Nyelvtanulás a nulláról: mutatjuk a technikákat

Nyelvtanulás a nulláról: mutatjuk a technikákat

Egy idegen nyelv elsajátítása sokaknak talán egy rémisztő és megvalósíthatatlan feladatnak tűnhet, pláne abban az esetben, ha semmiféle alaptudásuk vagy előképzettségük nincs az adott nyelvet illetően. Pedig alapvetően nem szabad ennyire borúsan állni a kihíváshoz, ugyanis szinte bárki képes lehet kommunikációs szinten megtanulni nyelveket, ha a megfelelő technikákat alkalmazza, továbbá a kellő alázattal és szorgalommal áll a feladathoz. A következőkben ezen technikákat gyűjtjük össze, vagyis bemutatjuk, hogy miként érdemes nekiállni a nyelvtanulásnak, ha alapvetően semmilyen ismeretünk nincs az adott idegen nyelvhez kötődően.

A nyelvtudás szintjei

Mielőtt azonban rátérnénk az egyes módszerekre, fontos néhány technikai jellegű információ tisztázása is, például, hogy miként skálázhatjuk a nyelvtudással kapcsolatos szinteket. Ez fontos lehet egyrészt az miatt is, hogy belőjük, hogy nagyjából milyen szintet kell elérjünk céljaink megvalósítása érdekében, továbbá, hogy a megszerzett tudásunkat miként tudjuk feltüntetni az önéletrajzunkban:

  • A1 - Minimumszint: Megérti az egyszerű kifejezéseket használók mondanivalóját, ezenkívül ő is hasonló módon kitudja magát fejezni nagyon egyszerű hétköznapi dolgokkal kapcsolatban.  
  • A2 - Alapszint: Képes egyszerű információcserére hétköznapi szituációkban, még akkor is, ha nem teljesen érti beszélgetőpartnerét.
  • B1 - Küszöbszint: Érdeklődési körének megfelelő téma esetén képes társalgásokban részt venni anélkül, hogy arra előzetesen felkészült volna.
  • B2 - Középszint: Már folyékonyan tudja alkalmazni az adott nyelvet különböző társalgásokban, véleményét érvekkel, ellenérvekkel képes alátámasztani.
  • C1 - Haladó: Különféle szakmai kérdésekben is kitudja fejezni álláspontját, továbbá egyéb bonyolultabb dolgokról is hatékonyan, választékosan tud kommunikálni.
  • C2 - Mesterfok: Gyakorlatilag bármilyen erőfeszítés nélkül képes az adott nyelven kommunikálni, mondandóját bármikor áttudja fogalmazni és könnyedén használ akár sajátos kifejezéseket is.

Az egyes nyelvtudáshoz kötődő szinteket az alábbi cikk részletesebben tárgyalja:

https://behappynyelviskola.hu/nyelvvizsga-informaciok/nyelvvizsga-szintek/

Idő és szókincs

Természetesen, ha nyelvtanulásról van szó, akkor mindenkit az érdekel, hogy körülbelül mennyi időre van szüksége ahhoz, hogy az adott nyelvet kommunikációs szinten elsajátítsa. Az igazság azonban az, hogy ez egy rendkívül sokváltozós egyenlet, így nehéz ezt nehéz pontosan meghatározni. Mégis referenciaként általában 600-700 körüli óraszámot szoktak mondani, de ezt is csak azért, hogy nagyságrendileg tisztában legyenek a tanulók azzal, hogy körülbelül mennyi időre van szükségük ahhoz, hogy egy B2-es szintet elérjenek.

A szókinccsel kapcsolatban is hasonló a helyzet, vagyis nehéz megmondani, hogy pontosan hány szót kell elsajátítanunk ahhoz, hogy sikeresen megértsünk és adott esetben alkalmazzunk is egy idegen nyelvet. Referenciaértékkel azonban itt is tudunk szolgálni, a középfokú nyelvvizsgához ugyanis 3000-5000 körülire becsülik a megtanulandó szavak számát. Persze a nyelvtanulás nem csupán a szókincsfejlesztésről szól, így ezekből a számokból messzemenő következtetéseket azért ne vonjunk le.

Hogyan álljunk neki a nyelvtanulásnak?

Az első és legfontosabb, hogy célokat tűzünk ki magunk elé. Ez azt jelenti, hogy határozzuk meg, hogy pontosan miért is szeretnénk megtanulni egy nyelvet és ezen cél megvalósításához milyen szintet kell elérjünk. A cél meghatározásának fontosságát nem szabad lebecsülnünk, ugyanis ez egyfajta iránymutatásként is tud szolgálni. Például, ha külföldi munka miatt tervezünk elsajátítani egy nyelvet, akkor különös hangsúlyt kell fordítanunk a megcélzott munkakörhöz kapcsolódó szavak, kifejezések elsajátításra.

Online nyelvtanulás

Az internet korában egy idegen nyelv alapjait gyakorlatilag bárki képes elsajátítani. Éljünk a modern kor vívmányaival! Számos alkalmazás fellelhető az interneten, melyek segítségével akár a kiejtést is gyakorolhatjuk. Duolingo, Busuu, Memrise, Quizlet – csak néhány azon alkalmazások közül, amelyek használatával akár kezdőként is ráléphetünk a nyelvtanulás útjára. Ezen applikációkkal kapcsolatban bővebb információkkal az alábbi cikk szolgálhat:

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/817/lehetosegek-az-ingyenes-online-nyelvtanulasra

Kezdőként fontos, hogy törekedjünk a rendszerességre. Nem muszáj naponta több órát tanulásra szánnunk, viszont a rendszerességet annál inkább megéri előtérbe helyezni. Akár félóra tanulással is jelentős fejlődésen mehetünk keresztül, már ha ezt napi rendszerességgel tesszük.

Az alapok elsajátítását követően pedig nehezebb vizekre is evezhetünk például podcastek hallgatásával, filmek és sorozatok nézésével – persze mindezt idegen nyelven. Továbbá, ha elakadnánk tanári segítséget is érdemes lehet kérni, amire egyébként Szegeden minden lehetőség adott:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/851/ezekben-a-nyelviskolakban-tanulhatunk-szegeden

Ha pedig a megszerzett nyelvtudásunkat a munkaerőpiacon kamatoztatnánk, érdemes körülnézni a https://szegedallas.hu/ főoldalán, ahol akár nyelvtudást igénylő pozíciókat is találhatunk.

 

SzegedAllas.hu / N.G.