Fontos tudnivalók a bent maradt szabadnapokról

Fontos tudnivalók a bent maradt szabadnapokról

Az év vége közeledtével a szabadság kérdése újból az előtérbe kerül. Talán a nyári hónapok során még ennyire felkapott ez a téma, hisz a legtöbb munkavállaló nyaralás vagy pusztán otthoni feltöltődés céljából akkor szintén hosszabb pihenőre megy. Év vége felé pedig általában a bent maradt szabadnapokkal megy a sakkozás, éppen ezért a következőkben az ezzel kapcsolatos jogi információkat fogjuk tisztázni. Ez azt jelenti, hogy először elmondjuk, hogy melyek a legfontosabb tudnivalók magáról szabadnapok mennyiségével kapcsolatban, és hogy az év végén esetlegesen bent maradt szabadságokat illetően milyen lehetőségei vannak a munkáltatóknak, munkavállalóknak.

Hány nap szabadság jár egy évben és ki rendelkezik felette?

A Munka törvénykönyve szerint a munkavállalót évenként 20 nap alapszabadság illeti meg. Fontos megjegyezni, hogy ettől a munkaszerződésben akár el is lehet térni, azonban kizárólag a munkavállaló javára. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatónak van joga arra, hogy akár több szabadnapot biztosítson, azonban arra nincs, hogy ezt a mennyiséget csökkentse.

Emellett ezen 20 nap alapszabadságon felül, az életkor előrehaladtával, gyermekek születésével, egyes veszélyes munkakörök betöltésével, továbbá megváltozott munkaképesség, fogyatékosság esetén a munkavállalót ún. pótszabadságok is megilletik. Ezeknek mértékéről az alábbi cikkek adnak bővebb felvilágosítást:

https://jobgroup.hu/hu/blog/hany-nap-szabadsag-jar-es-milyen-potszabadsag-fajtak-leteznek

https://drmarkolevai.hu/a-szabadsag-kiadasanak-szabalyai

Fontos tudnivaló, hogy a szabadságok kiadásának időpontjáról nagyobb részben a munkáltatók döntenek. A munkavállók mindössze 7 szabadnapjuk időpontjáról dönthetnek a munkáltató beleszólása nélkül, és ezeket is maximum két részletben vehetik ki. A többi napról a munkáltatók döntenek, ugyanakkor meg kell hallgatniuk a munkavállaló kéréseit is ezzel kapcsolatban, ezzel együtt nem kötelesek beleegyezni abba. További lényeges információ, hogy bármelyik fél is kezdeményezi a szabadság kivételét, azt a szabadság megkezdése előtt legkésőbb a 15. napon köteles a másik fél felé jelezni. Mindezeket részletesebb az alábbi cikk foglalja össze:

https://erthetojog.hu/munkajog/koteles-elengedni-a-fonok-szabadsagra/

Mi a helyzet az év végén bent maradt szabadnapokkal?

Az egyik leglényegesebb információ a bent maradt szabadnapokkal kapcsolatban, hogy nem lehet pénzben megváltani, csak abban az esetben, ha megszűnik a munkaviszony és annak megszűnésekor a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki.

Bent maradt szabadságok

A szabadnapok átvitelére a következő évre azonban nyílik néhány lehetőség. Példának okáért, ha valaki a bent maradó szabadságainak kivételét még év vége előtt kezdi meg, de a szabadsága átnyúlik a következő évre, akkor az újév elején kivett szabadnapok száma – amennyiben ez kevesebb, mint 5 munkanapot érint – még az óév szabadnapjainak számát csökkenti, vagyis abból kerül felhasználásra.

Ezenkívül akkor is van lehetőség a szabadnapok átvitelére, ha a munkavállaló jogviszonya október 1. után kezdődött. Ebben az esetben a következő év március 31-ig illeti meg a munkavállalót az előző év szabadnapjainak száma. Előfordulhat továbbá az az eset is, hogy a munkáltatónak érdeke a szabadságok átvitele, méghozzá akkor, ha ez a működését súlyosan érintő esemény vagy rendkívül fontos gazdasági érdek miatt történik.

Az életkorral járó pótszabadság átvitelére is van lehetőség, ha erről még tárgyévben írásban megállapodnak a felek. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a megállapodás kizárólag egyévre szól, több évre előre megegyezni nincs lehetőség. További, részletesebb információk a szabadságok átvitelével kapcsolatban az alábbi cikkben:

https://officina.hu/gazdasag/290-ki-nem-vett-szabadsag

Ha pedig esetleg munkavállalóként új kihívásokra vágyunk, mindenképpen kövessük figyelemmel a https://szegedallas.hu/ főoldalát a legfrissebb állásajánlatokért!

 

SzegedAllas.hu / N.G.