Átgondolandó szempontok az év végén karrierkérdésben

Átgondolandó szempontok az év végén karrierkérdésben

Az év vége nem csak a pihenésről, hanem egyfajta számvetésről is szól, azt illetően, hogy a kitűzött célok tekintetében mit is sikerült elérni az adott évben. Ezt az elemzést természetesen a karrierünkre levetítve is el lehet, sőt érdemes is elvégezni, hogy ezáltal egy képet kapjunk azt illetően, hogy miként menedzseltük a karrierünk előrehaladását az adott évben. A következőkben tehát néhány ezzel kapcsolatos releváns szempontot fogunk sorra venni, vagyis megmutatjuk, hogy mi alapján tudjuk eldönteni, hogy összességében az évünk sikeres vagy sikertelen volt karrierszempontból.

Elért munkahelyi célok

A tavalyi év végén, az idei év elején valószínűleg sokan megfogalmaztak maguknak a munkahelyükkel kapcsolatos elérendő célokat. Lehetett ez akár az előléptetés elérése, egy másik részlegre való átkerülés, felmondás és egy új munkahely megtalálása vagy bármi egyéb, a lényeg csupán az, hogy őszintén kiértékeljük az ezekkel kapcsolatban megtett lépéseinket. Az önreflexió rendkívül fontos része a karrierépítésnek, így, ha esetleg nem sikerült megvalósítanunk előzetes terveinket, és akár még közelebb se kerültünk hozzájuk, akkor érdemes önkritikusan végig gondolni, hogy vajon hol csúszhattunk félre azok megvalósítása tekintetében. 

Elsajátított készségek

Manapság egyértelműen a lifelong learning, azaz élethosszig tartó tanulás korát éljük. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók, ha sikeresen szeretnék építeni karrierjüket, akkor nem elégedhetnek meg az iskolában elsajátított tudással, hanem folyamatosan képezniük kell magukat. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy új hard skilleket szükséges elsajátítaniuk, illetve a soft skilljeiket kell folyamatosan finomítaniuk és fejleszteniük. A két kompetencia közötti különbségről itt olvashatunk részletesebben:

https://blog.skillbandit.com/2020/12/10/rendet_teszunk_a_skillek_vilagaban

https://checkpoint-it.hu/hard-es-soft-skillek-jelentsege-a-munkaerpiacon.html

Nincs ez másképp Szegeden sem, ha feljebb szeretnénk lépni a vállalati hierarchián, akkor bizony tanulnunk kell. Év végén tehát érdemes számot vetni arról is, hogy e tekintetben milyen eredményeket értünk el. Sokszor talán ennek a kiértékelése a legnehezebb, hisz önmagunkon nagy valószínűséggel nehezebben fogjuk észrevenni, ha esetleg fejlődött a kommunikációs képességünk, esetleg precízebben dolgozunk. Érdemes tehát ilyenkor egy külső szemlélő, például a felettesünk vagy valamelyik hozzánk közelálló munkatársunk véleményét is kikérni ezzel kapcsolatban.

Általános elégedettség

A munkahelyünkkel kapcsolatos elégedettségünket számos tényező befolyásolhatja. Példának okáért a munkahelyi környezet, a kollégákkal és a vezetéssel fennálló viszony milyensége, a bérezés vagy a jövőbeli előléptetés esélyének a mértéke mind-mind olyan tényezők, amelyek kihatással vannak erre. Összességében azonban mindenkiben kialakul egy összkép azt illetően, hogy boldog-e a jelenlegi állásában vagy sem.

Természetesen sokkal szerencsésebb az a helyzet, ha úgy érezzük, hogy megtaláltuk a számításainkat a jelenlegi helyünkön. Ilyenkor sem árt azonban tüzetesebb vizsgálatot végezni azt illetően, hogy pontosan mi is okozza az elégedettségünket. Ez ugyanis egyfajta hajtóerőként tud majd szolgálni, ha éppen nehezebb perióduson mennénk keresztül. A másik eset jóval kellemetlenebb, ekkor elsősorban azt kell mérlegelnünk, hogy van-e ráhatásunk azokra a dolgokra, amelyeket az elégedetlenségünket okozzák. Ha igen, cselekedjünk! Ha pedig nem, akkor lehet, hogy érdemes lehet elgondolkodnunk a váltáson, ám mielőtt elhatároznánk magunkat, az ebben a cikkben foglalt kérdéseket mindenképp tegyük fel magunknak:

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/797/ezeket-a-kerdeseket-tegyuk-fel-magunknak-felmondas-elott

Tervek a jövő évre nézve

Az eddig megfogalmazott pontok értékelését követően, a leszűrt tanulságok alapján fogalmazzuk meg a jövőévi célkitűzéseinket. Elsősorban olyan célokat próbáljunk felállítani, melyek kihívást jelentenek, ugyanakkor elérésükre van realitás, továbbá konkrétumokat tartalmaznak, hisz ez utóbbi az, ami lehetővé teszi, hogy év közben nyomon kövessük az ezzel kapcsolatos előrelépéseinket. Fontos, hogy néhány hónapot követően ne feledkezzünk meg ezekről, így bármit is határoztunk el magunkban, rendszerszerűen próbáljunk meg egyfajta dokumentációt vezetni arról, hogy miként is állunk az előttünk lebegő célhoz képest.

Tervek a jövő évre nézve

Ha pedig az újévi terveink között egy új állás is szerepel, mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.