Az alvás fontosságát valószínűleg senkinek nem kell hosszasan ecsetelni. Mennyisége és minősége jelentősen befolyásolja kedvünket, közérzetünket és úgy összességében a teljes egészségünket. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha egy műszakban, mondhatni a „szokásos” munkarendben, vagyis 8-tól fél 5-ig kell dolgozzunk, ez esetben ugyanis sokkal kevésbé vagyunk kitéve az esetleges alvászavarok kialakulásának és az azzal járó egészségügyi kockázatoknak. Sajnos nincsenek ilyen szerencsés helyzetben azok, akik valamilyen formában váltott műszakú munkavégzésre kényszerülnek. Nekik különösen óvatosnak kell lenniük, és fokozottan kell figyelniük egészségükre, ugyanis a váltott műszak fizikailag és mentálisan is sokkal megterhelőbb lehet, mint az egy műszakos munkavégzés.
Nincsennek kevesen azok, akiknek meg kell küzdeniük a váltott műszakos munkarend okozta nehézségekkel. Többek között például ehhez kell alkalmazkodniuk az orvosoknak, ápolóknak, ügyfélszolgálatosoknak, vagy a három műszakban működő cégek alkalmazottainak is. Ezen felsorolás természetesen nem törekedett a teljesség igényére, ugyanakkor mégis segít elképzelni azt, hogy mennyi munkavállalónak is kell többek között Szegeden is megbirkóznia a „normálistól” eltérő napirenddel, és az éjszakai alvás hiányával.
A váltott műszak jelentette egészségügyi kockázatok
Semmi esetre sem szabad elbagatellizálni a váltott műszak jelentette egészségügyi kockázatokat. Ezek elsősorban abból adódnak, hogy az ily módon történő munkavégzés felboríthatja az ember cirkadián ritmusát, hétköznapi nevén biológiai óráját. Ez szoros összefüggésben áll a napfénnyel, vagyis a cirkadián ritmus az, ami miatt a reggeli órákban éberséget, míg az estiekben elálmosodást érzünk.
Ha ez a ritmus megtörik az könnyen alvászavarokat eredményezhet. A váltott műszakban dolgozók pedig kénytelen ezt rendszeresen megtenni, abból adódóan, hogy beosztásuk határozza meg, hogy melyik napszakban van lehetőségük aludni. A helyzetet tovább nehezíti, hogy a nappali alvás minősége a legtöbb esetben rosszabb, mint az éjszakaié. Ez pedig az éjszakai műszak során dekoncentráltságot és fáradtságot eredményezhet, amit az ezt követő nappali alvás során valószínűleg nem sikerül majd teljes mértékben kipihenni.
A munkavállaló ezen tényezők hatására könnyen gyakorlatilag egy mókuskerékbe kerülhet, melyben a kipihentséget hajszolja. Az alváshiányos állapot hosszútávú fennállása pedig jelentős mértékben, akár maradandóan is károsíthatja az egészséget. Nagymértékben emeli például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, de rákos megbetegedéseket, és emésztőrendszeri problémákat is okozhat. Ezenkívül pedig az mellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy egy alvászavarokkal küzdő munkavállaló sokkal nagyobb mértékben van kitéve a munkahelyi balesetek kockázatának is, amelyek balszerencsés kimenetele ugyancsak súlyos egészségkárosodásokkal járhat. További kockázatokat az alábbi cikkek tárgyalnak:
https://somnocenter.hu/valtott-muszakos-munkarend-okozhat-alvaszavart/
Vannak módszerek a megelőzésre
Ha váltott műszakos munkarendre kényszerülnénk, természetesen némi tudatossággal képesek lehetünk alkalmazkodni a helyzethez, és az egészségügyi hatásokat is a minimumra tudjuk redukálni. Az egyik legfontosabb, hogy a körülmények ellenére valamilyen rendszert vigyünk alvási ciklusainkba. Váltott műszak esetén is van rálátsunk arra, hogy miként kell majd dolgoznunk, érdemes tehát előre megtervezni az alvásidőket. A pihenőnapjainkon pedig kimondottan törekedjünk arra, hogy a lehető legtöbbet aludjuk, ezzel is ledolgozva azt az alváshiányt, ami az egymást követő munkanapok során kialakult.
Éjszakás műszak esetén az utolsó négy órában kerüljük a koffeinbevitelt, azaz ne igyunk kávét, energiaitalt vagy fekete teát. Nem könnyű kibírni, ugyanakkor mégis kifizetődő abból a szempontból, hogy így napközben sokkal inkább képesek leszünk a pihentető alvásra. Ezenkívül teremtsük meg a lehető legideálisabb környezetet a nappali alváshoz, vagyis amennyire csak lehet sötétítsünk be, és igyekezzünk minimalizálni a beszűrődő zajokat is. Igény esetén használjunk füldugót és szemtakarót.
Végezetül pedig az egészséges étkezést kell kiemelnünk, mint egészségügyi kockázatokat megelőző tényezőt. Ha váltott műszakban dolgozunk, akkor kimondottan fontos, hogy zöldségekben és gyümölcsökben tartalmas étrendet kövessünk, mivel ez felgyorsíthatja a regenerálódást, továbbá az energiaszintet is növelheti. Még több jótanácsért az alábbi cikket érdemes elolvasni:
Ha pedig megelégeltük a váltott műszakban történő munkavégzést és új állás után néznénk, nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legújabb nyitott pozíciókért.
SzegedAllas.hu / N.G.