Hobbik, szabadidős tevékenységek: Van helyük az önéletrajzban?

Hobbik, szabadidős tevékenységek: Van helyük az önéletrajzban?

Mindenki tisztában van vele, hogy az álláspályázatát elsősorban szakmai tapasztalata, végzettsége és elsajátított kompetenciái alapján bírálják el. Mégis sok álláskeresőben felmerülhet az a gondolat, hogy valami pluszt is szeretnének mutatni magukból, valami olyat, ami megkülönbözteti őket a többi jelentkezőtől. Ilyenkor szokták többek között kedvelt szabadidős tevékenységeiket, vagyis a hobbijaikat beleírni önéletrajzukba. De vajon tényleg jelenthet ez előnyt az álláspályázat elbírálása során? A következőkben ennek járunk utána, azaz megmutatjuk, hogy vannak-e olyan hobbik, amelyeket érdemes lehet feltüntetni az önéletrajzban, és ha igen, akkor mik azok a kritériumok, amelyeknek való megfelelésükből adódóan ezek megjelenítése indokolt lehet. A cikk végén pedig néhány konkrét példát is hozunk.

Milyen típusú hobbikat érdemes feltüntetni az önéletrajzban?

Mindenekelőtt ebből a kérdésfeltevésből egy dolgot biztosan megállapíthatunk: bizonyos esetekben igenis van helye és létjogosultsága a hobbik bemutatásának az önéletrajzban. Vigyázni kell azonban, mert a dolog rosszul is elsülhet. Attól még, hogy valamit rendszeresen szeretünk csinálni szabadidőnkben, még nembiztos, hogy feltüntetésre érdemessé válik, sőt, akár velünk kapcsolatos rossz következtetések levonását is eredményezheti, de erre még a későbbiekben kitérünk.

A kulcs a pozícióval kapcsolatos relevanciában rejlik. Ez azt jelenti, hogy ha végig nézünk a meghirdetett álláshoz tartozó elvárásokon, és a hobbink által tanult képességeken, akkor azt kell mérlegelnünk, hogy a kettő között van-e bármilyen kapcsolat, átfedés. Például, ha a pozíció kiváló írásbeli kommunikációt követel meg, mi pedig szabadidőnkben blogot vezetünk, vagy bármilyen más írással kapcsolatos tevékenységet folytatunk, az már nyomós érv a lehet a hobbink önéletrajzban való feltüntetés mellett.  

Ezenkívül az is létjogosultságot adhat a hobbink önéletrajzba történő beleírásának, ha egyes pozitív tulajdonságainkat hangsúlyozza ki. Például amennyiben versenyszerűen sportolunk csapatban, az egy jó megerősítés lehet a HR-eseknek azzal kapcsolatban, hogy képesek vagyunk másokkal együtt dolgozni a csapat érdekeit a magunké elé helyezni. Ez a tulajdonság rendkívül értékes manapság a munkaerőpiacon és a szegedi cégek is kifejezetten keresik.  

Ezekben az esetekben ne tegyünk említést a hobbinkról

Vannak olyan tevékenységek, amiket mi a hobbinknak tekintünk, azonban olyannyira átlagos dolgok, hogy nem érdemes őket feltüntetni. Ilyenekre gondolunk, mint például a film- és sorozatnézés, barátokkal való időtöltés, zenehallgatás. Ezeket a dolgokat a legtöbben szeretjük csinálni, és ezek feltüntetése semmi olyan pluszt nem ad, amivel növelhetnénk az esélyeinket. Sőt inkább azt az érzést keltheti, hogy csak az önéletrajzunk tartalmát akarjuk bővíteni.

Fontos tehát nem elfelejteni, hogy a hobbi szekció nem létfontosságú, csak egy lehetőség arra, hogy valami pluszt mutassunk magunkból. Semmi probléma nincs azzal, ha esetleg nincs olyan hobbink, ami megfelelne a fentebb megfogalmazott kritériumoknak. Éppen ezért még csak annak gondolatával se játszunk el, hogy kitaláljunk valami valótlant, ugyanis az ezzel kapcsolatos esetleges lebukás rendkívül kellemetlen helyzetbe sodorhat bennünket.

Végezetül pedig azt is meg kell említsük, hogy a megcélzott pozíció vállalati hierarchiában elfoglalt helyét is mérlegelnünk kell, mikor a hobbink feltüntetésén gondolkodunk. Egy középvezetői vagy vezetői pozíció esetében, ugyanis nem valószínű, hogy túl sok jelentőséget tulajdonítanak a bírálók a szabadidős elfoglaltságainknak, sokkal inkább a vezetői tapasztalataink és kompetenciáink fogják őket érdekelni. További példákat arra az esetre, mikor nem érdemes feltüntetnünk a hobbinkat az önéletrajzunkban az alábbi cikkben találunk:

https://www.cvmaker.hu/blog/oneletrajz-keszites/emlitsuk-az-oneletrajzunkban-a-hobbit-es-az-erdeklodesi-kort

Példák a feltüntethető hobbikra

A korábbiakban már megemlítettük az írást, illetve a csapatsportokat, mint „jó” hobbikat. Ezeken kívül érdemes lehet azt is a hobbiszekcióba beleírni, ha esetleg valamilyen hangszeren játszunk. Ennek elsajátítása ugyanis nem kevés idő, ami egyben a kitartásunkról is tanúskodhat, erre pedig nagy szükségünk lehet a vállalati életben, többek között Szegeden is. Vagy például sakk, mint hobbi szintén jelentős pluszt jelenthet, különösen az erős analitikus gondolkodásmódot megkövetelő pozíciók esetében. De a jóga, illetve a különböző művészeti tevékenységek iránt való érdeklődésünket is bátran feltüntethetjük, feltéve, ha igaz ránk.

Hobbi az önéletrajzban

Legvégül pedig az olvasást említenénk, ami manapság ugyan egyre kisebb népszerűségnek örvend, azonban éppen emiatt tehet minket különlegessé, hogy mi még mindig kitartunk ezen szellemi tevékenység mellett. Arról, hogy milyen hobbikat lehet még érdemes feltüntetni és miért, itt olvashatunk részletesebben:

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/812/10-hobbi-ami-jol-mutat-az-oneletrajzban

Ha pedig önéletrajzunkat tekintve készen állunk az álláskeresésre, mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.