Hogyan kezeljük a munkahelyi kritikát?

Hogyan kezeljük a munkahelyi kritikát?

Munkavállalóként gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy különböző kritikákba fussunk bele munkavégzésünk kapcsán. Természetesen senkinek sem esik jól, ha negatív jelzőkkel illetik tevékenységét, érkezzen az akár felettestől, munkatárstól vagy bármelyik ügyféltől. Ilyenkor könnyen a védekező mechanizmusaink irányítása alá kerülhetünk, és gyakran reflexszerűen elutasítjuk a felénk megfogalmazott kritikát. Pedig, ha megtanuljuk helyén kezelni ezen véleményeket, abból akár hosszútávon meríthetünk is, és összességében a fejlődésünket fogja szolgálni.

De miként is történik ez a gyakorlatban?  

Az első és legfontosabb lépés annak meghatározása, hogy építő vagy rosszindulatú célzattal kritizálták a munkánkat. Ez ugyanis nagymértékben befolyásolja azt, hogy mi a helyes reakció az elmondottakra. Munkahelyi környezetben általában a felettesek, kollégák igyekeznek építő jelleggel kritikákat megfogalmazni munkatársaik felé, azonban sajnos szinte minden helyen – így a szegedi cégeknél is – van legalább egy rosszindulatú dolgozó.

Tanácsok az építő jellegű kritikák kezelését illetően

A munkahelyi kritika ezen fajtáját érdemes megszívlelni, mivel jó szándékkal érkezik. A kritika megfogalmazójának ezesetben nem az a célja, hogy megsértsen bennünket, esetleg az önbizalmunkat rombolja, hanem az, hogy jobb teljesítményre sarkaljon ezáltal elősegítse szakmai fejlődésünket a céges érdekek minél hatékonyabb kiszolgálása érdekében. Az ilyen indíttatású kritikákra jellemző, hogy konkrétumokat tartalmaz, és igyekeznek négyszemközt, a legkisebb felhajtás nélkül a tudtunkra adni.

Ha ezt a hozzáállást tapasztaljuk, akkor törekedjünk mi is arra, hogy együttműködést mutassunk. Ez azt jelenti, hogy vállaljuk a felelősséget hibánkért, ne kezdjünk el másokat okolni, hanem inkább koncentráljunk arra, hogy miként tudjuk azt elkerülni, hogy újra elkövessük az adott hibát. Ne essünk azonban át a ló túloldalára sem, ami a felelősségvállalást illeti. Nem szabad, hogy önostorozásba kezdjünk egy-egy balul sikerült feladatot követően, sokkal inkább fogjuk fel a tanulási fázisunk részeként.

Fontos továbbá az is, hogy ne alakuljon ki semmiféle ellenséges érzetünk azzal szemben, aki ilyesfajta kritikával illetett bennünket. Sőt, ha ez egy nálunk jóval tapasztaltabb szakember irányából érkezik, akkor próbáljunk minél több információt begyűjteni azzal kapcsolatban, hogy miként tudjuk elkerülni legközelebb az ilyen helyzeteket. Emellett a bocsánatkérés szintén egy lényeges pont, ugyanakkor ügyeljünk arra, hogy túlzásba se vigyük azt, mivel általában csak kellemetlenebbé teszi a beszélgetést. Még több, az építő jellegű kritika kezelésével kapcsolatos tippért az alábbi cikket érdemes elolvasni:

https://forbes.hu/legyel-jobb/5-tipp-hogy-egeszsegesen-tudd-kezelni-a-munkahelyi-kritikat/

Mit tehetünk rosszindulatú kritika esetén?

Szegeden sem ritka sajnos, hogy munkahelyén rosszindulatú kritikával találkozzon az ember. Ezek a kritikák szöges ellentétben állnak a fentebb tárgyalt építő jellegű kritikákkal, ezesetben a kritika megfogalmazójának egyértelmű célja a másik megbántása, akár mindenki előtt történő megalázása. Az ily módon kifejezett vélemények általában nagyközönség előtt születnek, vagyis az, aki ezeket a kritikákat kimondja kimondottan törekszik arra, hogy mondandóját minél több fül hallja.

Kritika a munkahelyen

A cél ezesetben is az, hogy megőrizzük higgadtságunkat, és ne az érzelmeinktől elragadtatva reagáljunk. Mivel ezek a kritikák általában valamilyen frusztrációból erednek, ebből fakadóan – a már említett módon – nem tartalmaznak konkrétumokat. Próbáljuk erre kihegyezni a védekezésünket, vagyis részletekbe menően kérdezzünk bele, hogy mégis mi az, amit rosszul cselekedtünk, és hogy a mi módszerünk konkrétan miért rossz megoldás. Sok esetben fogjuk azt tapasztalni ilyenkor, hogy a kritika megfogalmazójának elfogynak az érvei, és onnantól már csak a személyeskedés marad. A személyeskedést pedig jobban tesszük, ha messziről elkerüljük. További tanácsok a munkahelyi kritikák kezelésével kapcsolatban az alábbi cikkben:

https://www.40plusz.hu/2019/04/12/Mit-tegyunk-ha-kritizaljak-a-munkankat/

Ha viszont úgy érezzük, hogy a rosszindulatú kritikákák elhatalmasodtak a munkahelyünkön, és a váltáson gondolkodunk, mindenképp nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.