Multi vagy KKV? – Ezen tényezők figyelembevételével döntsünk!

Multi vagy KKV? – Ezen tényezők figyelembevételével döntsünk!

Embere válogatja, hogy ki milyen munkakörnyezetben érzi jól magát és milyen szempontokat priorizál munkahelyét illetően. Vannak, akik kifejezetten azt élvezik, ha egy nagy egésznek a részesei lehetnek és egy ismert multinacionális cég alkalmazottjának mondhatják magukat, míg mások a családias légkört, alacsony létszámú csapatokat részesítik előnyben, ezt pedig csakis a KKV-szektor képes megadni. Mint az szinte bármikor bármire, itt is elmondható, hogy mindkettőnek megvan a maga előnye, illetve hátránya. A következőkben ezek bemutatását kíséreljük meg, tehát érveket fogunk felsorakoztatni a multinacionális cégeknél és a KKV-szektorban való munkavállalás mellet és ellen.

Mire számíthatunk egy multinacionális cég alkalmazottjaként?

Mielőtt ennek a kérdésnek a fejtegetésébe belemennénk, fontos, hogy tisztázzuk mit is értünk multinacionális cégek alatt. Röviden megfogalmazva a multinacionális cég megnevezés azokat a vállalatokat illeti meg, melyek több ország területén rendelkeznek központokkal, és tulajdonosaik is eltérő országból származnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy a több nemzetből származó tulajdonosi kör ellenére, ezen cégek üzleti és termelői tevékenysége központilag ellenőrzött, vagyis nem mutatkoznak különbségek az egyes országok között a cégek főbb karakterisztikáit tekintve.

multinacionális cég

A fentebb feltett kérdésre rátérve a multinacionális cégeknél az esetek jelentős részében jobb fizetésekre számíthatunk, mint a KKV-k esetében. Persze ez nem azt jelenti, hogy nincs kivétel, egyes szektorokban, illetve munkakörökben akár ennek ellenkezője is előfordulhat. Összességében azonban elmondható, hogy a multinacionális cégek bónuszrendszerével és juttatási csomagjaival a mikro-, kis- és középvállalati szektor nem igazán képes tartani a versenyt.

Emellett megállapítható, hogy a multiknál több előre lépési lehetőségre is számíthatunk, már a cégek nagyságából adódóan is. Továbbá ideális célpont lehet a pályakezdők számára is egy-egy multinacionális szervezet, ugyanis ezen vállalatok kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek a fiatal munkaerők kinevelésére. A szegedi egyetemisták például a duális képzés keretein belül több nagy multinál is kipróbálhatják magukat, és gyakorlatba ültethetik az elméletben megtanultakat. Ezzel kapcsolatban részletesebben itt tájékozódhatunk:

https://u-szeged.hu/sztekarrier/dualis-kooperativ-kepzesek/dualis-kooperativ

Mindezen pozitívumok ellenére nem mehetünk el amellett sem, hogy ezen vállalatok általában kevesebb teret engednek a kreativitás, egyéni ötletek kibontakoztatásának, mivel a munka nemzetközi sablonok szerint történik. Ezenkívül egyes munkakörök rendkívül sok adminisztrációval és egyéb fölöslegesnek gondolt feladatokkal járnak, amik határidőre történő elvégzése sokszor túlórát igényel. Az előzőekben elmondottak alapján tehát levonhatjuk azt a következtetést, hogy a multiknál történő munkavégzés sokszor kifejezetten merevnek és/vagy rugalmatlannak mondható. A multinacionális cégkultúra további előnyeinek és hátrányainak megismeréséhez hasznos lehet az alábbi cikk:

https://coaching.reblog.hu/multi-ban-elni

Mi a helyzet a KKV-k esetében?

A bevezetőben is említett módon a KKV-szektorban leginkább azok találhatják meg a számításaikat, akiknek fontos, hogy olyan környezetben dolgozzanak, ahol mindenkit jól ismernek, és még a vezetéssel is közvetlen kapcsolatot ápolhatnak. Ebből fakadóan a kisebb cégeknél a rugalmasság is sokkal magasabb fokú, vagyis például az egyes családi teendők vagy személyes ügyintézések okán sokkal könnyebben vehetünk ki szabadságot, vagy oldhatjuk meg egyéb módon. Ezenkívül feladatainkat is sokkal flexibilisebben oszthatjuk be, vagyis lényegesen több lehetőségünk van megtervezni a napunkat. Emellett pedig azt is fontos megemlítenünk, hogy ötleteink is jó eséllyel előbb kerülnek meghallgatásra és megfogadásra, így a kreatív oldalunknak is teret adhatunk.

Mindezek ellenére Szegeden is jellemző a KKV-szektorra, hogy jóval kevesebb előrelépési lehetőséget kínál, mint azt a multik esetében tapasztaljuk. Ezenkívül sokszor a kisebb vállalatok anyagi stabilitása is megkérdőjelezhető, így korántsem tekinthetjük biztosnak az állásunkat. Továbbá az anyagiakból, illetve az erre specializálódott szakértelem hiányból kifolyólag a KKV-k technológiai területen sem képesek felvenni a versenyt a multikkal, így jellemző, hogy sokkal elavultabb eszközökkel, rendszerekkel dolgoznak, mint a nagy multinacionális cégek.

Összességében – ahogy azt a bevezetőben is említettük – mindkét céges kultúra mellett rengeteg pro és kontra érvet lehet felhozni. Saját tapasztalat hiányában és a további tájékozódás érdekében érdemes kikérni ismerőseink véleményét, illetve különböző blogbejegyzéseket olvasni, ahol munkavállalók saját tapasztalataik alapján alkotnak véleményt a két szektorról. Erre jó példa az alábbi cikk:

https://palyamodositas.hu/multi-vagy-kkv/

Ha mindezeket mérlegelve már tudjuk, hogy melyik terület áll közelebb hozzánk, látogassunk el a https://szegedallas.hu/ főoldalára és találjunk meg a hozzánk leginkább illő állást!

 

SzegedAllas.hu / N.G.