A munkamánia jelei, negatív hatásai

A munkamánia jelei, negatív hatásai

Bizonyára mindenki számára ismert az a munkavállaló típus, akire gyakorlatilag semmilyen feladatot nem lehet rábízni, mivel valahogy mindig megtalálja a módját annak, hogy kibújjon a feladatok, illetve a felelősség alól. Ott van azonban a másik véglet is – bár valószínűleg ez a ritkább –, akiknek lételemük a munka, és még szabadidős elfoglaltságaik során is folyamatosan azon agyalnak, hogy mit és hogyan kell még elintézniük munkahelyi feladataikkal kapcsolatban. Ebben a cikkben ez utóbbit, vagyis a „munkamániások” csoportját fogjuk kielemezni, megmutatjuk, hogy miként tudjuk beazonosítani azt, ha mi magunk is ebbe a kategóriába vagyunk sorolhatóak, továbbá rávilágítunk arra, hogy ennek milyen negatív következményei lehetnek a mindennapi életünkre nézve.

Az egyértelmű jelek

A munkamánia egyik legalapvetőbb jele, ha mindig azt érezzük, hogy nem tettünk az adott napon eleget. Itt azonban nem egyfajta egészséges motivációról beszélhetünk, ami jobb teljesítményre sarkall, hanem kvázi egy megszállott attitűdről, ami arra késztet bennünket, hogy minden fáradtságunk ellenére folytassuk a munkát. Így lesz aztán az alapból 8-tól 16-ig tartó munkaidőből estig tartó munkavégzés, melynek következtében azon kapjuk magunkat, hogy semmilyen személyes elintéznivalónkra nem jutott időnk.

Ezenkívül a munkamániásokra jellemző egy azzal kapcsolatos érzés, hogy ők valójában többre hivatottak és ennek eléréséhez csak az önsanyargató mennyiségű munkán keresztül van lehetőségük. Továbbá sokszor csak az anyagi bőségben mérik a siker mértékét, és úgy érzik, hogy kizárólag az anyagi javak azok, amik jelenleg elválasztják a boldogságtól. Ha tehát ezen mentalitás jellemző ránk, jó esély van rá, hogy mi is a „munkaalkoholisták” csoportját erősítjük.

Egyértelmű intő jel lehet az is, ha nem szívesen adjunk át másnak a feladatainkat, mondván „úgyse képes megcsinálni” azt. A munkamániások egyik tipikus ismertetője ugyanis az, hogy nélkülözhetetlennek érzik magukat a munkahelyükön, így aztán azt se veszik jó néven, ha valaki a munkájukkal kapcsolatban fogalmaz meg kritikát, esetleg tanácsokat a hatékonysága javítása érdekében.

Végül pedig akkor is gyanakodhatunk, ha barátaink, családtagjaink szemlátomást nagyon meglepődnek azon, ha valamelyik általuk szervezett programon megjelenünk. Ez egyértelmű utalás arra, hogy elhanyagoltuk őket. Ha pedig mindezt a munka miatt tettük, akkor lehet, hogy érdemes elgondolkodnunk a változtatáson. További lehetséges jeleket és a dolog pszichológiai megközelítését az alábbi cikkek mutatják be:

https://forbes.hu/legyel-jobb/feszultseg-szorongas-kifogasok-keresese-mik-a-munkamania-jelei/

https://fuggosegkezeles.hu/fuggosegrol/item/81-munkamania-psziches-okai

Lehetséges következmények

Ahogy arra az előzőekben is utaltunk, a munkamánia súlyos következményekkel járhat az emberi kapcsolatainkat tekintve. Eltávolodhatunk barátainktól, megromolhat a kapcsolatunk hozzátartozóinkkal. Mindez annak az eredménye, hogy gyakorlatilag soha nem érünk rá semmire, és a munkát mindig fontosabbnak találjuk, mint a közös időtöltést.

Emellett az egészségügyi kihatásait sem hagyhatjuk szó nélkül, ugyanis a munkából adódó túlzott leterheltségre a mentális és fizikai egészségünk is rámehet. Az állandó teljesítési kényszer gyakran hatalmas stresszel jár, aminek következtében alvászavarok, magas vérnyomás, gyomorgörcs és egyéb szervi fájdalmak léphetnek fel.

Munkamánia hatásai

A lelki problémák szintén jellemzőek a munkamániások esetében, nem ritka, hogy depresszióval és szorongással küzdenek. Ennek ellenére sokan minden jel ellenére tagadják, hogy problémáik lennének, pedig szemmel láthatóan rossz a közérzetük és nem érzik jól magukat a bőrükben. További lehetséges következmények:

https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/psziches-betegsegek/gyomorgorcs-stressz-szorongas-a-munkamania-komoly-egeszsegugyi-problemakat-okozhat/42qj5ze

Megoldási javaslatok

Kiszállni a mókuskerékből sokszor nem egyszerű, és hosszadalmas folyamat, azonban ne várjuk meg míg a testünk súlyosabb jeleket küld ennek meglépése érdekében, mivel az gyakran visszafordíthatatlan következményekkel jár. Lassítsunk és priorizáljuk a feladatainkat. Fogadjuk el, hogy nincs mindenre ráhatásunk, a tökéletes munka gyakran egyszerűen nem megvalósítható. Törekedjünk továbbá arra, hogy energiaszintünknek megfelelően alakítsuk a munkavégzésünk tempóját, vagyis ne hajszoljuk túl magunkat, osszuk el egyenletesen a munkát. Végezetül pedig tulajdonítsunk nagy jelentőséget a szabadidős tevékenységeknek, illetve az emberi kapcsolatok kialakításának és ápolásának.

Ha pedig túlterheltségünkből adódóan új munkahely után néznék, látogassunk el a https://szegedallas.hu/ főoldalára a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.