Egy elbocsájtást megemészteni korántsem egyszerű feladat, ilyenkor az emberben rendkívül sok érzés kavarok, amelyek akár a józan gondolkodásban is gátolhatják. Persze nem várja senki, hogy a munkánk elvesztését követően életünk formájába legyünk és azonnal a jövőbeli terveinkre koncentrálva derűsnek lássuk a világot, arra azonban mindenképp ügyelnünk kell, hogy ne cselekedjünk olyat, amit aztán később megbánnánk. Sőt, ami talán még ennél is rosszabb kimenetel lehet, ha valami olyat teszünk, aminek hatása van a későbbi elhelyezkedésünkre, karrierépítésünkre nézve.
A következőkben tehát azt fogjuk górcső alá venni, hogy melyek azok a cselekedetek, amiket mindenképp kerüljünk az elbocsátásunkat követően annak érdekében, hogy megőrizzük méltóságunkat, továbbá ne hozzuk magunkat kellemetlen helyzetbe a jövőt illetően. Emellett természetesen néhány cselekvési alternatívát is bemutatunk, amiket követve a büszkeségünket megőrizve vethetjük bele magunkat valami újnak kezdetébe.
Ne kürtöljük tele a közösségi médiát
Fontos, hogy bármennyire is vágyunk arra, hogy széleskörben beszámoljunk a kialakult helyzetünkről, – különösen akkor, ha ezt igazságtalanságként éljük meg – semmiképp se használjunk erre a közösségi média nyilvános felületeit. Ehelyett akkor cselekszünk a legbölcsebben, ha telefonon, vagy ami még kedvezőbb, személyes találkozó alkalmával panaszoljuk el a velünk történteket barátainknak, közeli hozzátartozóinknak. Ne feledjük, hogy bármilyen írásos, a korábbi munkáltatónkat vagy főnökünket illető szitkozódás, a jövőben könnyen ránk éghet, és akár egy másik munkalehetőséget is meghiúsíthat.
Ne gondolkodjunk bosszún
Függetlenül attól, hogy mennyire igazságtalannak érezzük a helyzetet, vagy milyen haragot, elkeseredettséget esetleg kilátástalanságot érzünk, egy dolgot mindenképpen jó, ha tisztázunk: egy esetleges bosszúval – érintsen az bárkit vagy bármit is – hosszabb távon csak magunknak ártunk. Ismét csak meg kell említenünk azt, amire korábban már utaltunk, vagyis hogy a kirúgásunkat követően nem áll még az élet, minden bizonnyal új állás után fogunk nézni, és akár az is megeshet, hogy a felvételi eljárás keretein belül a megcélzott cég utána jár korábbi munkáltatóinknál személyünknek. Ebből adódóan pedig nagyon nem mindegy, hogy milyen az elválás.
Ne bujkáljunk
Az elbocsátásunkat követően teljesen normális, ha nem akarunk emberek közé menni és kimondottan magányra vágyunk annak érdekében, hogy kicsit rendezzük a gondolatainkat és összeszedjük magunkat. Fontos azonban, hogy ezt csak bizonyos határok között tegyük, tehát semmiesetre se fulladjunk bele az önsajnáltatásba. Egy idő elteltével realizálnunk kell, hogy a világ nem állt meg, és könnyen lehet, hogy az egyes kapcsolataink fognak újból a helyes irányba terelni és az esetleges új lehetőségekre rámutatni. Keressük tehát ismerőseinket, menjünk közösségbe és építsünk kapcsolatokat. A kapcsolatoknak ugyanis rendkívül fontos szerepük van a munkaerőpiacon, és ezek kiépítésére egy olyan nagyváros, mint Szeged minden lehetőséget meg is teremt.
Ne titkolózzunk
Természetesen az elbocsátása nem olyasvalami, amit az ember szívesen reklámoz, azonban ha mégis szóba kerül vagy esetleg egy állásinterjún rákérdeznek, fontos, hogy ne titkolózzunk és higgadtan, összeszedetten az igazat mondva számoljunk be álláspontunkról. Ezenkívül, ha úgy éreztük, hogy hibáztunk akkor bátran vállaljuk fel a felelősséget és fogalmazzuk meg, hogy mely területeken tettünk lépéseket annak érdekében, hogy az elkövetett hibánk soha ne ismétlődjön meg. Az állásinterjún mutatott őszinteség témájában érdemes lehet ezt a cikket áttekinteni:
https://gerillaoneletrajz.hu/blog/mennyire-lehetunk-oszintek-az-allasinterjun/
Ne váljunk hitevesztettekké
Könnyen előfordulhat, hogy elbocsájtásunkat követően nem megy zökkenőmentesen az álláskeresés. Nem szabad azonban pánikba essünk, el kell fogadjuk, hogy az álláskeresés bizony nem egy egyszerű folyamat, és ennek során rengeteg falba ütközhetünk. Igyekezzünk tehát pozitív mentalitással hozzáállni a feladathoz, Szeged rengeteg lehetőséggel szolgálhat, próbáljuk meg kiaknázni ezeket az esélyeket. Egyébként a sikeres álláspályázathoz kapcsolódó részletes tanácsokat ebben a cikkben olvashatunk:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/849/igy-keszithetunk-sikeres-palyazati-anyagot
Szegedi álláskeresőként pedig folyamatosan kövessük nyomon a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legfrissebb lehetőségekért.
SzegedAllas.hu / N.G.