Az alkalmi munka legfontosabb tudnivalói, szegedi lehetőségei

Az alkalmi munka legfontosabb tudnivalói, szegedi lehetőségei

Az alkalmi munkavállalás rengeteg embernek szolgáltatja fő bevételi forrását, illetve sokak bérkiegészítés érdekében tevékenykednek főállásuk mellett ilyen formában is. Kétségkívül az egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül megvalósuló alkalmi munkavégzés növekvő népszerűséget mutat, hisz a bejelentés módja meglehetősen egyszerű, nincs szükség munkaszerződésre, az adóterhek sem nagyok, továbbá a rugalmas munkavégzést is lehetővé teszi. A munkáltatók és a munkavállalók számára is járhat előnyökkel tehát ezen foglalkoztatási forma, ugyanakkor vannak bizonyos szabályok, illetve korlátozások is, melyeket akár negatívumként is értelmezhetünk.

Éppen ezért a következőkben összegyűjtjük a legfontosabb tudnivalókat az alkalmi munkáról, megmutatjuk annak előnyeit és hátrányait, továbbá szót ejtünk arról is, hogy milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik ily módon vállalnának munkát Szegeden.

Legfontosabb jogi tudnivalók

Az alkalmi munkát atipikus foglalkoztatási formának tekintjük. Az atipikus foglalkoztatási formák közé pedig azon munkaviszonyokat soroljuk, melyek egy vagy több elemében eltérnek a hagyományos – legtöbb esetben 40 órás, határozatlan idejű alkalmazotti – munkaviszonytól. Ahogy arra a bevezetőben is utaltunk, az alkalmi munka ezen belül is az egyszerűsített foglalkoztatás csoportjába tartozik, ebbe a kategóriába sorolandó egyébként még a mezőgazdasági idénymunka és a turisztikai idénymunka is.

Alkalmi állások

Az alkalmi munka fizetése mindig igazodik az aktuális minimálbérhez és garantált bérminimumhoz. Szakképzettséget nem igénylő alkalmi munka esetén a minimálbér 85%-a illeti meg a munkavállalót, míg szakképzettséget igénylő egyszerűsített foglalkoztatás esetében ez a szám 87%-ra módosul. Ez alapján a munkakörtől függően a mindenkori minimálbérrel, vagy garantált bérminimummal számolva megállapíthatjuk a megkereshető összegek minimumát havi, heti, napi és órai lebontásban is. Ezek minimum értékek, a munkáltató honorálhatja akár magasabb összeggel is az elvégzett munkát. Ennek, vagyis a naponta elszámolható és kifizethető munkáltatói költség maximális mértéke a minálbér vagy a garantált bérminimum kétszerese lehet.

További fontos, és általában a munkavállalókat az egyik leginkább érdeklődő információ, hogy mennyit dolgozhatnak ilyen formában egy évben. Alkalmi munka esetén ez legfeljebb 90 nap egy naptári évben (mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka esetén a maximális mennyiség 120 nap), és 15 nap egy naptári hónapban. Ezenkívül legfeljebb 5 egymást követő munkanapon lehet alkalmi jogviszonyt létesíteni.

Alkalmi munka előnyei hátrányai

Az alkalmi munka legfőbb előnyét a rugalmassága adja, gyakorlatilag a munkáltatóval való egyeztetést követő másnapon lehetősége van a munkavállalónak a munkavégzésre, elkerülve a felvétellel járó különböző procedúrákat. Ezenkívül akár nagyobb összeggel is számolhat a munkavállaló rövidtávon, mivel a munkáltatónak nem a megszokott közterheket kell megfizetnie a dolgozók után.

Mindenképp hátrány azonban a munkavállaló számára, hogy alkalmi munka esetén nem lesz TB jogviszonya, továbbá betegszabadság, szülési szabadság, vagy fizetés nélküli szabadság sem jár. Ezenkívül szintén negatívum, hogy nem vonatkozik arra semmiféle korlátozás, hogy a munkáltatónak előzetesen mennyi idővel kell közölnie a munkavállalóval a szükséges munkavégzés hosszát. Végezetül pedig azt is fontos megjegyezni, hogy a munkaviszony megszűnésével a munkáltató nem köteles igazolást, értékelést adnia a munkavégzésről, ezáltal a későbbiekben más munkáltatóknál a megszerzett tapasztalat bizonyítása is gondot okozhat. További, az eddig leírtakkal kapcsolatos, a részleteket is érintő információkért az alábbi cikkeket érdemes megtekinteni:

https://www.penzcentrum.hu/karrier/20210619/azonnal-fizeto-alkalmi-munka-mi-az-alkalmi-munka-alkalmi-munka-hany-eves-kortol-vegezheto-1115479

https://officina.hu/gazdasag/17-alkalmi-munka-egyszerusitett-foglalkoztatas-ber

Alkalmi munkák Szegeden

Természeten alkalmi munkákat Szegeden is van lehetőség vállalni. Ezek a munkák gyakran pakolással, takarítással, csomagolással kapcsolatos feladatkörökkel járnak, de lehet találni különböző vendéglátói pozíciókat is. Az alkalmi munkalehetőségeket nem csak az állásportálok hirdetései között, hanem a közösségi média felületein is érdemes keresni, ugyanis ezek sok esetben ott, különféle álláskeresői csoportokba kerülnek meghirdetésre. Továbbá munkaközvetítői cégeken keresztül is lehet alkalmi munkákat találni, akár Szeged is. Jó példa erre az alábbi lehetőség:

https://whc.hu/allasok/csomagolasi-alkalmi-munka-szeged-kornyeken-4705

Ezenkívül pedig érdemes figyelemmel kísérni a https://szegedallas.hu/ főoldalát, ahol szintén előfordulhat, hogy alkalmi beosztású pozíciókat találjunk.

 

SzegedAllas.hu / N.G.