A munkahely elvesztését követő első lépések

A munkahely elvesztését követő első lépések

A munkahely elvesztése sokszor egy rendkívül nehéz időszak kezdete is lehet egyben. Sajnos a pandémia sújtotta időszak mindenki számára bebizonyította, hogy milyen könnyedén kiszolgáltatottá tudunk válni körülményeknek, és pillanatok alatt olyan irányt vehet az életünk, amit korábban el sem tudtunk volna képzelni. Rengetegen vesztették el állásukat és kényszerültek arra, hogy újratervezzenek és akár valami teljesen ismeretlenbe vágják fejszéjüket.

Persze a dinamikusan változó munkaerőpiacon a „békeidőkben” is sokan elveszthetik állásukat egyéb okokból kifolyólag, sőt az sem ritka, hogy valaki önkéntesen, tehát munkahelyén felmondva válik munkanélkülivé. Éppen ezért a következőkben néhány olyan jótanácsot veszünk sorra, melyeket követve talán könnyebben átvészeljük ezt a megpróbáltatásokkal teli időszakot, míg életünk és karrierünk újra a helyes irányt nem vesz.

Kontrollájuk érzelmeinket, nyugodjunk meg

Egy ilyen helyzetben talán az egyik legidegesítőbb tanács amit kaphatunk, elvégre számtalan gondolat kavaroghat a fejünkben, továbbá renget érzelem is ránk törhet. Harag, pánik, düh, elkeseredettség – csak néhány érzelem azok közül, melyekkel meg kell küzdenünk egy ilyen nehéz szituációban, és amelyek egyben gátolnak is a józan és reális gondolkodásban. Mielőtt tehát bármilyen döntést hoznánk a jövőket illetően, szánjunk időt arra, hogy hozzánk közel álló személyekkel elbeszélgessünk és tanácsokat kérjünk a kialakult helyzettel kapcsolatban.

Vizsgáljuk meg, hogy jogosultak vagyunk-e álláskeresési járadékra

Szegedi munkavállalóként érdemes lehet felkeresni a város foglalkoztatási osztályát, különösen akkor, ha minél előbb újból munkába szeretnénk állni, de úgy érezzük, hogy ez saját erőnkből nembiztos, hogy sikerülhet. Itt segítséget kaphatunk továbbá az álláskeresési járadék ügyintézésével kapcsolatban is. Abban az esetben leszünk jogosultak erre a fajta segítségnyújtásra, ha álláskeresők vagyunk, az elmúlt 3 évben legalább 360 napot munkaviszonyban álltunk, illetve munkát akarunk vállalni, de álláskeresésünk nem vezetett eredményre, továbbá az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkát felajánlani. Bővebb információkat ezzel kapcsolatban az alábbi linken érhetünk el:

https://nfsz.munka.hu/cikk/78/Ki_jogosult_allaskeresesi_jaradekra

Frissítsük pályázati anyagainkat

A sikeres álláskeresés egyik alapvető feltétele, hogy időt szánunk önéletrajzunk frissítésére, motivációs levelünk megírására, referenciáink beszerzésére. Ezenkívül érdemes az online térben is aktivizálódnunk, melyre kiválóan alkalmas a LinkedIn karrierportál és szakmai közösségi oldal, ahol nemcsak kapcsolati rendszerünket bővíthetjük, de akár állásokra is jelentkezhetünk. Összességében tehát érdemes utánajárni, hogy miként is épül fel egy sikeres pályázati anyag, függetlenül attól, hogy Szegeden vagy bárhol máshol vállalnánk munkát. Erről itt írtunk részletesebben:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/849/igy-keszithetunk-sikeres-palyazati-anyagot

Fordítsunk időt a meglévő kapcsolataink ápolására, újak kialakítására

Manapság rengeteg állás kerül betöltésre úgy, hogy az adott pozíciót meg sem hirdették. A kapcsolati tőke elképesztően fontos szerepet tölt be az álláskeresésben, így érdemes erre időt fordítanunk még akkor is, ha esetleg introvertáltabb személyiségek vagyunk. Szeged az ország egyik legnagyobb lélekszámú városa, így könnyen előfordulhat, hogy ha elhintjük 1-2 ismerősünknek, hogy álláskeresővé váltunk, hamarosan érkezik valami megoldást jelentő ajánlat. A kapcsolatrendszer munkaerőpiacon betöltött szerepéről egyébként ezeken a linkeken olvashatunk részletesebben:

https://blog.cvonline.hu/2018/karriertanacsok/kapcsolatepites-a-sikeres-karrierert/15753

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/839/a-kapcsolatrendszer-fontossaga-a-munkaeropiacon

Kezdjünk önfejlesztésbe

Megkérdőjelezhetetlenül a lifelong learning, azaz élethosszig tartó tanulás korát éljük. Ez annak a következménye, hogy a piac annyira dinamikusan változik, hogy rá vagyunk arra kényszerülve ismereteink folyamatos bővítésére, új készségek elsajátítására. A munkanélkülivé válásunkkal együtt járó felszabaduló idő pedig kiváló alkalom ennek gyakorlására. Kezdjünk tehát önfejlesztésbe, tanuljunk olyan dolgokról, melyeket azontúl, hogy érdekesnek találunk, szakmai kompetenciáinkat is fejlesztik. Ezáltal ugyanis az értékünket is növeljük a munkaerőpiacon.  

Önfejlesztés

Ne keseredjünk el az első kudarcok után

Könnyen előfordulhat, hogy még annál is nehezebben megy az álláskeresés, mint azt előzetesen feltételeztük. A legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha pánikba esünk, hisz az az állásinterjúkon nyújtott teljesítményünkre is kihatással lesz. Ha kell vállaljunk ideiglenes vagy alkalmi munkákat annak érdekében, hogy szert tegyünk némi bevételre, továbbá az elfoglaltság érzését megteremtsük magunknak. Utóbbi a mentális egészségünket tekintve is rendkívül fontos. Ezenkívül gyakoroljunk önreflexiót és akár külső segítség igénybevételével próbáljunk utánajárni annak, hogy mik azok a tényezők, amik hátráltatnak az újbóli elhelyezkedésben.

Szegedi álláskeresőként pedig kövessük figyelemmel a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legújabb nyitott pozíciókért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.