A vendéglátós szakmák legfőbb jellemzői

A vendéglátós szakmák legfőbb jellemzői

A vendéglátásban dolgozni embert próbáló feladat, ugyanakkor sokan vannak, akik ezen a területen találják meg számításaikat. Az elmúlt időszakban rengeteg alkalommal szolgált témaként a vendéglátósok helyzete, ugyanis a korlátozások miatt sokan a pálya elhagyására kényszerültek, aminek következményeképp jelentős munkaerőhiány mutatkozott az enyhítéseket követően. Sokan gondolták úgy, hogy végleg felhagynak a vendéglátós pályával és új vizekre eveznek, azonban szép számmal vannak olyanok is, akik kitartottak a vendéglátás mellett.

A lehetőség mindenki, így természetesen a szegediek előtt is ott áll, hogy kipróbálják magukat a területen. Ebből kifolyólag a következőkben szót ejtünk arról, hogy milyen elhelyezkedési lehetőségek jöhetnek szóba a vendéglátáson belül, bemutatjuk a szakmával járó előnyöket és hátrányokat, továbbá említést teszünk néhány erre a területre specializálódott szegedi képzésről is.

Milyen elhelyezkedési lehetőségek nyílhatnak a vendéglátáson belül?

A vendéglátás önmagában rendkívül szerteágazó szakma, és az elhelyezkedési lehetőségek széles skáláját kínálja. Persze ez sok esetben végzettségtől is függ, de a vendéglátásban tevékenykedni kívánók dolgozhatnak többek között szakácsként, pincérként, pultosként, baristaként, konhyai kisegítőként. Ez csak néhány példa volt, azt azonban általánosságban elmondhatjuk, hogy minden olyan munkakört, ami szorosan kapcsolódik a vendéglátóhelyeken, illetve szórakozóhelyeken történő étel és ital szervírozáshoz, azt vendéglátós pozíciónak tekintjük.  

Mik a szakmával járó előnyök és hátrányok?

A vendéglátós szakma előnyeiről, illetve hátrányairól valószínűleg mindenkinek vannak legalább közvetett tapasztalatai a vendéglátóhelyek látogatásából adódóan, vagy esetleg ezen a területen dolgozó ismerősök beszámolóiból kifolyólag. A szakma egyik fő pozitívumát az elhelyezkedési lehetőségek jelentik. Jelen helyzetben például egy tapasztalt szakács vagy pincér biztosan könnyedén talál állást, különösen egy akkora városban, mint Szeged.

A vendéglátás azért is lehet ideális sokak számára, mert bizonyos pozíciók akár szakmai végzettség és tapasztalat nélkül is betölthetőek. Ez különösen jó lehetőséget kínál a pályakezdők vagy azon diákok számára, akik idénymunkával tennének szert némi zsebpénzre. Ezenkívül elmondható, hogy a vendéglátásban nincs két ugyanolyan nap, így könnyen lehet, hogy ezen a területen találják meg a számításaikat azok, akik annak gondolatától is irtóznak, hogy egy irodában, számítógép előtt ülve töltsék el munkaidejüket.

Végezetül pedig fontos megemlíteni, hogy a vendéglátói pozíciók kifejezetten talpraesettségre nevelnek. Ez azt jelenti, hogy a munka során számos megoldandó problémával kell szembesülni, amik gyors cselekvést kívánnak. Az ehhez való alkalmazkodás képességének elsajátítása pedig olyasvalami, ami az élet más területén is könnyedén kamatoztatható.

Felszolgáló szakma

Természetesen, mint minden szakmának a vendéglátásnak is megvannak az árnyoldalai. A hosszú munkaórák rendkívül megterhelhetik a dolgozókat, vendéglátósként a 10-12 órás műszak ugyanis egyáltalán nem ritka. További nehézség az ünnepnapok hiánya, hisz ebben a szakmában nem szokatlan, hogy azon napok, melyek másoknak a pihenésről szólnak, azok itt az év legkeményebb munkanapjait jelentik.

Ezenkívül a stressz is eltántoríthat sokakat a szakmától, hisz a folyamatos pörgés, a főnök elvárásainak való megfelelés, vagy a vendégekkel való esetleges konfrontáció mind-mind olyan tényezők, melyek kihatással vannak a dolgozó mentális állapotára és negatívan befolyásolhatják közérzetét. Mindezek elviselésére nagymértékű rátermettség és határozott személyiség szükséges, ezen tulajdonságok hiánya ugyanis hosszútávon könnyen a munkavállaló kiégését eredményezhetik.

Milyen vendéglátós képzések indulnak Szegeden?

A korábbiakban említettük, hogy bizonyos vendéglátós munkakörökben elengedhetetlen a szakmai képzettség. Ezekre természetesen Szegeden is van lehetőség szert tenni, ugyanakkor fontos tisztában lenni azzal, hogy az OKJ-s rendszer megváltozásából adódóan ezek a képzések már csak korlátozott ideig elérhetőek.

A Minerva Felnőttképző Központnál jelenleg cukrász, szakács, vendéglátásszervező és vendéglátó-üzletvezető képzéseken van lehetőség részt venni. A kurzusokról részletesebben az alábbi linken keresztül lehet tájékozódni:

http://minervakft.hu/okj-tanfolyamok

Ezenkívül érdemes lehet figyelemmel kísérni az OKTÁV Továbbképző Központ éppen aktuális szakmai képzéseit, mivel képzési listájuk alapján több vendéglátós tanfolyamot is rendszeresen indítanak:

http://oktav.hu/kepzeseink?f%5B0%5D=place%3ASzeged&f%5B1%5D=profession_group%3ASzolg%C3%A1ltat%C3%B3ipar

Végül pedig nem mehetünk el szó nélkül a város egyetemi szintű képzése mellett sem, a Szegedi Tudományegyetemen Gazdaságtudományi Karán ugyanis lehetőség van turizmus-vendéglátás szakon diplomát szerezni, melynek segítségével lehetőség nyílhat magasabb pozíciókban is elhelyezkedni a vendéglátás területén belül:

http://eco.u-szeged.hu/oktatas/kepzesek/szint-szerint/alapkepzesek/turizmus-vendeglatas/turizmus-vendeglatas

Ha pedig már rendelkezünk vendéglátós képesítéssel, esetleg pályakezdőként próbálnánk ki magunkat a területen, akkor mindenképpen vessünk egy pillantást a https://szegedallas.hu/ főoldalára a legújabb nyitott pozíciókért.

 

SzegedAllas.hu / N.G.