Karrierépítés grafikusként? Szegeden minden lehetőség adott!

Karrierépítés grafikusként? Szegeden minden lehetőség adott!

A mai modern technológia uralta világ még több lehetőséget biztosít a kreativitás kiélésére. Mi több, ezen tulajdonság a munkaerőpiacon is rendkívül könnyen értékesíthető. Ennek egyik kiváló módja lehet a grafikusi pályán való elhelyezkedés, hisz a szakma rendkívül keresett, az álláshirdetések között böngészve gyakorlatilag tucatszámra találunk nyitott pozíciókat ezen a területen. De mit is csinál egy grafikus, és a kreativitás megléte önmagában alkalmassá tesz valakit erre a pályára? A következőkben ezt a kérdést fogjuk boncolgatni, azaz megmutatjuk, hogy milyen irányokba specializálódhat egy grafikus, és hogy milyen soft- és hard skillekre lehet szüksége a sikerességhez. Végezetül a szegedi képzési lehetőséget is bemutatjuk.

Mivel foglalkozik egy grafikus?

Egy grafikus alapvetően két fő terület felé orientálódhat, ez a számítógépes grafika, illetve az alkalmazott grafika. Egy számítógépes grafikus képalkotással, fényképészettel és animációval foglalkozik az esetek nagyrészében, ők azok például, akik weboldalak designját tervezik vagy különböző reklámplakátokat készítenek. Ezzel szemben az alkalmazott grafika inkább az iparművészetek kategóriájába sorolható, ők ugyanis leginkább könyvek, CD-k és DVD-k borítóiért felelősek.

Persze alapvetően a két terület között nem lehet éles határvonalat húzni, hisz mutatkoznak átfedések. Ettől függetlenül elmondható, hogy a szakma az online és offline térben is lehetőséget nyújt a kreativitás kibontakoztatására. Grafikusok többek között dolgoznak tervezőstúdiókban, reklámügynökségeknél, de akár szabadúszó vállalkozóként is építhetik karrierjüket. Rengeteg lehetőség adott, és rengeteg területre is lehet specializálódni. Néhány példa ezek közül: web és mobil design, arculattervezés, illusztrációk, animációk, tipográfia. További részletek a szakma tagolásával, illetve az egyes elhelyezkedési lehetőségekkel kapcsolatban az alábbi cikkekben:

https://okjakademia.hu/felnottkepzes/grafikus-jelentese

https://okjakademia.hu/felnottkepzes/mi-a-kulonbseg-az-alkalmazott-grafikus-es-tervezo-grafikus-kozott

Milyen képességek szükségesek a szakmához?

A soft skillek terén az aktív hallgatás és a jó kommunikációs képességek nélkülözhetetlenek egy grafikus esetében. Egyeztetniük kell az ügyfeleikkel, fel kell mérniük igényeiket, és megvalósítási folyamatokkal, módszerekkel, határidőkkel kapcsolatban kell egyezségre jutniuk velük. Ezek olyan tényezők, melyek magas fokú koncentrációt és tárgyalási technikák hatékony alkalmazását követelik meg, ami a fentebb felsorolt két képesség hiányában kvázi megvalósíthatatlan.

Grafikus karrier Szegeden

A kreativitás fontosságát egy művészeti irányultságú szakmával kapcsolatban talán felesleges is mélyebben boncolgatni. Enélkül gyakorlatilag esélytelen, hogy valaki helytálljon a szakmában. Fontos lehet még az eddig felsorolt tulajdonságok mellett a konfliktuskezelést és az időmenedzsmentet is megemlíteni. Előbbi az egyes elégedetlen ügyfelekkel való kompromisszumokra jutást, míg utóbbi a szigorú határidők betartását segíthetik elő.

A grafikus munkakörökkel kapcsolatban a hard skillek szintén kiemelt fontossággal bírnak, elvégre munkájuk jelentős részét különböző szoftverek használatával végzik. Az Adobe programok közül a Photoshop használata alapvetőnek mondható, a magasszintű képszerkesztés enélkül elképzelhetetlen. Ezenkívül az Illustrator szintén gyakran használatos a grafikusok körében, ezen vektoros szoftverrel ugyanis pixelromlás nélkül képesek nagyítani, így például szövegek vagy logók tervezésére kiválóan alkalmas. Az InDesign a harmadik, aminek ismerete alapvetőnek számít grafikai pályán. A programot szórólapok, plakátok, brossúrák szerkesztésére használják, ugyanis a legjobb megoldást nyújtja PDF fájlok létrehozására és exportálására. További részletek az egyes programokkal kapcsolatban:

https://www.ryckposter.hu/grafikai-programok-attekintese-melyiket-mire-hasznalhatom/

Milyen képzések indulnak Szegeden?

Grafikus tanfolyamok céljából a szegedieknek elsősorban a Webler Oktatóstúdiót lehet érdemes felkeresni. Az iskola többek között indít művészeti grafikus, photoshop, kiadványszerkesztő, InDesign, UX designer, és Illustrator tanfolyamokat is. Az egyes programokra specializálódott képzések természetesen sokkal rövidebbek, mint mondjuk a művészeti grafikus képzés, ami hónapokat vesz igénybe. Bizonyos tanfolyamok jelenléti formában is megrendezésre kerülnek, míg más esetekben kizárólag online részvételre van lehetőség. Mindezekről bővebb információk az alábbi linkre kattintva érhetőek el:

https://webler.hu/grafikai-tanfolyamok?helyszin=Szeged

Emellett a különböző, kizárólag online tanfolyamokra specializálódott iskolák grafikus tanfolyamait sem árt szemügyre venni, ezekre lehet példa a The Bright Academy vagy a Design Akadémia képzése.  

https://thebrightacademy.com/grafikus-online-tanfolyam/

https://designakademia.hu/tanfolyamok/digitalis-grafika-online/

Ha pedig már rendelkezünk képzettséggel, esetleg tapasztalattal a szakmában, akkor érdemes figyelemmel kísérni a https://szegedallas.hu/ főoldalát az ilyen jellegű nyitott pozíciókért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.