meglátásaink esetleg új ötleteink, akkor azokat bátran dobjuk be. Persze azért vigyázzunk, mert könnyű átesni a ló túloldalára, és az a fajta túlbuzgó munkavállalóvá válni, akit senki sem kedvel. Mint a világon szinte mindenben, itt is az aranyközépút jelentheti a legjobb megoldást.

Tartsuk magunkat ígéreteinkhez

A megbízható munkaerőre mindenhol az országban – így Szegeden – is szükség van. Bizalmat pedig leginkább úgy tudunk kialakítani munkatársainkban, ha ígéreteinket minden körülmények között betartjuk. Természetesen ez egyben azt is jelenti, hogy semmikép sem szabad felelőtlen ígérgetésbe kezdenünk. Erre nagyon egyszerű példaként szolgál, hogy ha csak nem vagyunk rákényszerülve, soha ne ígérjük meg olyan feladatok határidőn belüli teljesítését, melyekről tudjuk, hogy képtelenség a meghatározott időpontig abszolválni. Legyünk mindig egyenesek, és csak azért ne mondjuk igen valamire, mert abban a pillanatban éppen jó pontot szerezhetünk érte. Nemteljesítés esetén ugyanis rendkívül megnehezítjük a dolgunkat a bizalomépítés tekintetében.

Ha pedig szegedi munkavállalóként kedvet kaptunk az álláskereséshez, mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb nyitott pozíciókért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.