A kiválasztási folyamat lehetséges részei

A kiválasztási folyamat lehetséges részei

Cégenként eltér a gyakorlat annak tekintetében, hogy milyen eszközöket alkalmaznak egy meghirdetett állás felvételi eljárásnak lebonyolítására. Természetesen cégen belül egyes meghirdetett pozíciókra is mutatkozhat eltérés a procedúra kapcsán, így összességében elmondható, hogy nehéz általános érvényű felvételi eljárást definiálni. Vannak cégek, amelyek a minél rövidebb, 1-2 körös interjúkra esküsznek, de akadnak olyanok is, amelyek különböző tesztekkel, szituációs feladatokkal tarkított többkörös interjúsorozat után döntenek egy jelölt felvételéről vagy elutasításáról.

A szegedi vállalatok felvételi eljárásában is nagy eltérések mutatkozhatnak, így nem is törekszünk arra, hogy általános érvényű megállapításokat tegyünk ezzel kapcsolatban. A következőkben csupán felvázolunk néhány lehetséges és gyakran alkalmazott kiválasztási módszert, illetve néhány tanáccsal is szolgálunk majd ezek sikeres abszolválását illetően.

Telefonos előszűrés

Amennyiben pályázati anyagunk felkeltette a munkáltató érdeklődését, minden bizonnyal telefonon veszik fel velünk először a kapcsolatot. A telefonos előszűrések az esetek döntő többségében egy HR-es kollégával történő beszélgetést foglalnak magukban, és ennek során többnyire motivációs jellegű kérdésekre számíthatunk. Érdemes ezekre készülni és jól átgondolt válaszokat megfogalmazni, ugyanis a kommunikációs készségek fontos szerepet kapnak az előszűrésen mutatott teljesítményünk értékelésében. Ezenkívül gyakori, hogy a telefonos előszűrés során – amennyiben a pozíció megköveteli – az idegennyelv-tudásunk is tesztelésre kerül. Ezesetben tehát álljunk készen arra, hogy a beszélgetés egy ponton idegen nyelven folytatódik.

Személyes interjúk

A személyes interjúk több típusa ismert, és Szegeden is mutatkoznak különbségek az egyes típusok alkalmazását illetően. Általános személyes interjúra szinte minden esetben számíthatunk, aminek során már előtérbe kerül a szakmaiság, illetve lehetőségünk nyílik az egyes személyiségjegyeinket is felvillantani. Változatos, hogy kik jelennek meg az állásinterjún kérdezőként, nagyobb multinacionális cégeknél könnyen előfordulhat, hogy ezesetben is csak HR-es kollégával találkozunk, míg kisebb vállalatok esetében egy személyes interjú során jó eséllyel már az esetleges jövőbeli főnökünk is jelen van.

Személyes interjú

Az általános jellegű interjút követheti egy szakmai elbeszélgetés is. Ezt jellemzően olyan munkakörök esetében alkalmazzák, ahol nagy hangsúlyt kapnak a különböző módszertani ismeretek, illetve kiemelt jelentőséggel bírnak a területen elsajátított kompetenciák, megszerzett tapasztalatok. A szakmai interjúra már egy jóval alaposabb felkészülés szükséges, érdemes előadásanyagokat, szakkönyveket és korábban használt jegyzeteket is áttekinteni a beszélgetés előtt.

A személyes interjúk lebonyolításának közismert, azonban meglehetősen ritkán alkalmazott módszere az úgynevezett stresszinterjú. Ennek során a pályázót különböző szokatlan és váratlan kérdések és előidézett szituációkon keresztül tesztelik, majd a reakcióiból vonnak le tanulságokat az alkalmasságát illetően. Ezt a módszert többnyire olyan pozíciók esetében alkalmazzák, mikor a feladatkör kiemelten nagy stressztűrőképességet igényel. További részleteket a lehetséges személyes interjúkkal kapcsolatban, ezeken a linkeken keresztül olvashatunk:

https://www.humancentrum.hu/a-kivalasztas-eszkozei

 

Assessement Center

Az Assesement Center, azaz nyers fordításban Értékelő Központ, egy egyre szélesebb körben alkalmazott felvételi eljárás, melynek során a jelentkezők egyéni és csoportos feladatok megoldásával gyakorlati úton bizonyíthatják alkalmasságukat a pozíció betöltését illetően. A folyamat több órát vagy akár egy napot is igénybe vehet, és célja, hogy a szakmai kompetenciákon túl képet adjon a felvételiztetőknek a jelentkező csapatban való együttműködési képességeiről is. További részletek a procedúrával kapcsolatban:

https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/833/assessment-center-a-leghatekonyabb-kivalasztasi-modszer

https://www.eu-tax.hu/assessment-center/

Tesztek

Könnyen előfordulhat, hogy az állásinterjú során – vagy akár az Assesement Center keretein belül – különböző teszteket kell kitöltsünk. Ezen tesztek felmérhetik idegennyelv-tudásunkat, szakmai kompetenciáinkat, logikai képességeinket, de akár személyiségtesztek formájában egyes jellemvonásainkat is. Ezt a módszert különösen azért szeretik a munkáltatók, mert így objektív képet tudnak alkotni az egyes jelentkezők megítélését illetően.

Ha úgy érezzük készen állunk egy felvételi procedúrán való részvételre, nézzünk körül a https://szegedallas.hu/ főoldalán a legújabb nyitott pozíciókért.

 

SzegedAllas.hu / N.G