Állásinterjú: siker vagy bukás? – Ezek a legfőbb jelek!

Állásinterjú: siker vagy bukás? – Ezek a legfőbb jelek!

Egy állásinterjút követően sokszor okozhat nehézséget annak megítélése, hogy összességében jól vagy rosszul szerepeltünk. Minél többször játsszuk le a fejünkben az interjún történteket, annál inkább elbizonytalanodhatunk adott válaszainkkal, illetve a beszélgetés résztvevőinek reakcióival kapcsolatban. Ebben a cikkben ez utóbbit fogjuk boncolgatni, vagyis a kételyek eloszlatása érdekében megmutatjuk, hogy mik azok a jelek, amikből arra következtethetünk, hogy sikeresen szerepeltünk az állásinterjún, és mik azok, amik inkább azt sejtetik, hogy nem mi leszünk a befutók.

Az állásinterjú pozitív kimenetelére utaló jelek

Az elsődleges szempont, amiből arra következtethetünk, hogy jól szerepeltünk az állásinterjún, ha az a vártnál jóval hosszabbra nyúlt. Egy átlagos állásinterjú hossza a szegedi cégek esetében is körülbelül fél óra. Ha ezt az iránymutató időintervallumot jelentősen túllépjük, akkor az könnyen jelzés értékű lehet afelől, hogy a munkáltató kifejezett érdeklődést mutat személyünk iránt, és az interjún mutatott teljesítményünkkel ezt csak tovább erősítettük.

Az interjú készítőinek testbeszéde szintén árulkodó lehet. Ha azt tapasztaljuk, hogy a HR-esek folyamatosan mosolyognak ránk, mondandónkat rendszerint jegyzetelik, bólogatnak és végig tartják a szemkontaktust, az jó eséllyel azt jelenti, hogy komoly jelöltként tekintenek ránk. Emellett a testbeszéden túl érdemes a beszélgetés általános hangulatára is figyelmet fordítani. Amennyiben az interjú kellemes hangvételben telik, és folyamatos kérdés-válasz struktúrát megbontva egyfajta szakmai beszélgetés jellegét ölti, akkor szintén megalapozottak lehetnek a reményeink a felvételt illetően.

Ezek mellett persze vannak jóval egyértelműbb jelek is. Ha például körbe vezetnek a cégen belül és bemutatnak a leendő közvetlen kollégáknak, tehát annak a csapatnak, amelybe egy esetleges felvétel esetén kerülnénk, az már konkrét jelzésértékkel bír azzal kapcsolatban, hogy terveznek velünk. További pozitív jel lehet, ha az interjú során a kérdezők intenzív érdeklődést mutatnak aziránt, hogy van-e más céghez benyújtott pályázatunk, és ha igen, akkor ott hol tartunk a felvételi folyamatban. Ez szintén megerősíthet bennünket abban, hogy a cég versenyképes jelöltnek tart, és ez miatt tudni szeretnék, hogy milyen gyorsan kell cselekedniük a pályázatunk megítélésével kapcsolatban.

Végezetül pedig a dátumok szóba kerülését említenénk, mint bizakodásra okot adó jel. Ezalatt azt értjük, hogy ha esélyes jelöltek vagyunk, akkor az interjú alatt mindenképpen szóba fog kerülni, hogy mikor tudnánk leghamarabb kezdeni, többkörös interjú esetén melyik időpont lenne alkalmas egy újabb elbeszélgetésre. Minden okunk megvan tehát a bizakodásra, ha előkerül a naptár! További lehetséges pozitív jelekért az alábbi cikkeket érdemes áttekinteni:

https://pallas70.hu/hir/2100

https://blog.cvonline.hu/2017/interju/5-jel-hogy-jol-sikerult-az-allasinterju/13937

Az állásinterjú negatív kimenetelére utaló jelek

Sikertelen állásinterjú

Ezt a pontot persze gyorsan elintézhetnénk azzal, hogy vegyük egyenként a korábban felsorolt tényezők ellentétét, és azok lesznek a sikertelenségünk indikátorai az állásinterjúval kapcsolatban. Ez részben igaz is, így a következőkben igyekszünk más megközelítéseket is bemutatni, ezúttal azonban a negatív kimenetelekre fókuszálva, vagyis bemutatjuk, hogy milyen jelekből következtethetünk arra, hogy nem szerepeltünk jól az interjún.

Azért említés szintjén, a teljesség igénye nélkül fussuk át az ellentéteket a korábban említetteket illetően: ha például egy állásinterjú különösen rövid, esetleg az interjú készítőinek testbeszéde elutasításról, közömbösségről tanúskodik (pl. látszik, hogy fordítanak kellő figyelmet a mondani valónkra, nem interaktívak), vagy szóba se kerülnek a lehetséges kezdésünkkel, következő interjús megjelenésünkkel kapcsolatos dátumok, akkor valószínűsíthetjük, hogy a felvételi eljárás elutasítással végződik.

Eddig nem került említésre, de fontos szempont az is, hogy mennyire dicsérik a vállalatot az interjúztatók. Természetesen a szegedi cégek is próbálják úgy beszippantani a munkavállalókat, hogy magasztalják a munkakörülményeket, csapatot vagy a juttatásokat. Ha ebből egyiket se tapasztaljuk az intő jel lehet azzal kapcsolatban, hogy nem igazán terveznek velünk, és nem akarnak meggyőzni arról, hogy jó helyünk lenne a vállaltnál.

A kérdések minősége és mennyisége sem egy utolsó szempont. Amennyiben az a benyomásunk, hogy kizárólag alap kérdéseket kapunk, és semmilyen további kérdéssel nem reflektálnak a válaszainkra, azt szintén értelmezhetjük úgy, hogy nem túl jók az esélyeink a pozíció elnyerésére. További jelzésekről, amelyek az interjún való gyenge szereplésünkről tanúskodnak az alábbi cikkben olvashatunk:

https://gerillaoneletrajz.hu/allaskereses-tippek-5-jel-ami-arra-utal-hogy-gyengen-szerepelsz-allasinterjun/

Ha ezek tudatában készen állunk az állásinterjú jelentette kihívásokra, akkor mindenképpen nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.