Kik azok a karrier-tanácsadók és miben nyújthatnak segítséget?

Kik azok a karrier-tanácsadók és miben nyújthatnak segítséget?

Az egyes karriertervezési kérdések rengeteg kételyt tudnak felvetni a munkavállalókban. Sok pályakezdő küzd például azzal a problémával, hogy nem tudja pontosan megfogalmazni miben tudna igazán kiteljesedni, ebből fakadóan pedig tanácstalan azzal kapcsolatban, hogy milyen irányba is induljon. De tapasztalt munkavállalók esetében sem ritka a karriert érintő kételyek felmerülése, és valószínűleg mindenki tudna az ismeretségi köréből olyan emberre példát mondani, aki csak több év után talált rá a számára ideális karrierútra.

A karrierünk alakítása tehát nem egy egyszerű folyamat, a rengeteg döntési szituáció sokszor a legkiegyensúlyozottabb emberek számára is kihívást jelent. Egy-egy meghozott döntést rengeteg önmagunkban feltett kérdés előz meg, és ezek megválaszolása korántsem egyszerű feladat, sőt, az is előfordulhat, hogy egyedül erre képtelenek vagyunk. Ilyenkor általában a családtagjainkhoz, barátainkhoz vagy egyéb hozzánk közelálló személyekhez fordulunk tanácsokért. Könnyen megeshet azonban, hogy bizonyos helyzetekben, vagy bizonyos kérdéseket illetően ezt kevésnek érezzük, és valami professzionálisabb segítségre van szükségünk. Ilyenkor lehet érdemes elgondolkodni egy karrier-tanácsadó felkeresésén.

A karrier-tanácsadókról részletesebben

A karrier-tanácsadók a karrierünket érintő dilemmák, nehézségek megoldásában nyújtanak segítséget, például az alábbi módokon:

  • Iránymutatást adnak a karriertervezést illetően
  • Önbizalmat növelnek, önismeretet fejlesztenek
  • Önéletrajzot, motivációs levelet véleményeznek
  • Fokozzák a stressztűrőképességet
  • Elősegítik a kommunikációs készségek fejlesztését és az önérvényesítést

Fontos azonban megjegyezni, hogy a karrier-tanácsadók konkrét utasítást sohasem adnak. Egy elmélyült beszélgetést van lehetőség velük folytatni, melyben igyekeznek rávilágítani a klienseik erősségeikre és fejleszteni önismeretüket, ezzel is elősegítve az egyes kételyek eloszlatását, a helyes döntés meghozását.

Ennek sikeres megvalósításához azonban tapasztalt szakemberre van szükség, éppen ezért, ha úgy döntenénk, hogy karrier-tanácsadáson vennénk részt, nem árt némi előzetes kutatást végezni az esetleges tanácsadónkkal kapcsolatban, hogy a beszélgetés valóban hasznos és ne csak kidobott pénz legyen. Fontos, hogy olyan karrier-tanácsadót válasszunk, aki maga is jókora tapasztalattal tapasztalatot merített már a munkaerőpiacról, tehát érti az aktuális trendeket, és tudja, hogy egy-egy tipikus döntési szituáció nagyjából milyen eredményekkel járhat. Továbbá nem árt, ha a referenciáit is megnézzük, azaz utána járunk annak, hogy az eddigi kliensei milyen tapasztalatokról számoltak be.

Azok ugyanis az igazán jó karrier-tanácsadók, akik teljes mértékben képesek az ügyfelükre koncentrálni, érdeklődésük nyitott és őszinte, a munkájukat pedig rugalmasan az adott ügyfélhez igazítják, vagyis nem egy adott sémát követnek minden ügyfél esetében. Érdemes tehát az ezen szempontokat magukban foglaló véleményekre különös figyelmet fordítani. További tényezők, melyek egy jó tanácsadót jellemeznek az alábbi cikkben:

https://karrier-boldogsag.hu/milyen-a-jo-karrier-coach/

Milyen helyzetben segíthet a karrier-tanácsadás?

Eltérő karrierutak, részleteiben eltérő problémák is jellemzik a munkavállalók karrierútjait, ugyanakkor ezen problémák tágabb értelemben általában jól kategorizálhatók. Jó példa erre a pályaválasztás előtt álló fiatalok helyzete, akik sokszor az iskola végéhez közeledve, vagy akár azt követően sem tudják pontosan, hogy milyen irányba is induljanak. Számtalan kérdés fogalmazódhat meg ilyenkor egy fiatal fejében, és a szülői iránymutatás nem biztos, hogy minden esetben kellően hatékony.

Karrier-tanácsadó feladata

A másik ilyen tipikus szituáció a karrierváltók helyzete. Ma már Szegeden sem ritka, hogy egy munkavállaló több területen, akár egészen eltérő iparágakban és pozíciókban is kipróbálja magát karrierje során. Az egyes váltásokkal kapcsolatos döntéshozás azonban nem mindig egy egyszerű procedúra. Kockára tenni egy addig felépített karriert és valami egészen újba vágni – ez egy olyan döntési szituáció, ami rendkívül alapos mérlegelést igényel, ehhez pedig nagy segítséget nyújthat egy karrier-tanácsadó.

Végül pedig a magánéletben bekövetkezett változások karrierre, vagy a karrierben bekövetkezett változások magánéletre gyakorolt hatásait említenénk, mint tipikus tanácsadásra okot adható élethelyzetet. Tévedés ugyanis, ha azt gondoljuk, hogy a magánélet és a karrier nem függ össze. Könnyen kerülhetünk ugyanis olyan szituációba, mikor az egyik területen hozott döntésünk jelentős kihatással lesz a másik alakulására. És hogy mikor melyiket részesítsük előnyben? Ennek megválaszolása közel sem biztos, hogy minden élethelyzetben egyértelmű. Ilyen esetekben jól jöhetnek egy külső, objektív szemlélő meglátásai. További tipikus, tanácsadásra okot adó helyzeteket az alábbi cikk tárgyal:

 https://mindsetpszichologia.hu/4-elethelyzet-amikor-segithet-a-karrier-tanacsadas

Ha pedig új kihívásokra vágyunk, akkor mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.