Manapság a csapatban való együttműködés képessége elengedhetetlen a munkaerőpiacon való sikeres boldogulás érdekében. Szinte minden pozíció valamiféle együttműködést kíván a kollégákkal, sőt bizonyos munkakörök feladatai konkrétan a csapatmunka köré szerveződnek. De miként lehet ezt hatékonyan megvalósítani? Melyek azok a főbb szempontok, amelyeknek teljesülniük kell ahhoz, hogy a csapatmunkát összességében sikeresnek tituláljuk? A következőkben ezeket vesszük sorra, vagyis áttekintjük, hogy melyek azok a legfőbb feltételek, amik egy csapat gördülékeny együttműködését és ebből adódóan későbbi sikerét eredményezhetik.
A csapatmunka céljának egyértelmű meghatározása
Fontos, hogy az alapoktól kezdjük, azaz mindenki számára egyértelművé kell tenni, hogy mik a csapat legfőbb irányelvei és melyek azok a közös célok, amelyek megvalósítása érdekében a közös munka folyni fog. A legjobb az, ha ezeket a célokat konkrétumokban definiáljuk (pl. eladási adatok), így ugyanis könnyen értékelhetővé válik a csapat teljesítménye, illetve bizonyosságot kaphatunk a munka megfelelő ütemben történő előrehaladásával kapcsolatban is.
A csapatban betöltött szerepek egyértelmű kiosztása
Egy csapat nem tud gördülékenyen együttműködni, ha nincsennek meghatározott szerepek és az azokkal járó egyértelmű felelősségek. Ebben a tekintetben különös fontosággal bír a vezető szerepe, hisz a szervezetettség és a motiváció fenntartása mellett az egyes munkafolyamatok megfelelő ütemben történő haladását is felügyelnie kell. Természetesen fontos, hogy egy csapaton belül mindenki hangot adhasson véleményének, ugyanakkor elengedhetetlen egy vezető szerepet betöltő személy megléte, annak érdekében, hogy a munka világos utasítások mentén történjen, és hogy a csapattagok ne tudják áthárítani egymásra a felelősségeiket. A csoportszerepek egyébként tudományos szemszögből is megközelíthetők:
https://alternativgazdasag.wikia.org/wiki/Belbin-f%C3%A9le_csoportszerepek
A csapaton belüli kapcsolatok megerősítése
Úgy működhet csak igazán gördülékenyen egy csapat, ha azok tagjai jól ismerik egymást és kölcsönös tiszteletet tudnak tanúsítani a másik irányába. Ennek megteremtésében szintén nagy szerepet kapnak a vezetők. Tisztában kell lenniük a csapaton belül alakuló kapcsolati dinamikákkal és szükség esetén alakítaniuk is kell azokat. A csapatépítő tréningeket sokan feleslegesnek és időpazarlónak érzik, ugyanakkor egy jól megszervezett és valóban a csapat érdekeire fókuszáló ilyen jellegű foglalkozás vagy szabadidős program, sokat lendíthet a csapategység megteremtésében. Szegeden is számtalan lehetőség van csapatépítők megszervezésére, sőt van olyan cég is, amelynek kifejezetten az ilyen jellegű programok szervezése a tevékenységi területe:
https://www.szegedoffice.hu/ceges-rendezveny/csapatepites
Őszinte kommunikáció megteremtése
A rossz kommunikáció az élet minden területére rányomhatja a bélyegét, többek között a csapatmunkát is ellehetetlenítheti. A hatékony kommunikáció egyik alappillére az őszinteség, ennek hiányában a csapattagok nem tudnak valós képet kapni a projekt alakulásáról, személyes teljesítményükről vagy csapaton belüli kapcsolataikról. Sokszor az őszinte és egyenes kommunikáció sebeket ejt, azonban ez sokkal konstruktívabb annál, minthogy később csontvázak hulljanak ki a szekrényből egy-egy hazugság formájában. A hatékony munkahelyi kommunikáció természetesen a szegedi cégek életében is kiemelkedően fontos. Az ennek megteremtéséhez szükséges lépésekről részletesebben itt olvashatunk:
https://freebees.io/blog/munkahelyi-kommunikacio/
Sikerek ünneplése, inspiráció nyújtása
Egy csapat életében a motiváció fenntartása különösen nagy fontosságú feladat. Sokszor azonban a felállított végső cél meglehetősen távoli, szinte beláthatatlan. Éppen ezért fontos a végső célon belül kisebbeket is számontartani, majd azok elérését megünnepelni. Itt szintén nagy szerepet kap a vezető szerepe annak tekintetében, hogy fordít-e időt és energiát ezen kisebb sikerek értékelésére, vagy kizárólag nagyban gondolkodik. Természetesen az előbbi hozzáállás sokkal inkább inspiratív környezetet tud teremteni a csoporton belül, míg utóbbi könnyen a dolgozók belefáradását eredményezheti.
Nyitottság a javaslatokra
Némileg az előző ponthoz is kapcsolódva a csapattagok teljesítményére és az általános morálra nézve is rendkívül pozitív hatással bírhat, ha érzik, hogy számít véleményük és javaslataik meghallgatásra találnak. A vezető dolga, hogy folyamatosan monitorozza csapata teljesítményét és adott esetben változtatásokat eszközöljön, akár a dolgozói javaslatok megfogadásával. Ez a fajta vezetői hozzáállás nagyot tud dobni egy csapat hatékonyságán, illetve a dolgozók megbecsültségükkel kapcsolatos érzésein.
Amennyiben úgy érzed szívesen dolgoznál csapatban, nézz körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legfrissebb ilyen jellegű munkákért.
SzegedAllas.hu / N.G.