A kapcsolatépítés Szegeden is elengedhetetlen a sikeres karrierhez!

A kapcsolatépítés Szegeden is elengedhetetlen a sikeres karrierhez!

Az álláskeresés sokszor nem egyszerű folyamat. Már annak eldöntése is kihívást jelent sok esetben, hogy milyen területen felé orientálódjunk, hol tudnánk leginkább kiteljesedni. Ezt követi az álláspályázat elkészítése: önéletrajzkészítés, motivációs levélírás, referenciák beszerzése. A siker pedig még így sem garantált, legyünk bármennyire képzettek és legyen bármennyire minőségi a pályázatunk, akár hosszú hónapokba is telhet mire sikerül elhelyezkedni, és akkor sem biztos, hogy éppen álmaink állásában. Itt jön a képbe a kapcsolati tőke fontossága, az ugyanis rendkívül sok álláskeresési terhet levehet a vállunkról. A következőkben ezt fogjuk boncolgatni, vagyis megmutatjuk, hogy milyen előnyökkel jár, ha kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkezünk és miként tehetünk erre szert akár Szegeden is.

Karrier szempontból miért fontos a kiterjedt kapcsolati hálózat?

Rendkívül könnyen profitálhatunk abból, ha széleskörben vannak szakmai kapcsolataink. Magyarországon, így Szegeden is rendkívül sok állás kerül ajánlás útján anélkül betöltésre, hogy ezeket a pozíciókat bármelyik állásportálon meghirdették volna. Emellett már meghirdetett állások esetében is kamatoztathatjuk kapcsolati tőkénket, ugyanis sokszor nagy előnyt jelenthet, ha az állást meghirdető vállalatnál esetleg van ismerősünk, aki megerősítést tud nyújtani azzal kapcsolatban, hogy szakmailag képesek lennénk a helytállásra az adott pozícióban. Ez sokat jelenthet pályázatunk elbírálása során.

A kapcsolati hálónk előnyeit persze nem csak álláskeresőként élvezhetjük, hanem aktív munkavállalóként is. Itt elsődlegesen a feljebb lépési lehetőségekre gondolunk, mivel nem ritka Szegeden sem, hogy valaki azért vált munkahelyet, mert kap egy fülest ismerősétől egy magasabb és jobbanfizető pozícióval kapcsolatban. Az ilyesfajta beprotezsálás meglehetősen gyakori a munkaerőpiacon.

Kapcsolatépítés fontossága

Végezetül pedig nem kifejezetten állás betöltésével kapcsolatos szempontokat is érdemes figyelembe venni, ha a kapcsolati tőke fontosságát vizsgáljuk. Például minél több embert ismerünk, annál több szakmai történetet hallunk, amiből tanulságokat vonhatunk le a saját karrierünkre nézve is. Ezzel együtt sokat is tanulhatunk egy-egy tapasztaltabb ismerősünktől, akár szakmai ismereteket, akár karrierépítést illetően. Mindezek mellett az sem elhanyagolható szempont, hogy önmagában a tudat, hogy nehéz helyzetben van kihez fordulnunk egyfajta önbizalmat ad, ennek köszönhetően pedig képesek leszünk akár kockázatos döntéseket is meghozni. Ez pedig rendkívül pozitív hatással lehet pályafutásunkra, hisz mindenki ismeri a mondást: kockázat nélkül nincs siker. További információk a témában:

https://allasorias.hu/blog/szakmai-halozatok-hogyan-es-miert/

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/839/a-kapcsolatrendszer-fontossaga-a-munkaeropiacon

Hogyan építhetünk szakmai kapcsolatokat?

A sikeres szakmai kapcsolatépítéshez elsősorban mentalitásunkat kell ennek megfelelően alakítanunk. Rendkívül fontos a proaktív hozzáállás, vagyis, hogy kifejezetten keressük azokat az alkalmakat, mikor bővíthetjük szakmai ismeretségünket. Ez a mai modern környezetben már korántsem jelenthet problémát, a különböző közösségi portálok, illetve a kifejezetten szakmai és üzleti kapcsolatépítésnek teret adó LinkedIn segítségével könnyedén tájékozódhatunk az egyes konferenciákról, előadásokról vagy workshopokról.

Érdemes ezeken részt venni, ugyanis kiváló lehetőséget biztosítanak arra, hogy beszélgetésekbe bonyolódjunk szakmabeliekkel. Persze ne gondoljuk azt, hogy egy-egy ilyen eseményen való részvétellel világot tudunk megváltani és özönleni fognak az állásajánlatok. Ez egy ennél hosszabb folyamat, mivel az ezeken szerzett ismeretségeket hosszútávon is ápolni kell és egyfajta bizalmi kapcsolatot szükséges kialakítani. A bizalom ugyanis a hatékony networking egyik alapja, ennek kiépülésének hiányában senki sem fog szakmai ajánlatokat tenni a számunkra.

Persze nem csak mi kerülhetünk bajba karrierünket illetően, veszíthetjük el állásunkat vagy gondolkodhatunk el a munkahelyváltáson, esetleg pályamódosításon. Könnyen előfordulhat, hogy ismeretségi körünkben tapasztalunk hasonlót. Ha lehetőségünk van rá segítsünk ilyenkor, egyrészt a dolog emberi mivoltából kifolyólag, másrészt ez egy jó lehetőség arra, hogy kapcsolatokat mélyítsünk el, amire biztosan szükségünk lesz, ha mi kerülünk nehéz szituációba.

A networkinget illetően egyébként vannak bizonyos „red flagek” is, amiket mindenképpen érdemes elkerülni. Ilyen lehet például az önéletrajz ráerőltetése valakire, vagy annak túlzott nyilvánvalóvá tétele, hogy kizárólag azért keressük valaki társaságát, mert valamiféle szívességben reménykedünk. Erről részletesebben ebben a cikkben olvashatunk:

https://forbes.hu/legyel-jobb/uzleti-kapcsolatepites-ezt-az-ot-dolgot-soha-ne-csinald/

Álláskeresőként pedig töretlenül böngésszük a karrierportálokat, például nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán az éppen aktuális nyitott pozíciókért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.