Prezentáció a főnök előtt? Nincs ok az aggodalomra!

Prezentáció a főnök előtt? Nincs ok az aggodalomra!

A nagyvállalati életeben a prezentációs készségek kiemelt fontosággal bírnak. Prezentációkat hallgatunk többek között betanításkor, az egyes meetingek során és a féléves/éves értékelők alkalmával is. Könnyen elfordulhat, hogy előbb-utóbb ránk kerül a sor, és nekünk kell néhány slide-ban teljesítményértékelést tartanunk a területünkhöz kötődően, vagy összefoglalnunk, hogy miként haladunk a ránk bízott projektfeladatokkal. Ha nem vagyunk gyakorlott előadók, esetleg jellemzően lámpalázzal küzdünk, ha több ember előtt kell beszéljünk, akkor bizony egy prezentáció megtartása nagy kihívást jelenthet a számunkra. A nyomást tovább fokozhatja, ha a felettesünk is a hallgatóság részét képezi.

Jó hír, hogy vannak bizonyos technikák és szabályok, mind a felkészülés, mind pedig maga az előadásmód terén, melyeket ha követünk, akkor jó eséllyel átmegy a prezentációval sugallni kívánt üzenet, és összességében egy sikeres előadást könyvelhetünk el. A következőkben ezeket fogjuk sorra venni.

Fontos az alapos felkészülés

Ebben az alcímben talán semmi meglepő nincs, elvégre több ember előtt kell előadnunk, akik között akár nálunk magasabb pozíciójú kollégák is lehetnek, így nyilvánvaló, hogy az alapos felkészülés elengedhetetlen. De hogy pontosan milyen lépéseket is szükséges egy prezentációra való felkészülés során? Nos, ebben már lehetnek meglepetések.

Munkahelyi prezentáció

Az első mindjárt az, hogy érdemes a hallgatóságból is felkészülni. Ez azt jelenti, hogy nem árt utána járni annak, hogy pontosan kik is fogják alkotni a hallgatóságot. Ha ugyanis az előadás kifejezetten a vezetésnek szól, akkor érdemes egy sokkal hivatalosabb hangvételt választani az előadásmódot tekintve, míg hierarchiát tekintve hasonló, vagy alacsonyabban rangsorolt pozícióban elhelyezkedő kollégák esetén választhatunk könnyebb, akár humorosabb hangnemet is.

Ezt követően nekiállhatunk magának a prezentációnak a megtervezésének. Fontos tisztában lenni azzal, hogy jó eséllyel nem lesznek hosszú perceink arra, hogy minden a témával kapcsolatos gondolatainkat mélységeiben kifejtsük, így törekednünk kell arra, hogy az előadásunk egy világos szerkezet és gondolatmenet mentén haladjon, és ne vesszünk el túlzottan a részletekben. Ennek legkézenfekvőbb megvalósítási módja, ha az előadásunk felütését rögtön egy összefoglalóval kezdjük, ahol megnevezzük azokat a főbb szempontokat, melyeket a prezentációnk érinteni fog.

Ha mindez megvan, és nagyjából összeállt a fejünkben, hogy pontosan milyen pontokat szeretnénk érinteni, akkor nekiláthatunk az adatok összegyűjtésének, illetve a diasor slide-jai összerakásának. Ennek során törekedjünk arra, hogy az egyes diákon kizárólag kulcsszavak, képek, és grafikonok szerepeljenek, vagyis, ha lehet ne tegyünk összetett mondatokat magára a diasorra, azokat inkább szóban mondjuk el.

Zárásképp pedig próbáljunk valamiféle konklúziót levonni, azaz teremtsük meg annak érzetét, hogy volt íve az előadásunknak, mondanivalónkkal ki akartunk lyukadni valahova. Ha ez nincs meg, az gondot okozhat a hallgatóságnak azzal kapcsolatban, hogy azonosítsa előadásunk célját, és hogy merítsen belőle. További tanácsok a prezentáció előkészületeivel kapcsolatban:

https://mersz.hu/blog/ppt-keszites/

https://www.hogyankell.hu/Prezent%C3%A1ci%C3%B3t_tartani

Figyeljünk az előadásmódra

Legyen bármennyire is jól összerakott a prezentációnk, ha az előadásmódra nem fordítunk legalább ekkora figyelmet, akkor könnyen kudarcba fulladhat szereplésünk. Beszéd közben fokozottan ügyeljünk a beszédtempónkra, a hangerőnkre és az artikulációra, annak érdekében, hogy minden mondatunk célt érjen. Emellett a szemkontaktus fenntartására is ügyeljünk, a kifejezetten fontos információknál pedig külön keressük is a főnökünk tekintetét.

A megfelelő testtartás szintén nem elhanyagolható szempont, semmiképp se görnyedjünk, vagy fonjuk össze karjainkat, ehelyett inkább egy természetes magabiztosságot próbáljunk éreztetni. Az előadás során végig maradjunk energikusak, ezzel is fenntartva az érdeklődést, és ha a helyzet úgy hozza, hogy kérdések merülnének fel, álljunk megfelelő nyitottsággal a hallgatóság felé. Még több jótanács az előadásmódot illetően az alábbi cikkben: 

https://l-a-b-a.hu/blog/25-a-hatasos-prezentaciok-8-szabalya

Ha pedig esetleg új kihívásokra vegyünk egy másik munkahelyen, mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán, a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.