A munkaerőpiacra kilépve valószínűleg mindenki realizálta már, hogy milyen fontos is a nyelvtudás. Segítségével nevesebb cégeknél dolgozhatunk, jobb pozíciókba kerülhetünk és többet is kereshetünk. Ezen tényezőkből adódóan sokan az iskolaévek után veszik komolyabban a nyelvtanulást, azonban ez gyakran az időhiány miatt már jóval nagyobb kihívást jelent, mint korábban. Persze nyelvet tanulni sohasem késő és akár főállású munka mellett is minden lehetőségünk megvan arra, hogy új idegen nyelveket sajátítsunk el. A következőkben ezeket a lehetőségeket vázoljuk fel és adunk némi iránymutatást azzal kapcsolatban, hogy a tanulást miképp egyeztethetjük össze az aktív munkavégzéssel.
Nyelviskola
Egy nyelvtanfolyamon való részvétel az egyik legjobb módja annak, hogy fejlesszük nyelvtudásunkat. Felkészült szakemberektől tanulhatunk, akik pontosan tudják, hogy milyen módszerekkel tudjuk a leggyorsabban és leghatékonyabban elérni a kívánt tudásszintet. Tévedés, ha azt gondoljuk, hogy ezek a tanfolyamok nem összeegyeztethetők a munkával, a népszerűbb idegen nyelvekből (pl. angol, német) a kurzusok ugyanis a legtöbb nyelviskolánál több ütemezésben is indulnak, tehát van lehetőség részt venni délelőttre, délutánra vagy akár hétvégére szervezett órákon is.
Ezenkívül több nyelviskola kínálatában is ott a magánórák igénybevételének lehetősége, ami még inkább megkönnyítheti az órák látogatásának munkával való összeegyeztetését, hisz ezesetben a tanárok/tanfolyamszervezők és a diák megbeszélésén múlik az órák ütemezése. Szeged a nyelviskolák terén egyébként a lehetéségek széles tárházát kínálja, erről részletesebben a korábbiakban itt írtunk:
https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/851/ezekben-a-nyelviskolakban-tanulhatunk-szegeden
Telefonos applikációk
Az okostelefonok virágkorát éljük, sokak akár napi több órát is képesek a telefonjuk nyomkodásával tölteni. Jó hír, hogy ennek nem kell feltétlenül a közösségi média sokszor értelmetlen böngészésével telnie, hanem csinálhatunk rengeteg hasznos dolgot is készülékeinken, például nyelvet tanulhatunk. Számtalan nyelvtanulást elősegítő alkalmazás elérhető már, vannak, amelyek kifejezetten egy nyelvre specializálódtak, de rengeteg olyat is találunk, amik több nyelv elsajátításában is segítséget nyújthatnak.
Utóbbiak esetében talán a Duolingo az, amit mindenki ismer, segítségével ma már több, mint 35 nyelvvel ismerkedhetünk meg. Az alkalmazás a szókincs, a nyelvtan, sőt még a kiejtés fejlesztésére is kiválóan alkalmas, így nem véletlen a népszerűsége. Beállíthatunk továbbá célokat a napi tanulási mennyiségünket illetően, így munka mellett is egyfajta rendszerességet vihetünk tanulási szokásainkban.
Vannak persze olyan alkalmazások is, amelyek kifejezetten a szókincs bővítésére készültek. Ilyen például a Memrise, ami különleges technikával próbálja fejleszteni a felhasználók szókincsét, nevezetesen, hogy úgy segíti elő az egyes idegen szavak megjegyzését, hogy a felhasználó anyanyelvén használt hasonló hangzású szavakkal állítja párba. Ez csak két példa volt a népszerű nyelvtanuló applikációkra, további ötletekért az alábbi cikkeket érdemes áttekinteni:
https://www.szotar.net/blog/5-nyelvtanulo-app-amellyel-nincs-tobb-holtido/
https://eduline.hu/nyelvtanulas/A_het_legjobb_nyelvtanulo_app_0VHW1T
Hanganyagok
A különböző zenék, podcastek, online rádiók adott célnyelven történő hallgatása szintén sokat dobhat fejlődésünkön, ráadásul ennek a módszernek is külön előnye, hogy rendkívül rugalmas. A szegedi tömegközlekedésen vagy autóban utazva, sportolás, takarítás esetleg főzés közben – magyarán szinte bármikor lehetőségünk van valamilyen hanganyaggal fejleszteni nyelvtudásunk, így ezesetben sem lehet az elfoglaltságunk kifogás.
A hallgatás tanulási módszertanának egyébként két típusát különböztetjük meg: az aktív és passzív hallgatást. Az aktív hallgatás során teljes odafigyeléssel, minden szóra koncentrálva hallgatjuk a hanganyagot, míg a passzív esetében csak félfüllel, valamilyen cselekvés mellett tesszük ugyanezt. Természetesen előbbi jóval gyorsabban vezet eredményre, ugyanakkor megvalósítására nem mindig van lehetőségünk. A passzív hallgatást sem tekinthetjük ugyanakkor eredménytelennek, segítségével javulhat a kiejtésünk, a hallásértésünk, sőt akár a szókincsünk is.
Filmes, videós tartalmak
A streaming szolgáltatók is rendkívüli népszerűségnek örvendenek manapság, a háztartások jelentős részében van valakinek előfizetése valamely platformra. Ez szintén egy meglehetősen hatékony módja a nyelvtanulásnak, hisz amellett, hogy látjuk a képernyőn történteket, halljuk és a feliratnak köszönhetően olvashatjuk is az egyes párbeszédek szövegét.
Ezenkívül a videómegosztó oldalak is jelentős mértékben hozzájárulhatnak nyelvismereteink gyarapításához, hisz ezeken a site-okon tömérdek mennyiségben találhatunk nyelvtanulás témakörében tartalmat gyártó vloggereket, akik közül egyébként sokan képzett és tapasztalt nyelvtanárok. Érdemes tehát utána járni ezen csatornáknak, hisz egy hosszú munkával telt nap után az ilyen videók megtekintésével egyszerre relaxálhatunk és fejleszthetjük magunkat.
Ha pedig az elsajátított nyelvtudásunknak gyakorlati hasznát is vennénk, nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legújabb, akár idegennyelv-ismeretet megkövetelő nyitott pozíciókért.
SzegedAllas.hu / N.G.